Sběratel pivních etiket si nejlepší pivo vaří sám
Co se píše o pivovarech a pivu
Sběratel pivních etiket si nejlepší pivo vaří sám
[středa, 20. únor 2008]
Na 170 tisíc etiket z pivních lahví nasbíral za 32 let třiapadesátiletý Milan Trhlík z Jirkova na Chomutovsku. První etikety, jež ho zaujaly svými obrázky a barevností, získal už ve dvanácti letech. Vášnivým a systematickým sběratelem je ale až od roku 1976, kdy se přiženil do Jirkova.
Až do svých 25 let nepil alkohol, postupně se však vypracoval na pivního gurmána. "Nejlepší pivo si vařím sám se sousedem. Nazval jsem ho Jirkovská stařena na počest své manželky," řekl s nadsázkou Trhlík.
Světlé i tmavé až šestnáctistupňové pivo plní Trhlík i do lahví, jež pochopitelně opatřuje vlastními etiketami. S nadsázkou by se dalo říci, že se sousedem obnovili více než pětisetletou tradici vaření piva ve městě. "Domů jsem z práce chodil kolem místního Červenohrádeckého pivovaru a to mě právě ponouklo, abych se pídil po jeho etiketách. Na ty se také specializuji, mám jich 95 z různých období. Bohužel, už tři měsíce po mém přestěhování do Jirkova pivovar zavřeli," uvedl.
Trhlík objíždí pravidelně sběratelské burzy, kde etikety, ale také například pivní tácky či lahve vyměňuje či nakupuje. Ještě před listopadem 1989 byl spoluzakladatelem klubu sběratelů pivovarských suvenýrů pro Českou a Slovenskou republiku Rytíř, jehož je od založení předsedou. Hodnotu své sbírky se neodvažuje odhadnout.
Jeden kousek? I za pět tisíc
"Pryč jsou doby, kdy jsem za etiketu nabízel kamarádovi stovku a on mi ji nechtěl prodat, protože se mu to zdálo moc. Dnes je hodnotná etiketa na burze k mání od 3000 do 5000 korun. Dejme tomu, že koníčku věnuji v průměru ročně desetitisíce korun. Začal jsem ale kvůli dětem sbírat i pohlednice s námětem Jirkova, za ně už jsem utratil přes 50.000 korun," doplnil.
Právě finanční a časová náročnost manželova koníčka a také údajný nepořádek související s prostory, jež sbírka zabírá, nevyvolává u jeho paní právě nadšení. "Když byly děti malé, tak jsme se občas na burzu vypravili celá rodina. Ale dnes už mám jiné starosti. Na druhou stranu, chlap něco dělat musí," řekla smířeně.
Jako konzument dává Trhlík kromě vlastního piva přednost malým či rodinným pivovarům, jež vaří přírodní piva. Preferuje například značky Bernard, Svijany, Klášter či Malý Rohozec. "Když mi někdo řekne, že nejlepší pivo je Gambrinus, tak se s ním dál nebavím. To už totiž není pivo, to je voda," uzavřel nekompromisně.
Zdroj a foto: Týden
[Ostatní pivní dění] 11:36 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Libor
středa, 20. únor 2008
19:11
to Martin Štros: Musím Vám dať za pravdu, dnes je naozaj zberateľstvo len o peniazoch... Ja som však väčšinu svojich pohárov získal pri návštevách pivovarov (čo má za výhodu aj ochutnávky), alebo som ich vymenil.
Tam kde sa cena prehupne cez niekoľko stoviek sa už len pousmejem. A ceny aj cez 3000 Kč za 1 pohár nie sú dnes výnimkou.... To ho radšej mať nebudem....
S Vašou poslednou vetou bohužial musím súhlasiť.....
Martin Štros
středa, 20. únor 2008
18:36
Hmmm nevim, ale u mě jsou u lidí i jiné důležité věci, než to, jestli mají rádi Gambrinus Naopak tím spíš se s tím člověkem chci bavit a pokud jde o pivo, nenapádně ho popostrkovat směrem ke zkoušení jiných značek (ochutnej něco jiného a pak se kdyžtak ke Gambáči zase vrať- ale jak můžeš říkat že je nejlepší, když nic jiného nevyzkoušíš?)
Jinak ke sběratelství. Tento krásný koníček je dneska opravdu moc o penězích. O těch praktickách už se tady mluvilo dřív. Je to škoda, ale nejlepší sbírku má většinou ten, kdo na to má nejvíc peněz a top už pro mě krásný koníček není... (
napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
11:40
posted by: Inzerce