Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Chyšské pastorále


Chyšské pastorále

Chyšské pastorále  [p174]

Sobota prodlouženého víkendu osvobození se probudila do slunečných paprsků a my měli naplánován výlet. Ráno ještě shrabat čerstvě posečenou zahradu a po obědě už vyrazit. Ale kam? Chuť na dobré pivo veliká a možnost jet někam, kde to dobré pivo vaří a kde jsem ještě nikdy nebyl, byla tak silná, že se jí nedalo odolat. Ano, dneska navštívíme nám nejbližší pivovárek Karlovarského kraje.

Zámek manželů Lažanských
Zámek manželů Lažanských

Konečně dorážíme do Chyše (dle místních tedy spíše do Chyších) a musím říct, že městečko je dosti socialisticky zchátralé. Přijíždíme na náměstí, kterému dominují dvě opadávající bytovky a kostka postsocialistické samoobsluhy. V jednom rohu hospoda s G štítem a v druhém rohu se nachází jiný svět, svět aristokracie či svět žhavé současnosti, protože v letech 2004-2006 byla provedena celková rekonstrukce místního zámku a současně bylo obnoveno vaření piva ve své nejlepší podobě, tedy nefiltrované a nepasterované.

Historické foto pivovaru
Historické foto pivovaru

Jelikož naše výprava nebyla vyloženě pivní, první kroky vedly na zámek, kterým nás provedla sama majitelka paní Marcela Lažanská. Po jejím vyčerpávajícím výkladu jsme zavítali do Zámeckého pivovaru. Dovolte mi nyní něco málo z reklamního potisku chyšského tácku: "Naše pivo se vaří dle staročeských receptur s použitím nejkvalitnějších českých a moravských sladů, žateckého chmele a přírodní jiskrnné vody Doupovských hor. V pivovarské budově naleznete stylovou restauraci a pivnici, jež jsou otevřeny denně od 11.00 do 22.00 hod."

Zámecký pivovar
Zámecký pivovar

Volíme restauraci, kde se na čestném místě skví srdce zámeckého pivovaru - varna. Není moc plno (i když v průběhu našeho posezení se situace výrazně mění) a v pohodě si sedáme co nejblíže pivovaru. Před odjezdem jsem koukal na jídelní lístek a vybral si favorita. Bohužel v restauraci nám byla předložena poměrně okleštěná nabídka, z které však nebyl problém si vybrat. I tak škoda. Nedělá to dobrý dojem.

Chyšská varna
Chyšská varna

Dávám guláš pivovarské chasy s hranolky (obsluha poněkud překvapená). Jídlo je přineseno briskně a chuti i velikosti porcí se nedá nic vyčíst. K jídlu samozřejmě patří pivo. Začínám standardním Prokopem 11 (23 Kč), pokračuji jantarovou dvanáctkou (28 Kč). Sympatické je, že kromě všudypřítomných limonád si v Chyši můžete dát speciální limo z Černé Hory, a to i v točené podobě (Grena), 15 Kč za třetinku.

Světlý a jantarový Prokop
Světlý a jantarový Prokop

Dále si objednávám černé pivo (28 Kč), ale bohužel slečna je poněkud zapomětlivá. Objednávám tedy podruhé u jiné :) A tentokrát padá kladívko na hlavičku. Všímám si, že místní pivo je čepované ze sudů, které jsou uloženy přímo pod výčepem, což pivu asi moc nepřidá. Přitom zámek a jistě i zámecký pivovar musí disponovat ideálními sklepy. No nic, černé je mi přineseno a honosí se krásnou pěnou. Na čepu je dále světlá třináctka a Májový polotmavý speciál 14.

Černý a třináctka Prokop
Černý a třináctka Prokop

Třináctku ještě zvládám, ale májové už ne. Kupuji si jej tedy alespoň v PETce (100 Kč) a neodolám ani 0,75l láhvi (80 Kč) s tímto mokem. A ve sbírce domácího pití nemůže chybět ani jedenáctka (75 Kč), kterou právě podporuji své mozkové buňky. Pivo je dobré, i když musím říci, že mě vyloženě nenadchlo, což může být způsobeno i tím, že zrovna prodělávám rýmičku a mám plný kapesník...

Výčep v restauraci
Výčep v restauraci
Lahvová nabídka
Lahvová nabídka

Platím a výsledek našeho snažení je víc jak uspokující, tedy alespoň pro chyšské... Ale nelituji toho, byl to krásný výlet za, pro mě, novým pivem. Dobře najedeni a napiti vycházíme z restaurace a vidíme, jak si na chyšském pochutnávají cyklisté v zámecké pivnici - posezení venku, na čerstvém vzduchu. Všimněte si dveří na následující fotografii. Nejsou podobné těm na historickém fotu? Samozřejmě jsou, dělí je jen pár let, které se dají počítat na století... A já mám tato historická srovnání rád.

Pivnice je obsazena kolaři
Pivnice je obsazena kolaři

Výlet do Chyše se povedl. Spojení zámku a pivovaru se zdá být šťastným. Milovníci historie si po náročné dávce informací jistě rádi zajdou vyčistit hlavu do restaurace a Ti co neřídí asi neodolají místnímu moku. Na druhou stranu, nám milovníkům piva nedělá problém projít zámecké stavení, kde v dobách minulých bydleli Ti, kteří (nejen) pivovary nechávali budovat. Čest patří všem, kdož pivovar založí či obnoví. A můžeme se rozloučit sloganem: „Chyšské pivo točené všechny chmury zažene...



[Richard Chodora] [Zobrazeno 9698x] [23. květen 2008]
[Chyba 404 - Nenalezeno] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

CzechBeerMan

sobota, 12. červenec 2008
17:12

CzechBeerMan

Ludwigu, Chýše do Berlína v žádném případě nejede ! zaměnil jsi to s Chýní, a s tím nápadem jsem přišel já, domluvil jsem se se sládkem Mikulicou a s organizátory, ale i tak s toho sešlo. Nemám na to teď náladu, mám rodinné trable ....


Ludwig

sobota, 31. květen 2008
16:58

Ludwig

Libore, uz vis neco podrobnejsiho o prezentaci tohohle pivovarku v Berline?
Napr. jaky piva tam budou cepovat, atd.?


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

CzechBeerMan

neděle, 25. květen 2008
20:57

CzechBeerMan

Jo hoši, ..... tohle je jedno z nejlepších piv v zemi !
Sládek Maňák má skvělou školu od mistra Matušky. Je to v tom pivu cítít (srovnejte Jantar 12 z Chyše s polotmavou třináctkou ze Strahova !)


Kejna

pátek, 23. květen 2008
13:36

Kejna

.. pěkné, i já to plánuji a už pěkně dlouho, tak snad mi dal Chody konečně ten poslední impuls a třeba někdy v červnu ..


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Adsense

28. březen 2024
14:42


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI