Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Slunce nejen ve skle

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Slunce nejen ve skle

Slunce nejen ve skle

Letos se slunce neschovalo do skla, ba ani do plastu, ale v sobotu 19. září l.p. 2009 vystoupalo vysoko na oblohu, aby mohlo být svědkem snad největší přehlídky nejen českého minipivovarnictví. Setkání pivovárků, které pořádá plzeňský Purkmistr na svém nádvoří a letos poprvé i na Selské návsi v Černicích začalo o třinácté hodině popolední. Jak je naším zvykem :( dorážíme až kolem druhé.

Zaplněné nádvoří
Zaplněné nádvoří

Zvěsti o tom, že se letos do Plzně chystají lidé z celé republiky, někteří celými autobusy, nelžou a nádvoří pivovaru je pomalu zaplněno. Stánky jsou letos i v horní části návsi a myslím si, že kdyby se výčepy obklíčila a uzavřela celá náves, akci by to jen prospělo. Snad jen konkurenční podniky by mohly být proti. Potkávám plno známých i neznámých tváří z pivních webů, vždyť jen ze Zlejch časů dorazil celý autobus.

Václav od Bravůru
Václav od Bravůru

Když jsem byl cca 10 km od domova, vybavil jsem si, že můj oblíbený degustační půllitr stojí vypláchnutý na kuchyňské lince. Co teď? Naštěstí mám pro Malakina zakoupit dvě sklenice pivovaru Bravůr z Loučné, prý co nejmenší. Beru tedy jednu třetinku a jeden pšeničný půllitr. Měli ještě bucláček, ale když já radši to tenký sklo :) Dnes jsem se totiž rozhodl pít dospělá piva, prvně od pivovarů, které jsem ještě neměl tu čest ochutnat.

Všechny sklenice jsou roztočený
Všechny sklenice jsou roztočený

No a loučenský Václav byl tedy pochopitelně první na řadě, i když u něj byla docela velká fronta. Co se dá dělat, z kelímku zbytečně pít nebudu. Na začínající pivovar poměrně široká škála suvenýrů a já si do skla nechávám natočit dvanáctkového Václava. Není špatný, ale nějak výrazně nenadchnul. Nebo že bych neměl dneska tu správnou chuť?

Tamboři ze Dvora
Tamboři ze Dvora

Na řadě je další pro mě nová značka. Hned za vraty vlevo je skupina výčepů, kterou načíná královédvorský Tambor - na čepu dvanáctka a nedávno v Žatci oceněná kvasnicová jedenáctka. Volím samozřejmě kvasnice a pivo je výborné a v popoledním horku i řádně vychlazené. Za pultem poznávám pana majitele s panem sládkem, ale je ještě příliš brzy na nějaké debaty. Snad mohu dopředu prozradit, že Tamborům došlo snad jako prvním pivo - nedivím se. Je to pro mě škoda, protože jsem už nestačil ochutnat i jejich dvanáctku...

Mačický homebrewing
Mačický homebrewing

Další na řadě je homebrewing, který se prezentoval už na vícero akcích - Mačické. Na čepu světlá třináctka a tmavý rauch. Hádejte, co volím? A volím asi špatně. První napití a dobrý pocit z Tambora je pryč. Pivo je hodně mdlé chuti. Druhé napití mě vybízí následovat známé vylévače a Mačické míří do černického kanálu. Snad se někdy naskytne příležitost k revizi mého počínání.

Zámečtí páni
Zámečtí páni

První tři kousky mám za sebou a další sled událostí nemusí až tak chronologicky souhlasit, protože, když je dobrá nálada a společnost, na čase nesejde :) Když už mám tu weizen sklenici, je čas na nějakou tu pšínku. Pivo ze zámku Zábřeh v Ostravě také ještě nezdobí sbírku mnou ochutnaných značek, tak proč nespojit příjemné s užitečným. Obsluha připomíná, že jejich pšínka je jiná - pivo pro ženy, jak jej označují. Napiju se a nezávidím ženám. Pivo sice nevylévám, ale určitě bych do druhého hned tak nešel.

Červený Rarášek
Červený Rarášek

Je čas si spravit chuť něčím lahodným a malinový Rarášek se zdá být dobrým řešením. Pivo je mírně do červena a chuť osciluje od pšínky k malinám. Tohohle bych mohl vypít i víc. Nedávno jsem dostal PETku "obyčejné" Zlaté labutě a byla též výborná. Na Zvíkově očividně pivo vařit umí a taky si za to nechají patřičně zaplatit. I když cena lahvového piva (viz fotografie výše) se mi zdá už dost přemrštěná.

Odborná diskuse
Odborná diskuse

Potkávám pana Vorla z Rybníka a jsem upozorněn, že se může stát, že Hastrmánek pomalu dojde a to je výzva. Letos jsou prý piva uvařena trošku jinak a tak postupně ochutnávám dvanáctku a pšenici a utvrzuji se v tom, že z celého Karlovarského kraje mi nejvíce chuťově vyhovují právě piva od Velkého Rybníka. Hned vedle "stanuje" varnsdorfský Kocour a jelikož mám tu pšeničnou sklenici, je mi automaticky natočen weizen - pivní stylaři se nezapřou.

Selská náves
Selská náves

Dále si vzpomínám, že jsem ochutnal Hradeckého Patriota v nefiltrovaném provedení a byl výborný. Mezitím (v průběhu odpoledne) kupuji od pana Strnada několik PETek jeho skvělého piva, abych obohatil sortiment v Pivní prodejně Pod Zelenou horou, což se samozřejmě neobejde bez koštu Pašeráka. U koutského stánku Modrého abbé šmakuju světlé domácí nealko pivo Sv. Kryštof. A to je z ochutnaných piv zřejmě vše.

Výčepy
Výčepy

Škoda jen, že čas vyhrazený pro Slunce ve skle je jen jeden den. Dovedl bych si představit, jak v Černicích trávím celý týden a stále mám co objevovat. Chtěl bych si dát točeného Lipana, Permona, Chyši, Chýni, Beroun, Strahov a další, chtěl bych zkusit i jiná piva od pivovarů, které jsem dnes pil poprvé, chtěl bych ochutnat i všechna ta německá piva. Na druhou stranu mi mrzí neúčast Vyššího Brodu - zase :( - a Dobrovaru ze Slovenska.

Nálada je výborná
Nálada je výborná

Ale takováhle akce je hned v druhé řadě o lidech. A těch bylo letos na Slunci ve skle až moc. A potkal jsem zde plno pivních přátel z webových kruhů - obdivuji např. Libora ze Slovenska, který přijel jen kvůli Slunci. Probral jsem např. situaci okolo Aliance P.I.V. s Jirkou Stehlíčkem z PPT. Od pivovarníků ze Dvora Králové se dozvěděl, že papež při své návštěvě v ČR dostane darem mj. lahvového Tambora a tím pádem, že se ve Dvoře začne lahvovat. A spoustu dalších informací, ať už důležitých či ne, každopádně zajímavých.

Plné nádvoří pivovaru a dost zaplněná náves dávají vědět, že milovníků dobrého piva stále přibývá. Množství pivovárků pak vedlo k tomu, že se na pivo (i při velkém počtu návštěvníků) netvořily dlouhé fronty, což je více než příjemné.

Nashledanou za rok
Nashledanou za rok

Co dodat na závěr? Snad jen, že se už teď těším na další ročník a doufám, že zde naleznu zase pár značek, které jsem ještě neochutnal, i když vím, že opět nekoštnu ty staré dobré známé. Ale takový už je život pivařův. Takže černickým přeji Dej Bůh štěstí! a doufám, že se tam vbrzku ukážu a v klidu si vychutnám Purkmistra v jeho rozličných podobách, protože při Slunci na něj samozřejmě nezbyl čas.[Richard Chodora] [Zobrazeno 7784x] [24. září 2009]
[Pivní slavnosti] [comments: 19] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kejna

středa, 30. září 2009
11:38

Kejna

Krásná akce! konečně se dostávám ke krátkému zhodnocení a bylo to opět moc milé, loňské komornější prostředí mi sice vyhovovalo více, ale i tak nádhera. Jen nebylo v lidských silách všechno ochutnat, tolik lákavých možností zůstalo nevyužito a i tak jsem si podnapilost způsobil značnou, takže jsem stihnul urazit celou Ameriku i s jejich polobílým prezidentem (což mě trochu mrzí) i celé Rusko, kterému nás zase plíživě přenechává (snad ne, ale s těmi pivy mi to tak přišlo) i s jejich dvěma trpaslíky a českou komoušskosocanskou pátou kolonou. Zkrátka po desátém pivu se mi jako obvykle nevyhnula ta globální témata a celkem hloupá potřeba některé stesky sdílet.
Bylo také znovu skvělé poznat osobně pár virtuálních známých a když vidím, kolik dalších beerborců jsem minul, zdravím je alespoň tímto a doufám v rukotřes na akcích příštích. Všeobecné zklamání z Mačického Stojáka bohužel také potvrzuji, sice jsem jej nevylil, ale jen proto, že po vypadnutí z přehřátého autobusu byl mým prvním vzorkem. No a ZČBUS, jehož služeb jsem měl možnost využít, byl taky prima.
Tak za rok, těším se.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

strny

sobota, 26. září 2009
23:10

strny

Bylo to super! Koncentrace tolika skvělejch lidí na jednom místě se mi moc líbila. Další nicky z BB a PI dostali svou tvář. Doufám, že se brzo zase setkáme v podobnym složení a nebude to jenom na takovou krátkou chvíli.


ICQ: 339891299

napsal(a): strny [Odpovědět]

Adsense

6. prosinec 2023
22:28


posted by: Inzerce

siki

pátek, 25. září 2009
14:31

siki

Papež dostane Tambora? Co s ním bude dělat? Počítám, že ho vypije někdo z jeho ochranky a on si dá radši vínečko:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

Taborita

pátek, 25. září 2009
14:49

Taborita

to siki: Snad si ho nechá pro sebe....Jako rodilý Bavorák by měl mít k pivu přece jenom srdeční vztah... :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 25.09.2009 ve 14:51:20


napsal(a): Taborita [Odpovědět]

siki

pátek, 25. září 2009
15:32

siki

to Taborita: To je ravda, jedom si ho neumím představit, jak přijde večer domů, sundá ze sebe tu sukni, sedne na gauč a otevře si lahváče:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

Pavel

neděle, 27. září 2009
15:25

Pavel

to siki:
teď jsem ho dopil a taky nejsem papež !!! Kdo chce být papežem nechť si dojede do Dvora do prodejny pro "lahváče" 0,75 l


napsal(a): Pavel [Odpovědět]

siki

neděle, 27. září 2009
19:23

siki

to Luděk: V sekci "co je na čepu" se Zlý časy chlubí, že toto pivo nabízejí, čili nejen pro svatou stolici, ale i pro normální lidi je to k dispozici:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

Pavel

pondělí, 28. září 2009
06:00

Pavel

to Luděk:
včera jsem zjistil že to není úplně " TO" pivo, ale pravda je že už Tambora prodávají v lahvích s patentním uzávěrem o obsahu 0,75 l a na webu mají napsáno že : Pivovar - V nabídce prodejny je nyní SPECIÁLNÍ EDICE - BENEDIKT XVI v dárkovém balení.


napsal(a): Pavel [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 29. září 2009
11:53

Rosťa

to Luděk: ...asi to v Tamboru bylo míněno tak, že jen pro Papeže a české kardinály je zdarma, bylo to snad jako limitovaná první edice kolem dvouset lahví, co zbylo, to je možné koupit...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

CzechBeerMan

pátek, 25. září 2009
10:41

CzechBeerMan

Ano Richarde, máš pravdu , Mačice byly zklamáním ....


Libor

pátek, 25. září 2009
08:34

Libor

ad Dobrovar: Už si presne nepamätám kto mi to hovoril - ale vraj tam mal byť prostredníctvom Pivných cest - ale vraj sa niečo nevydarilo...
Ale ako som už povedal, to som počul a ruku do ohňa za to nedám. :-)


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

petavaric

pátek, 25. září 2009
07:41

Byl jsem tady poprvé a musím říct, že pokud by měla být taková koncentrace lidí, na tak malém prostoru i příští rok (a asi ano), tak asi tuto akci oželím. Když vezmete sebou manželku (řidiče:)) a ratolesti, tak pro ně jsem např. marně hledal nealko. Naštěstí za rohem má nějaký nadšenec na dvorku domu občerstvení i s pískovištěm apod. Z tohoto pohledu považuji Dyšínské slavnosti za lepší a taky se na ně těším.


napsal(a): petavaric [Odpovědět]

Michal

pátek, 25. září 2009
11:31

Michal

to petavaric: Nealko tam bylo. Kdo hledá, najde :)


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Dwarf

čtvrtek, 24. září 2009
22:20

Dwarf

tak tam jsem (taky) nebyl... :(
Chody - Ty že bys litoval, že se nedostalo na německá piva?? přeqapuješ mě :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI