Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Lanškroun


Pivovary Braumeister

Vada na kráse: ležácké sklepy

[čtvrtek, 15. listopad 2012]

Lanškrounský pivovar bude zbourán

[úterý, 18. listopad 2003]

Lidé, kteří tajně doufali, že se začne v Lanškrouně ještě někdy vařit pivo, si musejí nechat zajít chuť. Ještě letos chtějí radní začít s demolicí některých objektů v areálu bývalého pivovaru. Podle urbanistické studie by tu mělo vyrůst nové náměstí, byty, restaurace či obchody. "Projekt oživení bývalého pivovaru a části lanškrounského podměstí jsme zahájili rozhodnutím zpracovat urbanistickou studii. Nyní probíhá výběr firmy na demontáž technologie včetně likvidace, připravuje se projekt na demolice některých objektů, jednáme s investory," uvedl starosta Lanškrouna Martin Košťál. Bez investorů se dokončení celé náročné akce neobejde. " Znamenalo by to investovat zhruba sto milionů ročně a ty nemá město kde vzít," řekl před časem místostarosta Lanškrouna Jan Šebrle.

Od doby, kdy město Lanškroun koupilo areál zkrachovalého pivovaru, usilovně hledalo firmy, které by ho využily. Původní provozovatel, společnost Bevi, skončil již v roce 1998 v konkurzu. Lokalitu koupilo město od správce konkurzní podstaty za pět milionů korun. Radní před časem zvažovali, zda by se nemohlo v Lanškrouně znovu vařit pivo. Mezi vážné zájemce patřil také českokrumlovský výrobce piva Eggenberg. Ten chtěl jeho budovy využívat jako sklad a postupně zde také obnovit pivovar. Jihočeši však kvůli vysokým nákladům nakonec od svého záměru upustili. Více než před rokem se dokonce objevil americký podnikatel, který chtěl znovu zprovoznit pivovar. Ze všech plánů nakonec sešlo. (Mladá fronta DNES)


Lidé v Lanškrouně se již několik let marně ptají, co bude s areálem bývalého pivovaru. Odpovědí na to je urbanistická studie lanškrounského podměstí, která zahrnuje i bývalý pivovar. Na jeho místě by mělo vyrůst nové náměstíčko a kolem něj restaurace a obchody. Na dokončení náročného projektu by však potřebovala radnice stovky milionů korun. "Projekt jistě nebude možné uvést v život bez investorů. Znamenalo by to investovat zhruba sto milionů ročně a ty nemáme kde vzít," řekl místostarosta Lanškrouna Jan Šebrle. Od doby, co město Lanškroun koupilo areál místního zkrachovalého pivovaru, usilovně hledá firmy, které by ho využily. Původní provozovatel, společnost Bevi, skončil již v roce 1998 v konkurzu. Lokalitu koupilo město o dva roky později od správce konkurzní podstaty za pět milionů korun. Radní dokonce před časem zvažovali, zda by se nemohlo v Lanškrouně znovu vařit pivo. Mezi vážné zájemce patřil před lety také českokrumlovský výrobce piva Eggenberg. Ten chtěl jeho budovy využívat jako sklad a postupně zde také obnovit pivovar. Jihočeši však kvůli vysokým nákladům nakonec od svého záměru upustili. Minulý rok se objevil americký podnikatel, který chtěl zprovoznit pivovar. Urbanistická studie lanškrounského podměstí architekta Přemysla Kokeše počítá s úplně jiným využitím. "Vznikly by čtyři nové uličky a dvě nová náměstí, park, který by doplňoval právě historické centrum. Zkrachovalý pivovar je uprostřed města. Ve stejném prostoru navrhuji v podstatě nové náměstí," uvedl před časem architekt. (iDnes)Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI