Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam


Moje první

[neděle, 27. září 2009]

Od přírody jsem člověk, který rád zkouší nové. Obzvlášť to platí pro všechno, co se dá sníst nebo vypít. Od kulinářských experimentů v kuchyni, přes pečení chleba a výroby vína jsem se dostal k domácí přípravě piva. Velkou zásluhu na tom má moje přítelkyně, od které jsem jako dárek obdržel kompletní sadu pro výrobu piva z mladinového koncentrátu. Ještě než jsem tento originální dárek dostal, o tomto způsobu výroby piva něco díky internetu i stránkám pivni.info věděl a zas tak moc jsem tedy překvapený nebyl. Jako první jsem zkusil připravit světlé hořké pivo s názvem Draught. Na výsledek mého snažení jsem nebyl zvědavý jen já, ale téměř celé příbuzenstvo včetně králíka Ferdy.

Podle návodu přiloženého ke koncentrátu se musí velmi dbát na čistotu. Proto jsem v kvasné nádobě a na míchadlo nechal asi 10 minut působit rozpuštěný dezinfekční prostředek, který byl součástí sady mikropivovaru. Pak jsem všechno opláchl čistou vodou a nechal okapat. Z koncentrátu jsem vyjmul kvasnice a podle návodu je nechal ve skleničce s vodou a lžičkou dextrózy rozkvasit. Konzervu s koncentrátem jsem zahřál v hrnci s horkou vodou, aby šel obsah uvnitř vylít dobře do kvasné nádoby. Dobré pivo dělá kvalitní voda. Musím přiznat, že naše voda z městského řádu se za posledních několik let tak změnila, že už domů nekupujeme balenou vodu. Proto jsem do kvasné nádoby napustil vodu z kohoutku, rozpustil v ní koncentrát, který vypadá jako hustý med a necelé 1 kg dextrózy. Zbytek jsem si nechal na druhotné kvašení. Abych měl pivo silnější, doplnil jsem jen na 20 litrů. Zatím se kvasnice ve skleničce nastartovaly a na povrchu se objevila pěna. Je důležité, aby teplota mladiny v nádobě měla správnou teplotu. Já měl 21°C a proto jsem v mladině mohl rozmíchat rozkvašené kvasnice. Už zbývalo jen uzavřít kvasnou nádobu, nasadit kvasnou zátku s vodou a celý mikropivovar přemístit na temné místo se stálou teplotou. Já vybral chodbu, kde i v létě máme 22°C. Už druhý den začalo v zátce bublat. Za dva dny bylo kvašení asi nejbouřlivější a pak postupně sláblo.

Za týden byly hladiny vody v kvasné zátce skoro vyrovnány. Proto jsem změřil hustotu. Byla přesně 1010 kg.cm-3. Další den jsem měření opakoval. Hustota se neměnila. Na zítřejší ráno jsem si připravil vydezinfikované lahve. Měl jsem plastové i klasické pivní lahve. Těsně před stočením jsem do každé lahve přidal odměrku dextrózy, která mi zbyla. Dextróza v lahvích má za úkol nasytit lahve oxidem uhličitým. Pivo jsem nechal ještě v předsíni, aby proběhlo druhotné kvašení. Na PET lahvích bylo hmatem lehce poznat jak se tlak uvnitř postupně zvětšuje. Po týdnu jsem pivo přemístil do sklepa kde nemáme víc jak 14°C. Čekání na první ochutnávku bylo nekonečné. Po dvou týdnech jsem to nevydržel a ochutnal. Pivo mělo plnou a hořkou chuť, ale nepodobalo se úplně našim běžným pivům. Zklamala mě pěna, která byla slabá a hned opadla. Za další dva týdny se chuť ještě zlepšila a i pěna byla ucházející. Po ještě delší době se pivo nijak zvlášť nezměnilo.

I tak jednoduše dá připravit nápoj, který může konkurovat komerčním pivům. Určitě vyzkouším další i další typy piv z koncentrátů. Nejvíc mě láká Stout a Bitter.

… a jednou si uvařím pivo od začátku ze sladu a chmelu. Zatím sbírám informace a zkušenosti…

Odkazy:

www.homebrewing.cz

www.varimpivo.kvalitne.cz

www.vasepivo.cz

Moje první

autor: tilda | Blok 18:28 [permalink] [comments: 4]



PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI