Ladí se Pardál
[sobota, 30. květen 2009]
Nedá mi to, abych zde nereagoval na diskuzi pod článkem o ladění Pardála. Původně jsem chtěl připsat jen reakci, ale nakonec jsem nabyl dojmu, že bych se rád vyjádřil obšírněji.
Na začátek si troufnu tvrdit, že Pardála ladili opravdu skuteční a živí pijáci piva. Jen na okraj - tento termín používá PR oddělení Budvaru, mě se nelíbí, neb mi připomíná piják ze školy a asociuje nasávání. Samotní pijáci považují také pijáka za chlastače. Ale PR je jiného názoru. Pro ně je hanlivé pijan a piják je v pohodě.
Proč si myslím, že ho ladili opravdoví lidé z masa a kostí? Jednak jsem s nimi mluvil na tiskovce k uvedení Pardála Echt minulý týden, a i když nejsem psycholog, věřím jim to, co říkají. Za druhé mi to potvrdili kamarádi z pivovaru, kterým nemám důvod nevěřit a za třetí, stejnou informaci jsem dostal od lidí od fochu, kteří budvarské znají mnohem déle než já. A ti to berou za bernou minci.
Vážení, Pardál není určen lidem diskutujícím na pivních webech. Je to pivo, které jde přímo proti G10(u původního Pardála), proti 11° obecně u Echta. Pardál je určen pijákům s nejnižšími pivními pudy. Tedy nasát co nejvíce moku co nejlevněji a nejlépe na fotbale/po fotbale. A ve velkém množství. Tito konzumenti nerozlišují plnost piva, říz a další vylomeniny, které by je vyrušovaly z jejich zasvěcených diskuzí o životě(fotbalu, ženských, doplň dle svého).
Psal jsem to kdysi na svém webu, napíšu to tu i nyní.
Zkuste si představit, že rádi jezdíte na horském kole, které jste pořídili za cca pět tisíc. To znamená někde ve výprodeji v supermarketu, neboť je to celoodpružené kolo a jinak by stálo i méně. A teď vás někde na lesní stezce odchytí parta lidí a zve vás na menší akci s kolama. Vše zdarma, ještě si zajezdíte. Vy se tam dostavíte, ukážou vám pár kol, svezete se, popovídáte si o tom, co se vám na kole líbí a co byste tam chtěli. Výsledkem je to, že podobným lidem, cílové skupině, stačí místo drahého zadního odpružení jen odpružené sedlo. Levnější, ale téměř stejně efektivní. Firma ho začne vyrábět, vy do reklamy řeknete, že vám tohle kolo plně vyhovuje.
A pak si toho kola a reklamy všimne někdo na serveru, kde se píše o kolech a kde diskutují borci, kteří o prázdninách sjíždějí Alpy a já nevím co. Všichni se tomu kolu vysmějou, těm co ho „ladili“ nemůžou přijít na jméno a nechápou, že někdo může jezdit na kole, které má na sobě komponenty od Shimana a nemá titanový rám. Vždyť ten sám o sobě tak báječně pruží.
A ke všemu na ten server o báječných téměř létajících strojích ti ladiči vlezou a začnou obhajovat své důvody. Jednoduše nepotřebují víc. Jsou spokojení s tím, co mají. A to dřív jezdili i na kole, co nemá žádné odpružení. Dostanou od borců v diskuzi přes čumák a tak se raději stáhnou.
Reklamní akci či spíše nápad Pardála považuji za jednu z nejlepších u nás, tedy krom poslední TV reklamy. I když třeba to je právě to, co cílová skupina žádá a potřebuje aspoň k nalákání k tomu, aby ochutnala. Jen nejsme cílovka a tak se nám to moc nepozdává. Kdysi se všichni smáli Vizíru, ale všichni ho kupovali.
Pardál je opravdu hořčejší než jiné světlé 11° a troufám si tvrdit, že to je právě důvod, proč by ho mohli chtít G10/11 ochutnat. Je jiný, je výraznější, i když nám nemusí připadat bůh ví jaký.
A proč jsem to vlastně celé napsal?
Proto, že si myslím, že občasná tolerance není na škodu. Ten příměr s kolem se dá myslím použít i například na sýry. Kdo z vás kupuje sýry jen v supermarketech a kdo si zajede k malému výrobci nebo koupí drahý, ale chuťově luxusní sýr? Kdo z vás má na svém počítači Linux, Open Office nebo je to Windows Vista? Je spousta lidských činností, kde se najde skupina, která je spokojená s určitou nabídkou. A na druhé straně je to skupina, většinou mnohem menší (nebo na operu chodí stejně lidí jako na Vaška a Evu?), která vyžaduje mnohem víc. Chutí, nabídky, nebo i tradičnosti výroby. Jen bychom nemuseli kamenovat ty, kteří se pokusili se jednou odvázat a zavrhovat něco, co stejně nebudeme kupovat, používat nebo konzumovat.
Přeji vám jen zajímavá piva.
autor: Honza Světpiva.cz | Blok 19:30 [permalink] [comments: 22]