Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Cože je to H2, žáku Vonásku?

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Cože je to H2, žáku Vonásku?

Cože je to H2, žáku Vonásku? [p1799]

A žák Vonásek poslušně odpoví: “sím, pane učiteli, to je molekula vodíku“. „Správně, píši ti za jedna“. Odpověď pivaře, věci znalého, by ovšem zněla jinak. „H2 je mladší bratříček pivovaru Hostivar, nyní označeného jako H1.“ A také by se mohl pochlubit výbornou. Tím spíš, nebo pivovar má dvojku jako horní index (na rozdíl od té molekuly vodíku).

Hostivar H2
Hostivar H2

Základní kámen druhého pivovaru Hostivar byl položen začátkem května roku 2016. A ačkoli jsem byla zvána již na slavnostní otevření 7. dubna letošního roku, kdy pivovar zahájil svoji činnost zkušebním provozem, pozvání jsem mohla opětovat a návštěvu uskutečnit až o dva měsíce později. Objekt pivovaru se nachází zhruba kilometr od H1 a asi 350 m od železniční zastávky Praha- Horní Měcholupy a dostanete se k němu pěšinkou vedoucí nad tratí (pokud přijedete od Prahy, z opačného směru musíte přejít přes most nad tratí). Minout nelze, moderní architektura, stejně jako u jedničky s prosklenou stěnou, za níž návštěvník vidí nerezovou varnu, přitáhne pohled kolemjdoucího již zdaleka.

Varna zevnitř
Varna zevnitř

V restauraci mne vítá paní Jitka, mnohým známá z Kulového blesku a dnes tedy působící zde. Po výborném a chutném obědě se blíže seznamuji s „útrobami“ samotného pivovaru. Technologii dodaly Pacovské strojírny, 30 hl varna, otevřené nádoby s víkem ve spilce (3x 60 hl), v ležáckém sklepě pak10 tanků po 60 hl a 5x 30 hl CKT, pl᚝ově chlazené glykolem. Přetlačné tanky v restauraci, jako v H1, zde nejsou.

Spilka
Spilka

Sládky má každý z pivovarů H vlastní, v H2 působí paní Gabriela Sluková a pan ing. Filip Ulmann. Slad odebírá pivovar z Kounic a od Weyermannů, chmelí se ŽPČ, Premiantem a Sládkem, kvasnice jsou z VÚPS. Do budoucna počítají s vlastní množírnou. Trvale jsou na čepu 4 piva, která se příležitostně obměňují (současný sortiment viz foto ). 1-2 x do roka uvaří sládci i speciály.

Ležácký sklep
Ležácký sklep

Odnést si můžete pivo jak v zajímavých, granátu podobných, 1 l PET láhvích, tak i v soudcích, což umožnila výrazně větší výrobní kapacita oproti H1. Pro sběratele jsou připraveny k zakoupení tácky, etikety i sklo.

Zajímavý tvar PET
Zajímavý tvar PET

Restaurace má kapacitu pro cca 100 návštěvníků, je patrová a venku má i verandu. Zahrádka se ještě upravuje, měla by být hotova do prázdnin. Na to, že je to podnik nový a v okolí zrovna velká zástavba není, je vidět, že si své zákazníky brzy našel, v době oběda bylo dost plno. Možná i raritou je zdejší podávání snídaní a to ve všední den od 7 hod., o víkendech pak od 8 hod. Otevírací doba je pak po celý týden do 23 hod. Vně restaurace je i tzv. „drive“ okénko, prý hojně automobilisty využívané.

Restaurace
Restaurace

Co ovšem H2 od H1 odlišuje, tedy kromě větší kapacity pivovaru, je vlastní pekárna s výrobou pivních rohlíků a vynikajícího kváskového chleba, jakož i dalších dobrot (zrovna se pekl borůvkový koláč).

Pekárna
Pekárna

Takže, jak k pivu, tak jídlu, či sladkostem dobrou chu![Jana Běhounková] [Zobrazeno 1312x] [4. červenec 2017]
[Minipivovary] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň