Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Domažlice sú pjekný městečko, je tám pivovar, dobrý pivečko…

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Domažlice sú pjekný městečko, je tám pivovar, dobrý pivečko…

Domažlice sú pjekný městečko, je tám pivovar, dobrý pivečko… [p173]

Bohužel z pivovaru zbylo pouze torzo historické budovy bývalé sladovny a pivečko známé jako „kozinovo slzy“ už se tam také nevaří drahně let. Nicméně nápad domažlických radních ukázat veřejnosti zbylé prostory ve spojení s představením výrobků některých z minipivovarů se ukázal v praxi jako velmi zdařilý a velmi potěšující účast návštěvníků během sobotního odpoledne a večera to jen potvrzovala. O možné budoucnosti využití pivovaru byl již zveřejněn na Pivním.infu článek od místní novinářky Mileny Cibulkové a proto se nebudu více o tomto tématu rozepisovat.

Studie možného využití pivovaru
Studie možného využití pivovaru

Do přilehlého velkokapacitního konzumu zn. Kaufland zavítám opravdu jen z donucení (z toho, co se dá pivně pozřít, zaujme snad jen nabídka náchodského Primátora ) a proto první co mne při vstupu překvapilo byla rozlehlost prostor, které torzo pivovaru nabízí. Hlavní dění probíhalo ve druhém patře, kde v místnosti cca. 100 x 50m s nádherným původním trámovým a dřevěnou podlahou bylo umístěno podium, kde se představili během odpoledne dvě country kapely, sezení odhadem pro 300 návštěvníků a samozřejmě to nejhlavnější – stánky jednotlivých minipivovarů.

Typické pivovarské klenutí
Typické pivovarské klenutí

Místo u vstupu obsadil pivovar z Vyššího Brodu, takže prvotní volba byla jasná. 12° Jakub (pouze jeden druh piva na čepu) osvěžil, ale nijak chuťově nezaujal. Místnost byla osvětlena pouze provizorními halogeny u každého stánku a u podia, takže spíše v přítmí jsem pátral po nabídce dalších pivních laskomin. Vedle stánku vyšebrodského byl už jen stánek kombinující nabídku pivovarů Běleč, Chyše, Chýně a Žamberk, na druhé straně pak Stříbro a za zády spolupořadatel slavností Purkmistr z Černic. To znamenalo, že nedorazili na plakátech avizovaní zástupci z pivovarů Permon a Belveder ze Železné Rudy.

Klasický výčep Purkmistra
Klasický výčep Purkmistra

Všechny pivovary jsem už měl tu čest osobně navštívit a ochutnat některé z jejich produktů, nicméně to byly, přiznám se, mnou navštívené první pivní slavnosti a proto jsem si říkal, že by asi bylo dobré zvolit nějakou taktiku volby dalších vzorků k ochutnání. Nakonec to ovšem dopadlo tak, že jsme se s kamarádem střídali a volba druhu piva byla vždy na tom kdo byl zrovna na tahu. Postupně tedy ochutnáváme v podstatě všechny nabízené produkty a mému jazýčku nejvíce chutná opravdu vynikající Märzen z Chyše, který jsem měl tu možnost ochutnat poprvé a Dvorní ležák z Chýně, kterýžto produkt páně Mikulici naopak důvěrně znám.

Další z výčepů
Další z výčepů

Obecně velmi dobře u mne dopadly všechny piva od Rybiček, zejména Argent, pšeničný Duchmaus a černý Horník. Trochu víc jsem čekal od Purkmistra, ale možná to bylo i tím, že ochucená piva zrovna dvakrát nemusím. Naposled jsem měl možnost u nich v pivovaru ochutnat Pale ale a to bylo naprosto vynikající. Purkmistr měl na slavnostech stánek též před budovou pivovaru a ve sklepení, kde hrála k tanci a poslechu dechovka a kde byla taková zima, že se sami muzikanti divili, jak tam může někdo vydržet déle jak 10 minut.

Posezení v pivovaru
Posezení v pivovaru

Dle obsluhy u jednotlivých stánků byl konec slavností naplánován na 22.00 hod., ale když jsem v půl jedenácté odcházel, nevypadalo to, že by se ještě mělo končit.

Prodej pamětních mincí
Prodej pamětních mincí

První domažlické slavnosti se opravdu podařily, místo k pořádání podobných akcí je naprosto ideální a přiznám se, že jsem také nečekal takovou účast místních milovníků zlatého moku, kteří jsou povšechně zvyklí na konzumaci produktů nadnárodních chemovýroben. Apropo, zarážející je neúčast místního pivovaru Kout n/Š na těchto slavnostech - o důvodech lze jen spekulovat a proto se zdržím komentáře. Abych jen nechválil – ten, kdo si přinesl vlastní sklo a chtěl by si je někde mezi ochutnáváním jednotlivých vzorků opláchnout měl zřejmě neřešitelný problém (viděl jsem pravda pouze jednoho pána s červeným batohem a buclatou třetinkou, jinak všichni kelímkovali) a slovy dvě toitoiky na cca. 300 lidí opravdu není mnoho.


Atmosféru akce dokreslí jistě i následující video z dílny Pivovarského dvoru Plzeň...




[Vladimír Jansa] [Zobrazeno 7935x] [13. květen 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Šolim

pondělí, 23. únor 2015
11:54

šolim

Myslím, že Látka a jemu podobní ,,dobrodinci,, by měli být vláčeni po náměstí, nakrmit je slanečkama a potom před nimi čepovat domažlické pivo, bez možnosti napití se. I to je humánní, proti tomu, jakých zvěrstev se ve městě napáchali. Kdo likviduje svou minulost, nemá žádnou budoucnost !!!


napsal(a): Šolim [Odpovědět]

Krišot

čtvrtek, 13. květen 2010
20:27

Krišot

tak je to stejně k pláči když takhle dopadají staré historické pivovary.Pivovar nevaří ne proto, že by neměl odbyt, ale protože stál v cestě globálnímu gigantu.Z historických pivovarů vznikají skanzeny vaření piva a zábavní centra, v lepším případě jako minipivovary. :-(


napsal(a): Krišot [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI