květen 2026
Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.
Archiv květen 2026
Zlonický pivovar míří do dražby. Informaci zveřejnil městys Zlonice.
[středa, 20. květen 2026]
[Panaczech Zlonice] 09:47 [permalink] [reaguj]
Koníček slaví 20 let od založení a představuje nový vizuální jazyk
[úterý, 19. květen 2026]
[Koníček Vojkovice] 08:55 [permalink] [reaguj]
V Orlických horách obnovili zavřený pivovar a rozjeli varnu z 30. let. Vedle ležáků to zkouší i s nealkem
[úterý, 19. květen 2026]
[Rampušák Dobruška] 08:10 [permalink] [reaguj]
Hořké výročí. V Únětickém pivovaru po 15 letech skončili manželé Tkadlecovi
[pondělí, 18. květen 2026]
[Únětický pivovar] 10:10 [permalink] [reaguj]
Tradiční označení piva podle stupňovitosti není ohroženo
[pátek, 15. květen 2026]
V posledních dnech se objevily spekulace o údajném záměru Evropské komise zrušit tradiční označování piva podle stupňovitosti a nahradit jej výhradně značením podle obsahu alkoholu. Český svaz pivovarů a sladoven považuje za důležité uvést tyto informace na pravou míru.
„V tuto chvíli neevidujeme žádný konkrétní legislativní návrh Evropské komise, který by rušil tradiční české označování piva podle stupňovitosti nebo stanovoval rok 2031 jako termín pro jeho ukončení,“ říká Tomáš Slunečko, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.
Evropská legislativa dlouhodobě umožňuje členským státům používat při zdanění piva různé systémy, a to jak podle obsahu alkoholu, tak podle stupňovitosti (°Plato). Tento model využívá vedle České republiky také několik dalších významných pivovarských zemí Evropské unie, například Německo, Rakousko či Polsko.
„Český systém stupňovitosti je součástí naší pivní tradice i spotřebitelské orientace na trhu. Označení jako ‚desítka‘ nebo ‚dvanáctka‘ jsou pro české spotřebitele dlouhodobě srozumitelná a pevně spojená s českou pivní kulturou,“ doplňuje Slunečko.
Diskuse na evropské úrovni se v současnosti týkají především oblasti informací pro spotřebitele, označování výrobků či některých aspektů spotřebních daní. Konkrétní nastavení systému zdanění však zůstává primárně v kompetenci jednotlivých členských států.
Český svaz pivovarů a sladoven bude i nadále aktivně sledovat evropskou legislativu a hájit specifika českého pivovarnictví i tradiční postavení českého piva doma i v zahraničí.
Vyjádření ČSPaS
[Ostatní pivní dění] 15:04 [permalink] [reaguj]
Dubáci promění bývalé JZD v pivní ráj. V Podještědí vyroste kamenný pivovar
[středa, 6. květen 2026]
[Beranův pivovar] 11:07 [permalink] [reaguj]















