Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Masné krámy opravené

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

Masné krámy opravené

Masné krámy opravené [p230]

Předvečer svátku svatého Mikuláše je kouzelná doba. Ačkoliv se děti bojí čerta, od kterého jim hrozí výprask, přesto se na tento večer těší. Na Mikuláše, anděla, nadílku...

Letos však bylo očekávání tohoto večera pro „budějčáky“ obzvláště silné. Poprvé od povodní z roku 2002 se totiž opět otevřely brány nejvyhlášenější pivnice v Českých Budějovicích – Masných krámů (Fleischbänke). Staré známé pořekadlo praví: „Kdo nebyl v Masných krámech, jako by v Budějcích nebyl!

I čert si přišel dopřát dobré pivo
I čert si přišel dopřát dobré pivo

Dveře této vyhlášené „budějcké“ pivnice v Krajinské ulici se otevřely po neuvěřitelných pěti letech. Důvodem této velké časové prodlevy byl fakt, že od povodní v roce 2002 se nemohli spolupodílníci pivnice dohodnout na vlastnických právech ve spojení s nároky na rekonstrukci. Celá situace se rozhýbala až ve chvíli, kdy pivovar Budějovický Budvar (jako jeden z patnácti majitelů pivnice) investoval do zařízení kuchyně 14 milionů a město na opravu přes 16 milionů jako půjčku, kterou budou majitelé pivnice postupně splácet. Budějovický Budvar si svou investicí získal právo provozovat pivnici Masné krámy po dalších patnáct let.

Samotná budova pivnice je středověký objekt, který vznikl na základě zákazu Karla IV. z roku 1364 o volném prodeji masa na budějckém náměstí. Dále nařídil vystavět budovu (nejdříve dřevěnou, nejspíše od r. 1554 zděnou) určenou k prodeji masa. To je také patrné na konceptu pivnice – střed tvoří dlouhá, prostorná loď, na kterou jsou v řadách navázány menší místnosti (bazilikální dispozice), dříve krámky jednotlivých řezníků, kteří si je na určitou dobu za poplatek pronajímali. Osobně je mi trochu líto, že pivnice je v současnosti o něco kratší než dříve. Došlo k tomu proto, že v prostorách bývalé kuchyně Masných krámů vznikla nová plzeňská hospoda „U tří sedláků“. Z důvodu zařízení kuchyně musela být tedy hlavní loď s posledními „krámky“ zkrácena. Ve vstupním východním průčelí se dochoval zdvojený kamenný, raně renesanční portál, průčelí je již klasicistní z roku 1831.

Pohled do hlavní lodi Masných krámů
Pohled do hlavní lodi Masných krámů

Maso se zde prodávalo téměř celých pět set let až do roku 1899, kdy byl ukončen provoz, včetně porážky telat na dvoře. Poté Masné krámy sloužily jako sklad a pro drobný prodej různého zboží. Po druhé světové válce se uvažovalo o demolici (!!!), ale k tomu naštěstí nedošlo, a roku 1953 byl objekt přebudován na pivnici.

Staré budějcké pořekadlo, které jsem napsal na začátku, se odráží i ve slovech budvarského sládka Josefa Tolara: „Masné krámy jsou symbolem Českých Budějovic. Jako památky byly v nabídkách cestovních kanceláří i v době, kdy byly zavřené. Proto nám na nich tolik záleží.

Musím se přiznat, že i pro mě byl smutný pohled na omšelou budovu, kde přímo před jejím vchodem vesele vyrůstalo několik břízek a zástupy turistů přešlapovaly na chodníku, aby po krátkém komentáři průvodce šli zase dále. Dokonce mě jednou zastavila menší skupinka lidí, která chtěla poradit cestu do Masných krámů. Jaké bylo jejich překvapení a rozčarování, když jsem jim řekl, že pivnice je již několik let zavřená a její otevření je v nedohlednu.

Další věcí, proč Budvaru tolik na Masných krámech záleželo, je fakt, že se tam vždy točil pouze Budějovický Budvar. Byla zde také vždy velká výtoč. Například v dobách, kdy byla tato pivnice téměř jedinou významnější restaurací v historickém centru, se během famózní výstavy Země živitelka (pořádané vždy na konci srpna) vypilo za týden 200 hl piva!!! Pro srovnání uveďme, že když se v současné době v některé restauraci vytočí za rok 500 hl piva, váží si ji pivovar jako velmi dobrou.

Počet natočených piv byl obrovský
Počet natočených piv byl obrovský

Naše návštěva v první otevírací den v předvečer svátku svatého Mikuláše však byla poměrně krátká. Hospoda byla tak přeplněna množstvím „natěšených Budějčáků“, že ti vstupovali pomalým husím průvodem do pivnice, v davu se došourali na konec hlavní lodi, kde se otočili a pokračovali stejným tempem zase ven. Jen ti nejodvážnější a nejodhodlanější se rozhodli protrpět martyrium další fronty na pivo, o které byl obrovský zájem. Pípy se po celou dobu téměř nezavřely! Však se také není čemu divit, jednak zde točí vyhlášený světlý „kroužkovaný“ Budvar 12° a také proto, že zde došlo k velké inovaci. Jaké? Do restaurace byly nainstalovány 4 pivní tanky, každý o objemu 10 hl. Ty jsou aktivně chlazené a mají dvojí plášť. Jsou vyrobeny z nerezové oceli, ale povrchový design je měděný. Tanky jsou uloženy v pivním sklepě, který se nachází hned za řadou píp a návštěvníci si je mohou pohodlně prohlédnout oknem či prosklenými dveřmi.

V okně za řadou píp je možné vidět pivní tanky
V okně za řadou píp je možné vidět pivní tanky

V tiskové zprávě Budějovického Budvaru se uvádí: „Zásobování tankovým pivem bude probíhat pomocí originálního kontejnerového systému, který vyvinul pivovar Budějovický Budvar v roce 2007 a již od června ho využívá k zásobování restaurací v Praze a v jižních Čechách. Podstatou systému jsou speciální tepelně izolované kontejnerové zásobníky na pivo o objemu 10 hl. Pivo v nich vydrží studené nejméně 24 hodin. Kontejnery se za sterilních podmínek budou plnit v pivovaru. Pomocí upraveného dodávkového automobilu, který je mimo jiné vybaven přečerpávacím zařízením a vlastní sterilní hadicí se převeze k bočnímu vstupu z Krajinské ulice. Na místě se kontejner pomocí hadice za sterilních podmínek připojí přímo na pivní tank v restauraci. Na rozdíl od většiny konkurenčních systémů rozvozu tankového piva tedy nebude nutné čištění přívodního potrubí mezi tankem a kontejnerem při každém plnění. Při takovém čištění je zvýšené riziko kontaminace piva. Hosté v Masných krámech tak budou mít jistotu, že tankové pivo bude mít nejvyšší možnou kvalitu a čerstvost. Přečerpávání piva z kontejneru trvá jen 12-14 minut.

Pivní sklep
Pivní sklep

Masné krámy jsou jediné místo na světě, kde Budvar točí svůj „kroužek“ z tanku. A musím podotknout, že je to opravdu znamenité pivo, které se svou chutí velmi blíží kvalitě, jakou můžete dostat jen přímo z ležáckého tanku. Na pípě se můžete setkat se třemi typy piv: světlá 10°, světlý kroužkovaný ležák 12°, a tmavá 12°. Ochutnal jsem též světlou desítku a i ta mě velice mile překvapila! Rozhodně ji doporučuji, i když někomu by mohlo přijít škoda si nedat místo ní kroužek. Jednak je to jak jsem již řekl jediné místo na světě, kde si ho můžete dopřát přímo z tanku a jednak tomu i napomáhá unifikovaná cena za všechny druhy piv: 29 Kč.

Budějovický kroužek v Masných krámech
Budějovický kroužek v Masných krámech

Po krátkém rozhlížení, pořízení několika snímků a ochutnání piva jsme se opět protlačili k východu, pevně rozhodnuti, že si sem zajdeme na pivo, až opadne největší nápor zvědavců. I vám všem doporučuji navštívit tuto unikátní pivnici v Českých Budějovicích. A to nejen proto, že zde mají famózní „kroužek“ přímo z tanku, ale přeci také proto, že: „Kdo nebyl v Masných krámech, jako by v Budějcích nebyl!



[Egypťan Sinuhet] [Zobrazeno 11933x] [20. leden 2008]
[Restaurace] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI