Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

15 let obyčejného pivaře II.

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

15 let obyčejného pivaře II.

15 let obyčejného pivaře II.

Minule jste se seznámili s výsledky patnácti let mého pití (degustování) piva. Dnes si trošku pohrajeme s výslednými daty.

Na prvním grafu je zřejmý postupný posun od piv výčepních k ležákům a to jak k jedenáctkám tak k dvanáctkám. Pokles desítek se zvyšoval plných 8 let, tedy do roku 1999. V magickém roce 2000 a další dva roky se ovšem desítky opět vypjaly až k 60%-ní hranici. V dalších letech ale už výčepní piva atakují maximálně hranici dvaceti procent a ke slovu se dostávají ležáky, ale i piva speciální.

Podíl piv dle stupňovitosti
Podíl piv dle stupňovitosti

Jediný ukazatel, který nepřekvapí je průměrná cena za jedno pivo. Ano zvyšuje se a to o cca 100% za oněch 15 let. Možná namítnete, že necelých 12 Kč za pivo je v dnešní době nereálné, ale je to pravda. Zde musíte vzít v úvahu, že většinu piv nevypiji v restauračních zařízeních. Ne, že bych si rád nedal točené pivko, ale bohužel v místě bydliště a okolí není výčep, kde by čepovali nějaké pivo, které by mi vyhovovalo. Takže na točené zajdu průměrně cca jednou za týden.

Průměrná cena za 1 pivo
Průměrná cena za 1 pivo

Dostali jsme se k nejklikatější křivce. Prvních šest let mého pivařství ochutnávám minipivovarská pivka jen zcela sporadicky. Zlom přichází v roce 1999, kdy se na západočeskou scénu dostává Modrá Hvězda v Dobřanech (samozřejmě v Dobřanech začali vařit již o rok dříve). Další roky však znamenají opět propad až skoro k nule v roce 2001, kdy jsem vypil pouhé dvě piva z minipivovaru a to ještě lahvová z Tesca, ano byl to Avar. Jak jsem to jen mohl vydržet? Další dva roky již znamenají strmý nárůst, zapříčiněný zejména návštěvami obou minipivovarů na Plzeňsku - Modrá Hvězda a U rytíře Lochoty. Další rok trošku propad, ale pak další nárůst až do maxima v loňském roce, kdy se na pomyslný trůn mezi mini dostává Berounský medvěd, jehož PET lahve se standardně vozí ze služebních cest do Prahy.

Piva z minipivovarů
Piva z minipivovarů

A jak si vedly tři průmyslové pivovary mému bydlišti nejbližší? Pivovar Plzeň (dříve Plzeňský Prazdroj a Gambrinus Plzeň) měl a dosud má v tomto kraji dominantní postavení. Ne však u mě, což signalizuje modrá křivka. Pád za patnáct let o cca 90%. Kilometrově nejbližším pivovarem je pak středočeský Herold Březnice, který však nemá na západě Čech bohužel skoro žádnou distribuci, jen lahvový se dá zakoupit v Kauflandu v Plzni. Největším úspěchem březnických u mě bylo v roce 1998 celkové vítězství, kdy jsem poprvé ve svém životě překonal plzeňské pivo. Třetím nejbližším pivovarem je pak strakonický Dudák, dříve Nektar. Strakonické pivo se po revoluci s vervou pustilo do dobývání jihozápadu Čech, ale bohužel mohlo konkurovat jen cenou (stejně jako dnes piva typu Staročech či Lahváč). Za těch patnáct let však dle mého názoru udělali strakoničtí pivovarníci obrovský skok kupředu a právem se dnes řadí mezi nejlepší piva v republice, kterých si v posledních letech dopřávám kolem 10%. Je jen dobře, že lahvoví Dudáci, Nektaři a Měšťanské desítky si mohu koupit jen kilometr od bydliště a mám možnost si objednat i KEG o objemu nejméně 20l.

