Veselé velikonoce s tmavým Tamborem
Co se píše o pivovarech a pivu
Veselé velikonoce s tmavým Tamborem
[úterý, 15. březen 2016]
Tmavý speciál 13%, který pro velikonoční svátky uvařil Královédvorský pivovar Tambor, je už v prodeji. Po loňské pauze opět nabídl pivovar svou „třináctku“, kterou sládek Martin Vrba charakterizoval jako nápoj typu Stout s vyšším obsahem alkoholu a bohatou pěnou. Speciální pivo má obsah alkoholu 5,0 % obj. Má barvu rubínu s jemnou nasládlou karamelovou chutí a příjemnou hořkostí, vařené tradiční technologií. Není se co divit, protože svou kvalitu získalo toto pivo ležením od listopadu loňského roku.
Základem je artézská voda z vlastního vrtu 130 m, granulované odrůdy chmele a ječné slady. Pivovar Tambor tmavou „třináctku“ připravil jak v sudech 15, 30 a 50 litrů a také v 0,5 litrových lahvích. Poprvé se také objevuje speciál s novou etiketou, která zapadá do koncepce v současné době používaných moderních etiket.
[Tiskové zprávy] 12:50 [permalink] [reaguj]
Přidat reakci
Roman Holoubek
úterý, 15. březen 2016
14:34
Tož a včil nevím. Je to Stout, nebo tmavé speciální (v budoucnu silné) pivo?
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Dwarf
úterý, 15. březen 2016
17:29
Roman Holoubek: už je to definitivní? nebo je ještě šance, že ta pitomost neprojde (myslím silná, slabá a jánevímjaká piva)?
proč prostě nestačí EPM-barva/styl/typ kvašení-objem alkoholu? např. 12,4EPM světlý ležák 5,2%vol nebo 11EPM pale ale 4,2%vol pivo světlé svrchně kvašené (jako překlad pro neználky) pořád nechápu, proč se hledají nějaké nové nicneříkající pitomé názvy...
Adsense
21. listopad 2024
11:59
posted by: Inzerce
Mosquit
čtvrtek, 17. březen 2016
07:54
Dwarf:
Pořád nechápu, co na tom někteří lidi nechápou. Velcí výrobci nemají zájem na tom, aby se muselo udávat skutečné EPM (pak by zjistili, že jejich Bránik je možná sedmička apod.). Proti návrhu, který by toto obsahoval, budou lobbovat.
S pivním stylem je to taky těžké, protože žádný rozumný seznam neexistuje (a podle JBCP to asi dělat nebudeme, pak by na etiketách bylo napsáno 3B: Czech Premium Pale Lager). A pokud někdo takový seznam vytvoří, za chvíli se opět dostaneme do legislativní tísně, až někdo uvaří něco nestandardního.
Celé značení je pro ochranu spotřebitele, aby si myslel, že ví co kupuje "podle etikety".
Podle mě má spíše současná legsilativa nicneříkající pitomé názvy, když se běžná světlá třináctka nazývá "světlý speciál", zatímco na Session IPA člověk musí napsat "pivo světlé výčepní svrchně kvašené". Na spodně kvašený stout lze klidně napsat "pivo světlý ležák", protože zákonnou definici "světlým pivem pivo je vyrobené převážně ze světlých sladů," splní asi cokoliv.
@Roman: možná kočkopes, spodně kvašená třináctka, nazvaná moderně Stout?
Dwarf
čtvrtek, 17. březen 2016
17:00
Mosquit: samozřejmě, že současná legislativa je špatná, ale ty návrhy mi prostě připadají jako z bláta do bahna... pokud někdo dokáže "vymyslet" pojmy jako plné pivo, dokáže dát do kupy i seznam stylů...
každopádně chápu, oč jde velkochemičkám, to ne že ne... nicméně pokud se stále pivo daní podle EPM (a nikoli podle obsahu alkoholu), přijde mi blbost uvádět obsah alkoholu a ne EPM
Mosquit
čtvrtek, 17. březen 2016
17:54
Dwarf:
Podle obsahu alkoholu se může například zákazník rozhodnout, kdy už bude moci řídit. Je rozdíl, jestli máš "skoro" dvanáctku P-U s nějakýma 4,2%, nebo hodně prokvašenou dvanáctku APA třeba s 5,9%
Jinak plné pivo vychází jistě z překladu Vollbier, užívaného v Německu. Stejně jako odtamtud pochází velká část pivné pasáže toho zákona (v současném stavu).
Ale to už jsme OT
vita
čtvrtek, 17. březen 2016
23:05
Mosquit: PU není dvanáctka, ale ležák to je....má nad 11%....
napsal(a): vita [Odpovědět]
Roman Holoubek
čtvrtek, 17. březen 2016
23:31
Mosquit: Ano, jde o opis z německého Vollbier a i proto s tím nemám problém.
Problém mám, pokud někdo u spodně kvašeného piva napíše Stout.
Nebo že bychom vymysleli novou variantu Baltic Stout?
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Roman Holoubek
čtvrtek, 17. březen 2016
23:29
vita: Však Mosquit napsal skoro dvanáctku, protože v této komunitě víme, že legislativně jde o 11 % epm.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]