Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Privatebrauerei Glueckauf Gersdorf


Privatebrauerei Glueckauf Gersdorf

Privatebrauerei Glueckauf Gersdorf

Zpráva č. 1 – o stavu pivovarnictví u našich sousedů

Vážení čtenáři, milí pivní přátelé,

Rozšíříme malinko naše reportáže, ano? Podíváme se také jak se vaří pivo jinde. Malé nahlédnutí pod pokličku, malá špionáž. No jasně, že nic převratného neobjevíme. Zase tam potřebují jen vodu, chmel a slad. A tam, kam mířím, tam obzvláště dbají na čistotu. Tak moc, že si sami na sebe v roce 1516 ušili zákon jménem Reinheitsgebot. Tím zákonem se do dneška ohání mnoho pivovarů na mnoha kontinentech. Škoda že například „můj“ česko-ústecký Březňák do toho cpe cukr! Nectí zákon. A já tedy už více nectím Březňák.

Kde začínáme, je tedy nabíledni. U našich nejbližších sousedů, kteří opravdu pivo vařit umějí, v Německu. Schůzka v Privatebrauerei Glueckauf je s jednána na 10:30 dne 23. ledna 2008. Paní Renate Schreibner, jedna z majitelů pivovaru a výkonná ředitelka v jedné osobě, sice bude užívat toho dne zaslouženého volna a odpočinku v Keni, ale bude se nám prý plně věnovat pan sládek! Jak posléze zjišťuji, byla to zřejmě ta nejlepší volba.

Privatebrauerei Glueckauf Gersdorf
Privatebrauerei Glueckauf Gersdorf

Pivovar leží ve spolkové zemi Sasko, docela blízko města Chemnitz. Nám starším se jistě hned vybaví název Karlovo-Marxovo Město, neboli Karl-Marx Stadt. Ale i my máme máslo na hlavě a své Gottwaldovy. Nicméně bylo by chybou o Sasku mluvit jako o bývalém Východním Německu. Vždyť ani my už nemáme rádi, když se o České republice referuje jako o „bývalé zemi komunistického bloku“. Přesto je ještě spousta redaktorů - dinosaurů na různých světových zpravodajských webech (BBC nevyjímaje), kteří to mají stále zafixováno ve svých hlavičkách a pod kůží. A hned tak jim to z nich někdo nevymaže. Devatenáct let je pro ně zřejmě málo. Litujme jich, litujme jejich strnulosti a fosilnosti. Jen se divím, že ještě nereferují o Španělsku a Portugalsku jako o bývalých diktaturách.

Logo s horníkem
Logo s horníkem

No nic. Zpět k pivu. Až budete pivovar hledat v okolí Chemnitzu, neudělejte stejnou chybu jako my. Nehledejte, prosím, žádný Glueckauf! Hledejte buďto Gersdorf či „brauerei“. Glueckauf totiž znamená to samé, co česky starý dobrý hornický pozdrav Zdař Bůh!. A horník je i ve znaku pivovaru. Pokoušel jsem se vyzvědět, zda je to horník konkrétní či bezejmenně - abstraktní, a bylo mi řečeno, že to druhé. A taky je mi už jasné, proč na mě onen postarší muž před pekařstvím tak divně koukal, když jsem se ho ptal na cestu a hledal “Zdař Bůh“! Gersdorf je v podstatě taková zapomenutá zastrčená, ale čistá a útulná, vesnička. Dá to trochu práce, než jí najdete.

Před pivovarem
Před pivovarem

Ale my jsme jí našli a teď stojíme před pivovarem. Pátrám po řečeném sládkovi, když v tom už nám jde v ústrety jakási žena z „výroby“. Aus Tschechien?“ „Ja“. „Pojďte dále, Gerd už na Vás čeká“. Zdravíme se s mladším mužem (35) v bílém plášti. Vypadá jak doktor. Ale je to pan Gerd Griessbach, sládek místního pivovaru. Německá loajalita k zaměstnavateli se nezapře, pracuje zde již 18 let! Bere vše s pověstnou precizností. Nikam nespěchá, chová se přívětivě, má z naší návštěvy zjevnou radost a prý začneme tím, že jeho piva nejdříve ochutnáme!

Neptá se více a již nám čepuje vzorky. Jsme v malé, ale zajímavé vkusně zařízené uvítací místnosti, které dominuje pípa a stará měděná varna upravená tak, že slouží jako stříška nad kulatým stolem. Kol dokola jsou skleněné vitríny se starými historickými i současnými fotkami, oceněními, dobře dávkovaným patriotismem a hrdostí. No prostě taková propagační masáž. Stejně tak, jak to známe z exkurzí po našich českých pivovarech.

Pivo přímo od sládka
Pivo přímo od sládka

Toto je menší či střední pivovárek. Lokální. Má roční výstav nějakých 50 000 hektolitrů. Pro srovnání, náš Rychtář v Hlinsku má 86 000 hl. Takže je to spíše pivovárek menší. V okolí zásobuje poctivých 100 hospod (cirka) a na jeho piva jsem natrefil i v chemnitzkém obrovském nákupním centru Chemnitzer Shopping Centrum.

Vzorky, co ochutnávám, se zcela jistě dají dobře pít, to černé pivo mi vyloženě chutná. Ale to víte, jsme přeci jen zvyklí na pivo jiné. Tím ale nechci říci, že na lepší či horší. I když ….. ta první varianta je přeci jen více pravděpodobná. Nejsme tu ale v agitačním středisku či na krmníku, nýbrž na exkurzi, takže se pohněme! Jdeme do varny. Je čistá až sterilní. Mám na jazyku ono německé slovo, co se mi tak líbí „punktlich“, to zde sedí.

Varna
Varna

Místnost se dvěma nerezovými „kotlíky“. Do každého se vejde 160 hektolitrů. Máme smůlu, zrovna se nevaří. Jsme ochuzeni o tu krásnou vůni. Ale dovedu si ji živě představit. Spilky jsou taktéž nerezové, zavřené tanky. Není to taková ta známá jednoduchá místnůstka, jak ji známe z minipivovarů, s jednou či dvěma otevřenými vanami a krásnou pěnou k pokochání. Zde jsou zavřené čisté velké nerez tanky a změť trubek, které je navzájem propojují.

Ve spilce
Ve spilce

Dovolil jsem si tu „ukrást“ jeden snímek. Takový dělný. Takový, co mám rád. Jedná se o jakýsi „zkušební stoleček“. Gerd se na mě sice divně díval, když jsem fotil. Ale byl důstojně nad věcí. No a aby toho nebylo málo, tak ležácké „sklepy“ jsou na střeše! S izolací a samostatným chlazením, které zaručuje stabilní teplotu 1-2 °C na zrání, bez ohledu na venkovní počasí.

Testování
Testování
Ležácké tanky
Ležácké tanky

Pivo se zde dále samozřejmě již filtruje křemelinovými deskami, aby byla zajištěna určitá nutná trvanlivost, pokud pivovar chce pivo prodávat ve větších obchodech dříve zmiňovaného stylu. Poprvé v životě také navštěvuji stáčírnu lahví. Zajímavé je, že zrovna až v Německu. Proč jsem se na nějakou nepodíval doma? Nikdy mě tam nepustili.

Filtr
Filtr
Stáčírna lahví
Stáčírna lahví

Zde je ale také klídek. Prý je zrovna den údržby, takže se nepracuje. Nemohu nevzpomenout na Švejka a nepomyslet, zda to není právě tím, že paní majitelka Renate se právě kochá pohledy na stáda slonů v národním parku Tsavo poblíž Nairobi v Keni? Žertuji. A navíc, nejsem tu za kontrolora pracovní morálky. Já jsem tu host. Jak znám Němce, jistě nemají slabou pracovní morálku. A hospody, co tohle pivo čepují, také nebudou jak „U Suchánků“. Zásoby jsou nemalé, což následně zjišťuji na vlastní oči při prohlídce skladu.

Sklad
Sklad

Pan sládek není úzkoprsý malicherný muž, a to se mi líbí. Mám rád takové muže! Na konci skladiště sáhne automaticky po jedné červené base, roztřídí nám do ní pěkně od každého druhu piva 2-3 láhve a dává nám jí jako malou pozornost. Ale i my jsme mu něco přinesli a tak si vzájemně vyměňujeme dary. Pivní dary. Jenže on jde dál a trumfne nás. Mrkne na hodinky a jelikož zjišťuje, že je právě čas oběda, na nic se neptá a zcela samozřejmě nás zve na oběd do jejich pivovarské restaurace.

Pivovarská hospoda
Pivovarská hospoda

Dýchne na mě zajímavá atmosféra. Na obědě s námi sedí několik dělníků z pivovaru, v podnikových montérkách s nápisem pivovaru na laclu. Má to něco do sebe. Říká se tomu sounáležitost. Nedivil bych se, kdyby ti chlapci dostávali i tekutý deputát za odpracovaná léta. Cítím se zde jako doma. Je to jistý druh německé pohostinnosti. Trvá to sice déle, než se Vám dostane pozvání, ale poté, co se Vám ho dostane, je všechno provedeno precizně a se vším všudy. Bez spěchu a s nadhledem.

Vybírám guláš s „boehmisch Knoedel“. Pocit domova je dokonán. Paní Renate měla naprostou pravdu o oné „plné péči“. Jsem v Německu spokojený, jsou zde normální pohostinní lidé jako my a jako každý jiný. Tvrdí-li někdo opak, je obyčejný hlupák, kterému šlápli na kuří oko!

Piva z Gersdorfu
Piva z Gersdorfu

Pivovar byl založen v roce 1880 panem Richardem Huebschem, a tudíž v našich, ale i německých, měřítkách je to relativní mladíček. Po sjednocení Německa prošel pivovar podstatnou rekonstrukcí a modernizací. Dnes tvoří 70% produkovaných piv klasický ležák. A jaký že je sortiment zdejších vařených piv? Zde je jejich strohý technický výčet: světlý Pilsener 11.5% extrakt, světlý Edelpils 11.6%, světlý Das Deputat, světlý Edel 11.7%, polotmavý Bock 16% extrakt, černé Schwarzes 11.8%, Radler (50% pivo + 50% citronová limonáda - je to ještě pivo hergot?), světlý Karl May Premium Pils 11.6% (jistě vhodný k indiánkám) a nefiltrovaný světlý Krausenbier 11.5%. Pivo se plní i do pětilitrových soudků.

Pětilitrové soudky
Pětilitrové soudky

No tak! Na co ještě čekáte? Otevřete si jedno Zdař Bůh neboli Glueckauf ! Horníkům po šichtě jistě chutnalo dvojnásob. Dnes už se mnoho let hlubinné uhlí v okolí Gersdorfu netěží. Skončilo se v šedesátých letech. Je to trochu škoda. Miluji tradici a je mi líto, když končí či ustupuje něčemu jinému, tzv. novému a prý lepšímu. A tak jsem musel zjistit osobně, jak to mohlo vypadat a chutnat, když si místní horníci splachovali po šichtě spravedlivě ty saze v hrtanu.

CzechBeerMan byl Vaším předskokanem. A přežil to vyfárání! Ba co víc? Jsou to docela dobrá piva. Německá. A Němci vařit pivo přeci umějí, viďte? Jistě, že jsou jiná než na jaké jsme zvyklí my, Češi. Jsou např. vesměs všechna o mnoho světlejší. Ale neberme jim jejich styl. Prostě to takhle dělají a takto to asi mají rádi. V rozmanitosti je krása. Ne v jednotě!

CzechBeerMan v Privatebrauerei Glueckauf
CzechBeerMan v Privatebrauerei Glueckauf

A aby se to pořádně zamíchalo, tak příště na shledanou v Maďarsku! I oni jsou naši sousedé. Opisně. 500 let jsme s nimi žili v jednom státu. Ochutnáme tedy, jak jsou na tom ve vaření piva. Zkontrolujeme si společně, zda umí pivo tak dobře jako klobásy ...Szia ban Budapest!


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní reportér a sběratel
Teplice


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 7990x] [20. únor 2008]
[Chyba 404 - Nenalezeno] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Vladislav

pátek, 29. únor 2008
20:26

Já sice do Martina nejedu/škoda-nemoc/ale pivo si po tomhle článku dám taky!Výborný článek a již se těším na Uherskou zem!


napsal(a): Vladislav [Odpovědět]

Pavel

pátek, 29. únor 2008
11:38

Pavel

Libore, mohl bys být PIVNÍ SPISOVATEL, sice do Martina na burzu odjíždím až odpoledne, ale už teď mám žížu na dobré pivo, článek taky sranda ! Zdravím tě do Teplic " tě pic !"


napsal(a): Pavel [Odpovědět]

Slávista

čtvrtek, 21. únor 2008
07:44

Slávista

Z tohoto pivovaru se mi podařilo ochutnat pouze Pilsener. A musím říci, že mne tohle pivo mile překvapilo. Doufám, že se mi podaří ochutnat i jiné druhy.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Luboš.

čtvrtek, 21. únor 2008
07:29

Libore chválím. Pěkný článek vybízející k ochutnání.


napsal(a): Luboš. [Odpovědět]

Adsense

28. březen 2024
15:48


posted by: Inzerce

Chody

středa, 20. únor 2008
20:13

Chody

Snad bych jen doplnil, že webovou prezentaci naleznete zde ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI