Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

A zase ten Zoigl


A zase ten Zoigl

A zase ten Zoigl [p170]

Ani ne po roce se hlásím s reportáží nejen o Zoigl pivu (starší článek viz zde... ), prostě o příjemně stráveném dnu s pivem. Náš sběratelský klub KSPS Praha spolu s klubem Kladenka naplánoval na předminulou sobotu výjezd na sběratelskou burzu do bavorského městečka Friedenfels s bohatým doprovodným programem. Brzký ranní odjezd nakonec zvládli všichni, takže příjezd na burzu byl časově v pořádku.

Celkový pohled na zámecký pivovar Friedenfels
Celkový pohled na zámecký pivovar Friedenfels

Burza samotná se odehrávala v multifunkční hale asi 500 m pod pivovarem, který burzu pořádal a který všem účastníkům mimo jiné věnoval dárek (šestibalení lahvového piva). Burzu absolvovali přítomní sběratelé nebo jen pivní nadšenci v různém tempu, a tak jsme my někteří vyrazili prozkoumat městečko Friedenfels už po pár desítkách minut.

Varna zvenku a zavřený pivovarský výčep
Varna zvenku a zavřený pivovarský výčep

Pivovar jsme obhlédli a zdokumentovali jen zvenčí (prohlídky se konají celoročně každý čtvrtek - kdyby měl někdo zájem), zakoupili nějaké další lahvové nebo i plechové vzorečky na doma a samozřejmě jsme chtěli ochutnat zdejší pivo v točené podobě. Pivovarský šenk otvíral až v 11:00, a tak jsme zavítali do otevřené kavárny - hospůdky pod pivovarem. Pšenice se mi zdála v dobré kondici a k uhašení žízně zcela postačovala.

Kavárna či hospůdka otevřeno měla
Kavárna či hospůdka otevřeno měla

To už se ale blížil čas vyrazit do Windischeschenbachu, malého města označovaného jako hlavní město Zoigl piva, kde jsme měli dohodnutou prohlídku komunálního pivovaru a následnou konzumaci piva v nedaleké občerstvovací stanici. Dovolím si přiložit malou historickou vsuvku.

Komunální pivovárek Windischeschenbach
Komunální pivovárek Windischeschenbach

Windischeschenbach (pomiňme jeho dvojče Neuhaus s vlastní bohatou pivovarskou historií) je poprvé zmiňován roku 952. Bývalo to velmi chudé město rozdělené mezi tři vrchnosti - klášter ve Waldsassenu, holandskou šlechtu jako nástupníky pánů z Leynecku a Redwitz a český rod Lobkowiczů, který svůj díl přejímá roku 1775 od rodu Störnsteinů.

Naučná deska u vchodu
Naučná deska u vchodu

Všechny tři vrchnosti povolily měšťanům vybudovat si svůj pivovar, takže Windischeschenbach disponoval třema komunálními pivovary. Po zničujícím požáru v roce 1848, kterému podlehla trojice pivovarů i mnoho domů byl roku 1852 v místech staré sladovny zřízen už jediný společný městský pivovar, jehož budova se zachovala do dnešních dnů i díky rekonstrukci z roku 1928. A co více, pivovar je stále funkční.

Mladinová pánev a scezovací nádoba
Mladinová pánev a scezovací nádoba

Zařízení je tu starší tu novější, jak dovoluje ekonomická situace. Dvounádobová varna vyrážející 27 hl horké mladiny pochází z třicátých let minulého století (opláštění), vnitřek i scezovací korýtko jsou novější. Chladící štok se vyměňoval zhruba před třiceti lety, předtím fungoval v jiném malém pivovárku. Sladovna již v provozu není, je zde situován sklad dřeva, kterým se tu topí. Na výrobu Zoigl piva se používá slad jak světlý tak karamelový, chmel z oblasti Hallertau, který možná způsobuje patrnou tříslovinovou stopu v chuti piva. Várka trvá asi šest hodin a chmelení je čtverné, provoz pivovaru zajišťuje sládek a dva pomocníci.

Bývalá humna, měděný štok, kotel, scezovací korýtko a šrotovník
Bývalá humna, měděný štok, kotel, scezovací korýtko a šrotovník

Jak už jsem psal loni, kvašení a ležení probíhá ve sklepích právovárečníků, jejichž počet se z původních osmdesáti (právo várečné bylo vztaženo k určitému pozemku uvnitř hradeb) ztenčil na dnešních deset. Po prohlídce následovalo ochutnávání Zoiglu v zahradní restauraci Schlosshof - Zoigl a v hotelu Oberpfälzer Hof.

Zoigl na zahrádce Schlosshof - Zoigl
Zoigl na zahrádce Schlosshof - Zoigl

Zoigl chutnal výrazně lépe v prvně jmenovaném podniku. Je to lahodné pivo s hořkým dozníváním a s lehce tříslovinovým ocáskem, na obou místech za přijatelných 1,70 Euro. Chtěli jsme ještě navštívit malý restaurační pivovar Wolframstub´n, leč měl v onen čas zavřeno.

Hotel Oberpfälzer Hof, kde mají vlastní Zoigl a zavřený pivovárek
Hotel Oberpfälzer Hof, kde mají vlastní Zoigl a zavřený pivovárek
Přes sklo vidím Weyermannův slad
Přes sklo vidím Weyermannův slad

Vzhledem k protáhnutí zastávky ve Windischeschenbachu jsme další body výletu seškrtali a těšili se k Rybičkám do Stříbra. Moje první a dosud poslední návštěva nevyzněla před třemi lety pro místní pivo příliš lichotivě, nicméně na zdejší mok jsem se docela těšil.

Pivovar U Rybiček ve Stříbře
Pivovar U Rybiček ve Stříbře

Z široké nabídky piv není na čepu světlý ležák Argent, takže volím třináctistupňový speciál Horník. Zřejmě dostávám pivo z trubek, protože po výměně za nové už jsem vcelku s jeho chutí spokojen. Desítka Stříbrňák, kterou pili kamarádi zase strašně páchla (teď už rozumím Malakinovu výrazu kanál). Ochutnat jsem se neodvážil, avšak prý chuťově obstojná byla, jen člověk musel zadržovat dech - nic pro mě.

Spilka
Spilka
Ležácký sklep
Ležácký sklep

Ke kvalitě obsluhy v Bavorsku mají ve Stříbře dosti daleko i přes vysokou úroveň nezaměstnanosti, takže člověk by zde čekal spíše ochotnější a rychlejší personál, vždyť jen za promarněný čas šlo vypít dobře dvé piv... Pan dva týdny nový sládek nás ochotně provedl pivovárkem a tak trochu vylepšil celkový dojem z tohoto místa, což byla i poslední štace našeho výletu. Už teď se těším na další podobnou akci.



[Jan Pechánek] [Zobrazeno 8449x] [5. červenec 2011]
[Chyba 404 - Nenalezeno] [comments: 14] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Vláďa

pondělí, 18. červenec 2011
13:43

Vláďa

Tuto sobotu jsem strávil u Rybiček a dokonce tam přenocoval v jejich penziónu. Kdyby měl někdo podobný nápad, doporučuji, ať to dobře zváží. Ale popořadě.

PIVO: Stříbrňák 10% tradičně vynikající záležitost, asi jsem lepší desítku v Česku nepil. Argent 12% světlý ležák byl o poznání horší než Stříbrňák, ale stále ještě ucházející. Horník černá 13ka je vzhledem ke své stupňovitosti poměrně prázdné pivo, navíc mělo velmi nízký říz, chuť měla spíše pražený, nežli karamelový charakter. Duchmaus 14% nyní již svrchně kvašená pšenice snad bavorského typu, nicméně weizen to připomínalo vzdáleně. Chuť byla dosti nasládlá a především byl servírován s citrónem! Fuj.

OBSLUHA: Velmi tristní záležitost. Ačkoli byla hospoda převážnou část dne skoro prázdná a na place byly dvě ženy, pro pivo si člověk musel občas sám dojít. Jelikož Horník pěnil, muselo se dlouho čekat. Jeho mdlá chuť mě přiměla koukat šenkýřce pod ruku. Moje podezření bylo správné. Pod kohoutem stály dva tupláky zpola plné odkapané pěny, když točila pivo pro dalšího hosta, chrstla z tupláku nevábnou tekutinu do půllitru a z kohoutu jen dotočila pěnu. Pšeničný Duchmaus mi byl přinesen s citrónem. Při příští objednávce jsem důrazně řekl, že chci bez citrónu. Asi po dvaceti minutách mi byl přinesen, hádejte - s citronem. Na moji námitku, že jsem žádal bez citronu, ženština odešla a vrátila se asi na minutu se stejným pivem (!) bez citrónu. Mohl jsem jen doufat, že na jeho vylovení použila nějaký nástroj a ne svou ruku. Na další protesty jsem už neměl sílu, nechtěl jsem si kazit svatební den. Dalším překvapením byla hotelová snídaně. Ačkoli stála 150 kč, tedy cena poměrně nevídaná, na stole bylo kromě pečiva jen talíř s třemi kolečky šunkového salámu a nějakým podřadným suchým salámem, dále obvyklé džemíky a máslíčka. Nikde nebylo kafe, natož třeba smažené vejce. Dvě bandasky s čajem obsahovaly průhlednou tekutinu, neboť sáčky s čajem byly vhozeny do polostudené vody. Řídkost čaje byla vynahrazena sílou kafe, které jsem obdržel po reklamaci. Ani čtyři kapucíni v šálku nezměnily odstín černé barvy a po ochutnání lžičky jsem usoudil, že vypít šálek této "kávy", nejspíš skončím na JIPu s akutní otravou kofeinem. Naštěstí reklamace snídaně byla nakonec úspěšná, takže jsme se dočkali i míchaných vajec.

JÍDLO: jídlo je u Rybiček tradičně dobré. To, že biftek ze svíčkové byl jako žoužel, bych jim snad i odpustil, 90% českých restaurací totiž biftek udělat neumí, takže tady jsou stříbrští alespoň v normě. Čekací doba na jídlo se pohybovala asi od 30. do 60. minut, což je v poloprázdné hospodě smutné.

Co říci závěrem? Návštěvu Stříbra lze doporučit pokud si chcete posedět u dobrého piva, stačí vám česká klasika a jste nenároční. Už jen Stříbrňák za to stojí. Pokud se chcete nejíst a nespěcháte, taky dobře. Ostatní služby doporučuji koupit jinde. Někdo se tu podivoval nad špatnými službami v kraji s vysokou nezaměstnaností. Já se naopak dneska nedivím, že tam vysoká nezaměstnanost je.


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]

jiri.kana

pondělí, 18. červenec 2011
15:00

jiri.kana

to Vláďa:Mně tam na výhradu k vyšší teplotě, znatelné vyvětralosti a počínající nakyslosti ejlu bylo řečeno, že je to "těmi anglickými kvasinkami".


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Adsense

19. březen 2024
08:08


posted by: Inzerce

Gustav61

čtvrtek, 7. červenec 2011
12:39

Gustav61

Pěkně sepsáno. Snad ani nemám co dodat.


napsal(a): Gustav61 [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 7. červenec 2011
08:58

Malakin

Hezky a hlavně rychle jsi to sesumíroval. Já bych k tomu dodal snad jen toto:

Brzký ranní odjezd nezvládli všichni, jak píšeš, jeden z členů našeho klubu totiž jako obvykle zaspal.

Ve Friedenfelsu jsem zkusil Pils a Urtyp a vůbec mě to neoslovilo, doma pak dalších 5 druhů a taky nic moc, akorát pšeničný Zoigl, po něm jsem se oblizoval, ale stejně bych druhé nedal.

K Zoiglu ve Windischeschenbachu:

Vyloženě zlé to nebylo, ale právě kvůli té výrazné tříslovinné chuti, kterou mi to připomínalo např. Dalešice, bych víc než tři piva nedal. Pivovárek je to ale nádherný, na takový u nás nenarazíte, a i přístupem průvodce jsem byl velmi potěšen. Jediné, co mi tam vadilo, byli mouční moli, kteří jim poletovali uvnitř šrotovníku sladu. Ale možná to k Zoiglu taky patří, nevím.

K Rybičkám:

Že mají ve Stříbře výbornou kuchyni, o tom žádná, jinak ale samá negativa, kvůli nimž mě tam asi těžko někdy v budoucnu ještě uvidí. Jak již naznačil Honza, desítka se opravdu nedala, po pár locích jsem ji musel vrátit, Horníka jsem ovšem vracel také, připomínal víc kávu než pivo. Pšenice však byla nezvykle dobrá, byť v ní plavaly dva plátky citronu, a velmi dobrý byl i Burning fish ejl, tedy jestli to vůbec ejl byl.

Jinak nový stříbrský sládek se jmenuje Milan Maršálek a ještě loni v červnu, kdy jsem se s ním setkal poprvé, sládkoval v Bakaláři. Byl velmi ochotný a nebýt nařízení majitele, měli jsme prohlídku zdarma. Jenže když je prázdná hospoda (po našem odjezdu nezůstal plně obsazen ani jeden stůl), musí se vydělávat na něčem jiném. Za 100 korun, které po nás původně chtěli, nechtěl na prohlídku nikdo, nakonec tedy slevili na polovinu, ani to však neoslovilo víc než pět lidí.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.07.2011 ve 09:17:48


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 7. červenec 2011
22:12

tomáš

to Malakin: Jo, moli. Taky tam určitě lítaly nad varnou mouchy a není vyloučeno, že po půdě proběhla myš. Je to holt stará otevřená výroba a tohle k tomu tak nějak patří. Z chleba ze starý pekárny nebo párku z jatek na tebe taky může vykouknout myší drápek.. To bys musel opravdu zůstat u Krušovic a spol, kde mají uzavřenou technologii a tak nehrozí, že by někam něco živýho spadlo... Pamatuju, když v Dětěnicích začínal vařit p. Veselý na otevřený varně a ručně to míchal, tak to byl ráj pro mouchy a co se jich tam při várce utopilo.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Vláďa

pátek, 8. červenec 2011
13:31

Vláďa

to Malakin: Zajímavé, stříbrská desítka je vyhlášená a naopak pšenice (spodně kvašená!!) putovala do výlevky, neboť nešla pozřít. Nedávno jsem jí měl znovu v KMP a Strny mi poskytl informaci, že snad už jí kvasí svrchně. Byla už lepší, ale pořád měla podivnou agresivní chuť.
Jinak to, že pivo chutná více jako kafe než jako "pivo", je u některých stylů v pořádku. Záleží tedy jestli je chyba v pivu nebo vkusu.


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 11. červenec 2011
22:40

Malakin

to tomas: Nějaká ta myš, potkan či šváb je v salámech, párcích či pečivu tak nějak samozřejmost, s kterou se musí počítat, ale aby v době mololapek někde lítali moli, to už je spíš prasárna než něco, co se dá omlouvat starou otevřenou výrobou.

to Vláďa: Pšenici už u Rybiček dělají svrchně, bohužel však do ní pořád hážou citron, někomu jeden, jinému i dva a více plátků.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 12.07.2011 ve 01:58:48


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

úterý, 12. červenec 2011
01:23

tomáš

to Malakin:. Hmm. Potkan v salámu je samozřejmost a pár molů prasárna. Já nejím našrotovanej slad, ale piju pivo a to vzniklo vařením...Tam je spíš problém s přepravou mladiny do sklepů, tam může vzniknout občas nějaká kontaminace a taky s trvanlivostí. Koupili jsme vedle v Mitterteichu onehdá na podzim echt Zoigl v lahvi a šlo to kvůli totální zkaženosti do dřezu. Je to holt určený k rychlýmu vypití. Já nehájím nějaký moly, ale holt to tak neřeším jako ty. To bych pak nemohl zajít ani do hospody (o čínským bufetu vůbec nemluvím) na jídlo, protože tam jsou občas v kuchyni horší věci, který radši nevidět. Voni maj na tyhle starý nehygienický německý pivovary spadeno i Eurobyrokrati z Bruselu a připravujou prej daleko tužší předpisy, takže tam jezděme dokud je co poznávat, protože jsou schopný to zaříznout jako už se stalo na spoustě míst v Belgii.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Sekal

středa, 6. červenec 2011
21:29

Sekal

Zajímavé, na Malakinův výraz kanál jsem si také při cestách za pivem párkrát vzpomněl.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

pechi

středa, 6. červenec 2011
18:44

pechi

Jen doplním informaci o počtu konaných várek v komunálním pivovaru Windischeschenbach - je jich kolem šedesátky za rok. Várku vařili den před naším příjezdem a cihlové ostění bylo ještě na omak teplé.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Vláďa

středa, 6. červenec 2011
00:05

Vláďa

Nedávno jsem se dozvěděl, že se mají Rybičky prodávat. Že by nový sládek nějak souvisel s touto skutečností? Víte o tom někdo něco?


napsal(a): Vláďa [Odpovědět]

Jana

středa, 6. červenec 2011
18:15

Jana

to Vláďa: Při naší nedávné návštěvě jsme se na to ptali přímo šéfa. Prý je to kachna.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

JiriK

čtvrtek, 7. červenec 2011
13:26

napsal(a): JiriK [Odpovědět]

Jana

čtvrtek, 7. červenec 2011
14:34

Jana

to JiriK:
Vzhledem k datu inzerátu to bude asi jiné kafe. My tam byli někdy v květnu(?) a majitel mluvil o tom, že ten inzerát není platný. Resp., že se o prodeji snad uvažovalo, ale že inzerát uveřejnili "natvrdo" a že jej nechá stáhnout.


napsal(a): Jana [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI