Pivní festival v Brně nabízí padesát druhů piv
Co se píše o pivovarech a pivu
Pivní festival v Brně nabízí padesát druhů piv
[čtvrtek, 24. červen 2010]
Na brněnském velodromu si až do soboty přijdou na své „pivní gurmeti“. Na zdejším novém pivním festivalu mohou ochutnat přes padesát různých značek. Dobré pití doplní hudební program. Dnes zahraje Petr Spálený, v sobotu vše zakončí Kamelot.
První ročník Brněnského pivního festivalu, který včera začal, nabízí přehlídku malých a často neznámých piv, ale i stánky velkých pivovarů. Ve včerejších odpoledních hodinách zel areál velodromu prázdnotou. Stánkaři, kterých bylo na začátku festivalu snad více než návštěvníků, tak měli čas ochutnávat z nabídky konkurentů. Kolem osmé hodiny večerní už pivo ochutnávalo přibližně šest stovek lidí, pořadatelé ale čekali několikanásobně vyšší návštěvu. „Doufám, že lidi ještě dojdou. Samozřejmě jsem jich čekala víc, ale hlavně, že se jim tady líbí,“ říká organizátorka Zdena Macinková.
„V Brně nic takového nebylo alespoň patnáct let. A myslím, že si tady podobnou akci zasloužíme. Osobně bych lidem doporučila ochutnat klášterní piva, které se vyrábí v malém nákladu u nás, v Belgii, Německu a Holandsku. Ty člověk normálně v hospodě neochutná,“ radí Macinková.
Pivovary akci pojímají především jako možnost se zviditelnit, což je především pro ty menší dost důležité. Potvrzuje to i sládek vařící pivo Svijany, které je na Brněnsku velice oblíbené.
„Snažíme se podobných akcí účastnit v oblastech, kde se naše pivo prodává a v Brně máme hodně příznivců. Naše pivo je jiné než od těch velkých značek. Je stejné jako před padesáti lety a tím se liší od ostatních, nic nešidíme a to lidé poznají,“ míní sládek Petr Menšík. Na rozdíl třeba od nedávno zkrachovalého Vyškovského pivovaru se tady představují malí a třeba i nově vzniklí výrobci, kteří zaznamenali u lidí úspěch.
Mají jedno společné, zachovávají si tradiční český způsob výroby piva i za cenu vyšších nákladů.
„Je to protiváha k nadnárodním korporacím. Jejich pivo sice lidi neurazí, ale ani je nenadchne, navíc všechny piva velkých značek chutnají skoro stejně. Pivo je součást společenského života, a proto na něho lidé kladou větší nároky a hledají alternativy k jiným značkám,“ vysvětluje Menšík.
Podle něj je ale těchto „pivních slavností“ v Česku až moc a to jim škodí.
„Navzájem si berou lidi. Bylo by lepší, kdyby jich bylo méně a byly větší a kvalitnější. Doufám, že se to vyvine tak, že nejlepší přežijí a vytvoří si tradici,“ dodává sládek Menšík. Velké množství podobných akcí potvrzuje i zástupce strakonického Dudáka Tomáš Hušák. „Za léto jich může být i víc než čtyřicet,“ říká.
***
FAKTA
První Brněnský pivní festival
Kde: Velodrom v Pisárkách
Pivovary: Poutník, Starobrno, Pilsner Urquell, Pardál, Gambrinus, Richard, Budějovický Budvar, Krušovice, Master, Kozel, Dačice, Louny, Svijany
Ochutnávky piva: Vždy ve středu, čtvrtek a pátek od 13 hodin. V sobotu již od 9 hodin. Vstupné Středa, čtvrtek, pátek: 60 Kč Sobota: 80 Kč Vstup pro děti do 12 let zdarma
Zdroj: Zprávy iDnes.cz | Autor: Václav Prak, s přispěním Michaely Sagitariové
[Ostatní pivní dění] 12:01 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
MarcoRave
pátek, 25. červen 2010
17:35
Akce suprová,ale tak málo lidí to je děs. Se divím že v mediích není žádná reklama,či nějáké plakáty po městě.
napsal(a): MarcoRave [Odpovědět]
Traper
pátek, 25. červen 2010
19:11
to MarcoRave: Ve včerejší MFD o tom bylo dost napsáno, skoro jedna strana i o Richardovi (podle mně jedno z nejlepších piv v Brně). Ale kdo si to přečetl pořádně, tak mu muselo být jasné, že je škoda tam chodit. A na Richarda si raději zajdu sólo.
Adsense
21. listopad 2024
11:43
posted by: Inzerce
umbob
čtvrtek, 24. červen 2010
20:15
Dačicemi je dle mého názoru míněna zaniklá Kutná Hora. Jinak se trochu rozšířila nabídka piv(minimálně Krakonoš avizovaný nebyl), podle jejich stránek jsou v nabídce i Opat, Nová Paka, Želiv od Bernarda a spousta belgických piv(pravděpodobně lahváče). Tím pádem se na těch 50 značek i dostat můžou. Spíš bych si ale myslel, že půjde o 50 druhů tj. od jednoho pivovaru třeba 10,11,12, tmavé a už máme 4 značky(druhy)
Abrahaam
čtvrtek, 24. červen 2010
22:40
to umbob: Tak jsem se z tama prave vratil. Vstup 60 CZK. V nabidce: Gambac, Budvar, Pardal, Starobrno, Louny!, Dacicky! (chlapik za mnou se skutecne pidil po Dacicich), Poutnik, Dudak, Svijany, Krakonos, Birell, Krusovice, Opat. Nova Paka lahvova. Po Richardu ani vidu ani slechu. Ochutnavky z minipivovaru (jak avizovala pani Zdenka) mi nejak unikly. Piva z klasteru (cili humpolecky Zeliv plus par dalsich - Westmalle, Rochefort,.., peclive vystaveny na slunicku) byly v jednom stanku k sehnani. Mezi nimi treba i Paulaner Weissbier za 59, ktery se i v tom Tescu da sehnat daleko levneji. U vstupu jsme dostali listek na "pivo gratis" - plati jen pro Gambrinus! Hura, konecne Pivni slavnosti v Brne!!
---------------------------------
Zpráva byla upravena 24.06.2010 ve 22:41:10
BCH
čtvrtek, 24. červen 2010
19:20
Dačice jsou úlet, možná tak Dašice, ale to je tvz. připravovaný projekt minipivovaru. Celkem sice 50 značek, ale opravdu zajímavých značek (druhů) by bylo max. šest a to tři od Poutníka a tři od Richarda. Jinak trochu postrádám smysl takových slavností, když zastoupené pivovary jsou prakticky ať už ve větší či menší míře k sehnání v samotném Brně.
Krišot
čtvrtek, 24. červen 2010
16:22
to moreli: No,ten autor článku pozná tak leda gambrinus a starobahno. Buď myslel Dalešice nebo zaniklý Dačický. Za toho ještě šéfredaktor sejme, že nedal slovo i druhé straně. Jakýpak "pivo z národních korporací nikoho neurazí ani nenadchne"? To se budou soudruzi z PU zlobit.