Piva z třech nejbližších pivovarů
Piva z třech nejbližších pivovarů

A který měsíc v roce vypijete Vy nejvíc pěnivého moku? Mně to vychází na srpen. Je léto, sluníčko svítí a to pivko tak báječně chutná.

Který měsíc se pije nejvíc?
Který měsíc se pije nejvíc?

A co Vy? Jaký je Váš pivařský vývoj? Jste věrni své značce a své hospodě? Nebo rádi poznáváte nové značky či i zcela jiné druhy piv?[Richard Chodora] [Zobrazeno 6887x] [18. březen 2007]
[Glosy] [comments: 21] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

sobota, 18. duben 2009
00:00

Chody

Jsme zase o více jak rok starší a pan Vojtíšek mlčí jak zařezaný a Koutské dále teče z píp a brzy možná i z lahví a pořád ve skvělé kondici :D


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Chody

pondělí, 25. únor 2008
14:50

Chody

Uběhl necelý rok od Vojtíškových výhrůžek, kde tvrdil, že "Koutský se údajně neudrží proto, že ten pivovar zkrachuje." Prý to slyšel od jednoho renomovanýho pivařského odborníka, kterému prý že lze věřit.

Jsem rád, že Koutské teče i v dnešních dnech a je chuťově stabilní, mám ho rád ....

P.S. Vojtíšku, docela by mě zajímal ten Tvůj renomovaný odborník, ale o to se s námi asi nepodělíš ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Tomáš Semrád

úterý, 25. září 2007
14:44

Na tom něco je, třeba se k tomu i já časem dopracuji.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Semrád

úterý, 25. září 2007
10:13

Tak tak Jiří, ono je fajn si to někam znamenat a vést, ale potom to nějakým způsobem "učesat" a věnovat tomu čas, aby to také vypadalo a po letech se v tom také člověk i vyznal a věděl...proto má Chody můj velký obdiv! Já jsem to sice někde shromáždil, ale teď to nějak třídit, to už je prácička. A to nemluvím o pivních táccích či korunkových uzávěrech, zřejmě až zábava na důchod:-)
A ještě pro toho pána či co to je za individuum, které ani neví jak se jmenuje a vystupuje pod nicneříkajícím "withaut". Zůstaňte v klidu a zalezte zpátky do té "díry pod kamínek". Tam totiž zřejmě patříte, stejně jako bezejmenní tvorové na tomto světě...


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Adsense

24. duben 2024
21:12


posted by: Inzerce

Jiri.J

úterý, 25. září 2007
07:12

Kdysi jsem si vedl taky statistiku, ale vzdal jsem to, protože nejsem disciplinovaný.
Teď by mě zajímalo, jak by to dopadlo. Určitě by byly na prvním místě Svijany.
Každopádně jsem měl spotřebu piva na přelomu milénia cca 440l/ rok a tento stav asi trvá (možná mám už jen 400). Poměr mezi lahvovým a sudovým byl 20:80, protože dávám přednost jasně sudovému. Každopádně mě teď mrzí, že nevím jak na tom jsem:-))


napsal(a): Jiri.J (Jiri.J(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 24. září 2007
20:39

Dwarf

pod nickem se to kritizuje, že anonyme...?
(moje jméno je sice skryto pod nickem, ale pod články je v plném znění...)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

withaut

pondělí, 24. září 2007
15:36

Tomáši Semráde, Ty jsi trošku na hlavu, když máš čas dělat takové kraviny. Proč nás detailně seznamuješ se svojí osobou, myslím, že to nikoho nezajímá. prober se. a přestaň exibovat.


napsal(a): withaut [Odpovědět]

Tomáš Semrád

sobota, 22. září 2007
13:34

Chody zdravím, a rovnou smekám před tvoji precizně zpracovanou statistikou. Jsem oproti tobě hotovej outsider. Ještě slejdy a mohl bys jít na nějakou pivovarskou konferenci přednášet na téma "Vývoj a trendy jednoho západočeského pivaře, majícího rád ryze české pivo". Já si tu svoji statistiku vedu, jak už jsem psal, od roku 1999, zatím jsem při jejím zpracování pokročil do roku 2002, pravda, i když mi ještě dva drobounké detaily z let 2000 a 2001 chyběj (ty už snad dotáhnu v průběhu příštího týdne), před sebou však ještě 5 let usilovné práce... Jde to pomalu, chci to mít správně a také precizně, když už jsem se do toho pustil, a kamarádi někdy ne a ne pomoci, že Romane H...:-).
Jinak moje průměrná spotřeba se za rok pohybuje okolo 240 až 250 litrů piva, lahvové je víceméně v rovnováze se sudovým, i když malinko vítězí pivo konzumované v hospůdkách, no letos to ale bude po dlouhé době opačně. Každým rokem si na doma pravidelně kupuji jednu stabilní značku z regionálního pivovaru (tu si potom chuťově čas od času zpestřuji i jinými), letos je to vyškovský Džbán (s výjimkou období, když jsem pracovně působil v ČH, to jsem si z pochopitelných důvodů dopřával Moravské sklepní, skoro každý den, holt loajalita je loajalita, a to pivko je báječné). V souvislosti s posledními zprávami z Vyškova mám obavu, aby to nebyla jeho poslední sezóna, snad ne! Proto si pohrávám s myšlenkou, že příští rok ke konkurenci nepůjdu a naopak z důvodu podpory vyškovského pivovaru pivní stáj zachovám (i když jsem měl v plánu právě to Moravské sklepní), akorát vyměním značku, a budu pít prémiový a dražší sektor, tedy 12 Březňáka, třeba to pivovárku pomůže...Jinak co se týká mojí zatímní letošní konzumace tak vede pochopitelně Vyškov, následován ČH, no a pak už je peloton poměrně vyrovnán. Hodně jsem letos věnoval i Dalešicím, již klasicky Sklepáku ze Strakonic (na rozdíl od tebe ho mám jen cca 250 m od domu) a v poslední době i budějovickému Samsonu BB Premium, ten mě fakt chytil! Moc dobrý pivko. Naopak jsem letos moc nedal Regentu, no jo už do Nové Bystřice nejezdím...Zítra mám narozeniny, takže si dopřeji 3 kousky Svijanského Knížete (budu mít Svijany poprvé z lahve), no a ještě to okořením na druhej den belgickým trapistou Achelem v tmavé verzi. Také mám políčeno na "jedenáctku" od Bernarda (ta mně chutná z jeho portfolia nejvíc) a znovu chci zkusit Kelta z Ostravaru. Ještě mu dám šanci...
Jo a co se týká tady diskuse na téma Kout, tak se zatím negativní předpovědi jednoho přispěvatele po půlroce nepotvrzují, což je jen dobře, i když i já jsem z dobře informovaných zdrojů zaslechl něco podobného co Vojtíšek...Nejen Koutskému zdar
PS Až budu mít tu svoji statistiku hotovu, doufám, že to příští rok stihnu, tak jestli budeš mít zájem, pošlu ti ji, abyses podíval zase na mé chutě....


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Michal Rambousek

sobota, 24. březen 2007
18:33

Já jsem příznivec malých, příp.středních pivovarů, protože chut jejich piv je většinou zajímavější, třeba i s trochu zvláštnějším buketem, na kterém se může podílet i chut pro ležák teoreticky označovaná jako cizí (např. ovocná - viz jedno z mých oblíbených piv Rohozec), ale taková chut by měla být přítomna v malé míře a měla by harmonizovat s ostatními složkami chuti. Asi bychom však nebyli objektivní, kdybychom neviděli, že z malých pivovarů s klasickou technologií, mnohem spíše než od velkovýrobců s CKT a HGB technologií, občas vyjdou piva, která mají dosti vážné chutové vady, které už ani nejsou zajímavé a touto ideální pomůckou k rozpoznávání cizích příchutí opravdu jsou. Pokud takový pivovar vyrábí takovéto pivo častěji a v douhodobějším horizontu, pak má malou šanci na přežití, klasika neklasika, zajímavost nazajímavost (čím větší pivovar, tím je zpravidla šance menší).

Tato poznámka byla obecná, netýkala se Koutského piva. To jsem pil nedávno poprvé a zatím naposledy v Plzni v té nepříliš vábné herně u Skodovky. Překvapilo mě, že tam ale byla příjemná obsluha a pivo krásně čerstvé a dobré .


napsal(a): Michal Rambousek [Odpovědět]

Monarchista

sobota, 24. březen 2007
18:11

Jsem naivistický, nepraktický a víceméně neschopný s monarchistickými sklony. Říkám to proto, abych předeslal, že je mi naprosto jasné, jak můj názor je zcela "out",
Někde hluboko ctím víru, že pivo, tedy to české, to svrchu, to po celém světě značené jako "pilsner", to naše, sakra, pivko, by nás, chlapy a Čechy mělo zbližovat i sbližovat, nikoliv rozbližovat, ubližovat, rozrůzňovat, bratrovraždit či dokonce vyvolávat veřejné diskuze na kvalitním webu. Mrzí mě to, bolí mě to...
Veškrzivá jsoucnost je plna nebezpečí, že jsme, my Češi, druh na vymření. Stačí zamysleti se nad demografickými křivkami, statistikou o přistěhovalství či pohled do majetkových poměrů např k půdě v západních Čechách, kterou mají nějakým způsobem většinou pod palcem naši západní sousedé. Když to vezmu určitým pohledem, možná je to i dobře, podívejme se na sebe, co jsme vlastně zač....
Domnívám se, že je možné nabýt dojem, že za sto let se bude v novinách psát, že se množí případy, kdy romskoukrajinská většina ve středu EU v bohémské kotlině opět přetlačila v konzumaci piva slovenskogermánskou menšinu nebo tak něco...


napsal(a): Monarchista [Odpovědět]

Vojtíšek

sobota, 24. březen 2007
17:46

Dobře, že se pan Skala zapojil do diskuze. Bohužel informace , které jsem já měl nijak zvláště nevyvrátil.
Jen bych chtěl dodat, že člověk od kterého jsem to slyšel rozhodně nemá s Afričanama nic společného, spíše naopak a dokázal toho opravdu hodně.
A piva, co vaří patří rozhodně chuťově k naší špičce.
Ale to je jedno. Každý dělá, co umí.


napsal(a): Vojtíšek [Odpovědět]

Luboš S.

pátek, 23. březen 2007
11:55

Luboš S.

Jsem rád, že Koutské s naší pivní mapy nezmizí a bude i nadále osvěžovat. Nemusí každému chutnat, ale já ho okusil jak v Domažlicích, tak i přímo v Koutě, dále na třech místech v Plzni, v Klatovech u Abbého a dokonce jsme měli už i sud doma a musím říci, že jsem byl vždy spokojen. A to nemluvím jen za sebe.
Koutskému zdar.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

Jan Skala

pátek, 23. březen 2007
10:28

Pro pana Vojttíška

Vážený pane není tajemstvím že jsem si na pivovar vzal úvěr.Asi jako každý kdo začíná podnikat.Já jsem se rozhodl znovu obnovit výrobu ve zchátralém,vyrabovaném a zdevastovaném objektu.
Zatím vyrábíme pivo dobré kvality pod jedním sládkem,který je zde od začátku.


napsal(a): Jan Skala (janskala(a)email.cz) [Odpovědět]

Petr Pavlas

čtvrtek, 22. březen 2007
11:13

Nám zde u Modrého abbé se zdá , že v Koutě konečně už vychytali mouchy a že je pivo stále stejné a velmi dobré. Desítka, myslím, nemá konkurenci. Dvanáctka nemusí chutnat každému, je podle mne zbytečně moc chmelená - ovšem stejně vynikající. Také jde koutské ze všech značek nejrychleji na odbyt - až mi to začíná dělat starosti.
Odborníci z PIVEXu možná v každém pivu z malého pivovaru uvidí "ideální pomůcku pro rozpoznávání nežádoucích příchutí" a jako nejlepší ohodnotí produkt HGB, neboť je opravdu bez jakékoli chuti ( http://modryabbe.wz.cz/index.php?page=degustace&id=6 ).


napsal(a): Petr Pavlas (petrpavlas(a)quick.cz) [Odpovědět]

Pavel Hrabina

středa, 21. březen 2007
14:36

Na koutské jsem byl velice zvědavý. Poprvé jsem ho ochutnal minulý týden a byl jsem velmi zklamán. Šlo sice o PET dovezenou od Modrého Abbé, ale něco podobného teklo i z pípy. Ideální pomůcka pro rozpoznávání nežádoucích příchutí v pivu.
Údajně se po krátké po znovuotevření vyměnili sládkové a kvalita od té doby kolísá


napsal(a): Pavel Hrabina [Odpovědět]

Vojtíšek

středa, 21. březen 2007
11:55

Majitel údajně dluží na koho se podívá (řádově desítky milionů Kč) a když se věřitelé domáhají svých práv údajně rád vyhrožuje a to dokonce střelnou zbraní. Tož jenom to, co jsem slyšel. Samotného mě takové pozadí pivního podnikání překvapilo, resp. přijal jsem to jako fakt a tak i od té doby na tento minipivovar nahlížím


napsal(a): Vojtíšek [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 20. březen 2007
13:04

Roman Holoubek

Pokud jsou peníze použité pro výstavbu pivovaru čisté, tj. z legálního podnikání (ať se nám dané podnikání líbí nebo ne - podstatné je pro mne - zda není v rozporu se zákony a vyhláškami), pak mi je jedno odkud jsou. Důležité pro mne je, že vznikl další pivní punkt. A pokud má ještě i dobré pivo (sám jsem jej ještě nechutnal), pak je to dobře dvakrát!


Vojtíšek

úterý, 20. březen 2007
09:34

majitel je údajně silně zaúvěrován a hlavně zadlužen, navíc vůči věřitelům velmi neseriozní. Hlavně je prý vůbec záhada, jak se k vaření piva dostal. Údajně podniká ve zcela jiném oboru (nepořádky a tak :-)) Takže to možná nějak zpytlíkuje a ta černá předpověď třeba nevyjde. Každopádně mě po té, co jsem tyto informace zjistil Koutské docela vypadlo z oka ... Pravda je, že ani předtím jsem na něm nějak zvláště neujížděl.


napsal(a): Vojtíšek [Odpovědět]

Petr

pondělí, 19. březen 2007
21:41

Petr

No to snad nééé...vždyť jsem ještě koutský ani nestihl ochutnat...


napsal(a): Petr [Odpovědět]

Vojtíšek

pondělí, 19. březen 2007
14:34

Koutský se údajně neudrží proto, že ten pivovar zkrachuje. Slyšel jsem to od jednoho renomovanýho pivařského odborníka, kterému myslím, že lze věřit.


napsal(a): Vojtíšek [Odpovědět]

Michal

neděle, 18. březen 2007
13:40

Michal

Jo v létě se pije dobře. Zvlášť venku s kámošema a když je k tomu dobrý pivko tak neni co řešit.
Co se týče hospody tak naštěstí už nemusim řešit dilema že v mojí oblíbenej hospodě točili jenom G10 a PU12, když minulej měsíc se začalo točit i Koutský (střídavě 10 a 12) a vypadá to že by se tam mohlo i udržet.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI