Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

únor 2015

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv únor 2015Dovolte, abychom se Vám nejprve představili. Jsme sportovní střelecký klub, pořádáme střelecké soutěže, připravujeme mládež a vyvíjíme další volnočasovou aktivitu. K tomuto účelu máme k dispozici pozemek o rozloze 16 000 m2. Místa je tu tedy dost, jsme prakticky na samotě u lesa a naše střílení tak nikoho neruší. Bohužel se naše aktivita nesetkává s pochopením zastupitelstva obce.

Je čím dál těžší sehnat peníze na přípravu mládeže. I proto jsme se rozhodli uspořádat akci pro širokou veřejnost - První pivní lahváčové zahradní člověče nezlob se. Hru Vám jistě netřeba přibližovat. Téměř vše vyplývá z názvu ale popořadě: první, protože nemáme žádné informace, že by někdo pořádal něco podobného; pivní, protože střelci jsou vesměs lidé se smyslem pro humor a mající rádi pivo; lahváčové, protože zahradní figurky na člověče se dají dobře nahradit lahvovým pivem a je-li tým sladěn třeba tričky s druhem piva, za který hraje, je to perfektní; zahradní, protože tuto na světě nejrozšířenější deskovou hru chceme přenést do přírody na čerstvý vzduch.

Samozřejmě, že myslíme i na děti a jedno hrací pole bude vyhrazeno pro ně, kde pivo nahradíme limonádou. Nebude to ale jediná atrakce pro děti. Kromě skákacího hradu si budou moci změřit síly na vzduchovkové střelnici, kde budou střílet na pohyblivé cíle a nebo na paintballové střelnici, kde se jim budou věnovat zkušení instruktoři.

Plakát

Jaký bude průběh celé akce?

Velkým pomocníkem nejen radou nám je Petr Marek, velkoobchod s nápoji z Českého Brodu, který má zkušenosti s pořádáním pivních akcí. V případě potřeby nám zajistí lahváče a trička z pivovaru, za který budete chtít hrát – tedy pokud nebudete mít vlastní.

Vzdálenějším týmům jsme od pátku připraveni poskytnout zázemí s tím, že budou moci zdarma využít parkoviště a místo k stanování. Pro ty, co přijedou vlakem, je nejbližší železniční stanice Roždalovice (vzdálená cca 3 km).

V noci z pátku na sobotu 25. července 2015 bude zajištěn kiosek s nonstop provozem a bude hrát country kapela. Po ranním kuropění, počítáme v 10 hod. :), bude zahájen samotný turnaj rozlosováním.

Systém hry bude pavouk, kde postupují vždy první dva týmy do dalšího klání. První cenou bude sud piva, ale i další ceny budou hodnotné.

U každého hracího pole ve tvaru klasického kříže (asi 4x4 m - bude vyznačen dřevěnými kolečky) bude rozhodčí s hrací kostkou, který bude hru organizovat.

Pravidla podrobně i s dalšími informacemi naleznete na našich stránkách.

Tak už je rozlosováno a hrajeme. Celý den bude provázet reprodukovaná hudba a o mluvené slovo se postará Jára Horáček, známý moderátor a konferenciér z Prahy.

Máme připravenu i jednu vloženou soutěž pro fajnšmekry, půjde o to, kdo pozná podle chuti pivo, které mu dáme ochutnat.

Po dohrání a vyhlášení vítězů nastoupí místní country kapela Flexi band, která je připravena hrát nejen k poslechu ale i k tanci, proto nezapomeňte taneční obuv. Jsou ochotni hrát tak dlouho, dokud budou lidi poslouchat :-)

V neděli časně ráno akci ukončíme a rozejdeme se do svých domovů bohatší o další nevšední zážitek.

Na občerstvení si dáme také záležet. Chtěl bych přilákat hráče na pravý kotlíkový gulášek, který vaří finalisté soutěže ve vaření zvěřinového kotlíkového guláše v Zahrádkách u České Lípy. Klobásky a další pochoutky jsou samozřejmostí, k pivu přijdou jistě vhod bramborové smažené a třemi druhy soli solené spirály.

Těšíme se na účast všech veselých lidí, těšíme se, že si společně užijeme hodně legrace a doufáme, že vyjde i počasí.

Na naši akci můžete dorazit i s nejlepším přítelem člověka, tedy pejskem.

Na Vaši účast se těší pořadatelé


Zabijačkové speciality, české pivo Velkopopovický Kozel a křest největšího dřevěného kozla na světě jsou hlavní lákadla tradiční zimní akce Ladovské vepřové hody. Kromě zabijačkových pochoutek jsou na programu speciální prohlídky pivovaru spojené se školou čepování piva, ukázky řemesel a výroba sněhových soch. Pivovar Velké Popovice přivítá návštěvníky šestého ročníku v sobotu 28. února od 10 hodin dopoledne.

Vedle živého kozla Oldy, který je dlouholetým symbolem a maskotem pivovaru, bude v areálu k vidění další kozel. Tentokrát dřevěný a největší na světě. Kozla mohou zhlédnout všichni návštěvníci Ladovských vepřových hodů, kteří se vydají na speciální prohlídku pivovaru. Kozla slavnostně pokřtí Jan Hraběta a Václav Kotek z Divadla Járy Cimrmana v 11.00 hod. Velkopopovický pivovar vyrobil dřevěného kozla loni k oslavám 140 let od svého založení. Kozlí vyslanec se pak vydal na pouť po exportních zemích Velkopopovického Kozla. Po dlouhém putování po Slovensku, Gruzii nebo Moldavsku se tak vrátil zpět do Velkých Popovic.

Dřevěného kozla jsme „ustájili“ na pivovarském nádvoří. Je vysoký 7,1 metru a dlouhý 7,4 metru. Skládá se z 67 dílů. Hlavu dřevěného obra tvoří jeden kus. Dřevěné části jsou z dubových a borovicových desek. Aby kozlí velikán odolal silnému větru, jsou v jeho útrobách čtyři tuny písku. Vydrží dokonce sílu orkánu,“ přibližuje světovou raritu Eva Kršňáková z Návštěvnického centra pivovaru Velké Popovice.

Poctivý zabijačkový gastro zážitek přinesou jelita, jitrnice, škvarky, tlačenky, ovary nebo klobásy. Ochutnávku specialit zpestří ukázky řeznického řemesla, kovářská dílna a další lidové pochutiny, zvyky a výrobky. Pro návštěvníky jsou připravené, každou půlhodinu, prohlídky pivovaru s ochutnávkou piva Velkopopovický Kozel a rozšířené o školu čepování piva pod dohledem pivovarského odborníka. Na konci exkurzní trasy je čeká oblíbená zastávka u kozla Oldy. Návštěvnické centrum nabídne gravírování jména na originální rohatý půllitr zakoupený v Kozlím obchůdku.

Lidé se mohou zapojit také do masopustního průvodu nebo se podívat na tvorbu sněhových soch rukou akademického sochaře Jana Komárka. Hudební kulisu obstará kapela Neurol Band a ZUŠ Velké Popovice. Ladovské vepřové hody se uskuteční v areálu pivovaru Velké Popovice v sobotu 28. února od 10 do 15 hodin. Na zajištění akce a programu se spolupodílí obec Velké Popovice a Mikroregion Ladův kraj. Vstup je zdarma, mimo prohlídky pivovaru se školou čepování piva.

Slovenské pivá bodovali v Tábore

[středa, 25. únor 2015]Pivo Démon z Pivovaru Vysoký Chlumec získalo první místo v prestižní odborné degustační soutěži Zlatá pivní pečeť 2015. Vítězné pivo se stalo nejlepším polotmavým pivem na XXV. Reprezentačních slavnostech piva v Táboře, které se uskutečnily ve dnech 16. - 21. února 2015.

Získaného ocenění v prestižní odborné degustační soutěži si velice vážíme a je to pro nás potvrzením, že zaměření na pivní speciály je správná volba,“ říká Pavel Bekeni, sládek chlumeckého pivovaru a dodává: „Vítězné pivo je připravováno podle starých klášterních receptur mnichovské oblasti a navazuje tak na tradici sahající až do roku 1420. Mezi jeho hlavní charakteristiky patří bohatý a vyvážený profil chutí. Degustující ocenili mírně nasládlou medovou chuť s jemnou hořkostí a příjemnou sladovou vůní.

Anonymní degustace se v letošním roce zúčastnilo 165 pivovarů z 15 zemí. O Zlatou pivní pečeť pivovary bojovaly ve 28 kategoriích. Soutěžní vzorky posuzovala odborná porota složená ze sládků jednotlivých pivovarů, nezávislých degustátorů i studentů odborných vysokých škol.


Jak jsme již informovali na konci loňského roku, Královédvorský pivovar Tambor letos rozšiřuje svou stálou nabídku o polotmavý ležák 11 J. Jakoubek. Zájemci se mohou těšit na 3. března, kdy se první lahve a sudy budou exportovat do restaurací, hospod a prodejen.

Polotmavý ležák vychází z tradičních receptur českých ležáků s použitím lehce pražených odrůd sladu a speciální české odrůdy chmele s harmonickou hořkostí. Vyznačuje se plností a chutí, intenzivní chmelovou vůni a výbornou pitelností. Obsah alkoholu je 4,5 % obj., složení: artézská voda z vlastního vrtu 130 m, granulované odrůdy chmele, ječné slady, minimální doba ležení je 30 dní.

Pivo poprvé uvařili naši sládci v loňském roce u příležitosti 5. výročí založení Královédvorského pivovaru Tambor. Setkalo se s velice příznivou odezvou.

Proč nese pivo právě název J. Jakoubek? Královédvorský pivovar Tambor pokračuje v připomínání významných rodáků Dvora Králové nad Labem. Prvním z nich byl R. A. Dvorský (stejnojmenný světlý ležák 12).

Vydařený harrachovský návart

[pondělí, 23. únor 2015]
Pivovary hlásí rekordy v zahraničí

[pondělí, 23. únor 2015]

Zlatá pivní pečeť 2015

[neděle, 22. únor 2015]

Také v letošním roce se Královédvorský pivovar Tambor účastní mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World Praha na holešovickém výstavišti. Od čtvrtka 19. do neděle 22. února najdete v expozici Královéhradeckého kraje náš stánek. Těšit se můžete na výborné pivo a pro zájemce tu je i pivovarské sklo a další propagační předměty s motivem pivovaru Tambor.

Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Holiday World je nejvýznamnější akci svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. V roce 2015 se koná již 24. ročník. Veletrh Holiday World bude tradičně rozdělen na dva dny pro odbornou veřejnost a víkendové dny budou patřit veřejnosti laické.

Všechny milovníky dobrého piva zveme na expozici Královéhradeckého kraje, kde najdete stánek Královédvorského pivovaru Tambor. Pokud máte o víkendu čas, přijďte ochutnat naše pivo, těšíme se na Vás.

Pivovar Tambor se  představuje na Holiday World[p539]Nejprodávanější pivo přerovského pivovaru za loňský rok, 11° ležák Zubr Grand, je nově stáčeno i do lahví. Na prodejních místech se 0,5 l lahve začnou objevovat v průběhu měsíce února. Zubr Grand, který pivovar uvedl na trh na podzim loňského roku, byl dosud k dostání v restauracích a pivnicích výhradně v sudech, tedy jako čepované pivo.

Jsme rádi, že si Zubr Grand velmi rychle našel své věrné příznivce a nejen těm chceme dopřát možnost, aby si jej mohli vychutnat i při dalších příležitostech, když čepované není zrovna po ruce. První pivní přepravky s Grandem jsou právě nyní na cestě do maloobchodní prodejní sítě,“ říká Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr.

Zubr Grand je jedenáctistupňové pivo, které je uvařeno tradičními postupy dle prvorepublikové receptury za použití regionálních surovin – nejkvalitnějšího tršického chmele a hanáckého ječmene. Lahodné hořkosti piva a příjemného aromatu čerstvě natrhaného chmele je dosaženo zvýšeným množstvím přidaného chmele – Zubr Grand je chmelen hned na čtyřikrát, což mu dodává jedinečnou sílu chuti.

Rostoucí obliba Granda je potvrzením trendu posledních let, kdy se ukazuje, že lidé upřednostňují piva s vyšší hořkostí a silnou chutí,“ doplňuje Tomáš Pluháček.

Stáčení piva Zubr Grand do lahví začalo v polovině února a z celkového uvařeného objemu do lahví směřuje zhruba 20 procent. Prioritou pro pivovar, stejně jako v případě ostatních piv v sortimentu, zůstává důraz na prodej piva čepovaného. Dle dosavadního zájmu zákazníků pivovar Zubr předpokládá, že produkce piva Zubr Grand dosáhne během letošního roku 50 procentního podílu celkové produkce pivovaru.

Pivovar ZUBR, a.s., tradiční český výrobce působící především na Moravě, je společně s pivovary Holba a Litovel součástí holdingu PMS. Pivovar je držitelem ocenění Klasa a Regionální potravina. V loňském roce rozšířil svůj sortiment o 11° ležák Zubr Grand. Pivovar získal na podzim prestižní ocenění v degustační soutěži České pivo 2014 a to v kategorii světlé výčepní pivo (1. místo Zubr Gold) a v kategorii tmavé pivo (2. místo Zubr Classic tmavý).

Jedenáctka Zubr Grand nově také lahvová [p273]

Stará Bělá má vlastní pivo. Jmenuje se Starobělský ležák a pochází z nového rodinného pivovaru, který sídlí v budově bývalé prodejny aut na dolním konci.

Jezdil jsem kolem toho zpustlého, prázdného objektu. Napadlo mě koupit ho pro firmu a přesunout sem část výroby součástek pro auta. Jenže nakonec se mi to zdálo nepraktické - tříštit výrobu, když máme pobočky ve Frýdlantu nad Ostravicí a v Humpolci. A tak je z toho pivovar,“ popisuje vznik pivovaru jeho zakladatel a manažer akciové společnosti Lakum Pavel Kuchta. „Byl to společný nápad mě a mé ženy. Chtěla mi udělat radost, protože mám pivo moc rád, tak řekla: Postav si pivovar.

Myslela to vážně, nebo jako vtip?

Jako vtip, ale já jsem to vzal vážně. My máme ve firmě i závod v Humpolci a ten sousedí s pivovarem Bernard. Chodím tam na exkurze a pro pivo, znám se s lidmi, kteří tam dělají. Tak jsem se zeptal, zda by mi do pivovaru, pokud si ho koupím, dodávali jejich suroviny – slad, kvasnice, chmel. O tamním pivovaru je známo, že v něm používají ty nejlepší suroviny, které jsou k dostání. Mají vlastní sladovnu i výrobu kvasnic. A tak vše potřebné kupujeme z Humpolce.

A vodu?

Bereme starobělskou. Je tak dobrá, že s ní není potřeba nic dělat. Všichni, kdo naše pivo ochutnali, jej chválili. Psali o nás i v novinách a recenze zatím vycházejí velice dobře.

Jak dlouhá byla cesta od nápadu k první várce?

Rozhodli jsme se loni v listopadu, na konci loňského roku jsme pivovar objednali, v červnu jsme ukončili montáž a uvařili první zkušební sérii.

Jak jste získali sládka?

Sehnat sládka, to je dost složitá záležitost. Dával jsem inzeráty, ale nikdo se nepřihlásil, tak jsem nakonec přemluvil sládka z jednoho minipivovaru v Ostravě, jestli by mi nepomohl – a pomáhá. Jednou za čtrnáct dní přijde a uvaří pivo. O vše ostatní se staráme sami.

Jaký Starobělský ležák je?

Vyrábíme dvanáctku ležák a chceme dál dělat jen tohle pivo, dvanáctka se pije nejvíc a každý pivař ji ocení. Dvakrát třikrát do roka uvaříme vícestupňový světlý ležák speciál – na Vánoce, Velikonoce, na pouť. Brusinková, citronová, pomerančová a medová piva, to pro mě nejsou piva.

Pivo má být pivo, a jestli někdo chce, ať si do toho dá sirup. Vědomě děláme hořké pivo, Ostrava je známá tím, že pije hořká piva. Ostravar je hořký, Radegast je hořký, Starobělský ležák taky.

Vyrábíme podle starobylého receptu, který jsem sehnal na Slovensku. Sládek vaří pivo přesně podle něj, zachováváme všechny doby ležení a výroby piva: jeden den vaříme, sedm až deset dní pivo kvasí a devadesát dní leží. Pro nás je důležitá opakovatelnost, abychom vždycky uvařili stejné pivo. To znamená nejpřísnější dodržení všech technologických postupů a hygieny.

Každé pivo, které se vyrobí, je nefiltrované, zákal jsou kvasinky - celé spektrum vitamínu B. Nefiltrované je tedy zdravější. Pro ty, kteří to tak nechtějí, pivo i filtrujeme – používáme křemelinový filtr. Pivo však nepasterizujeme.

Jaká byla první zkušební červnová várka? Měli jste trému, obavu o výsledek?

Očekávali jsme, že ji vylijeme. A ona se podařila. A nevylili jsme zatím nic. Všechno, co jsme vyrobili, se vypilo. Já jsem měl původně receptur více, takže jsme napoprvé uvařili tři receptury. Nechali jsme je ležet a v září jsme udělali košt piv – k veřejnému ochutnávání jsme dali všechny tři druhy a lidé se v anketě vyjadřovali, jak se jim jeví. Podle toho jsme se rozhodli pro současný recept.

Kde se dá sehnat osvědčený recept na pivo? Ono to není výrobní tajemství?

Když jsem pivovar stavěl, byl jsem pořád bez receptu. Pak jsme hráli na Slovensku basketbal, kousek od Prešova, tam byl malý pivovar a v něm výborné pivo. Tak jsem byl za majitelem, jestli by mi nedal recept. Neviděl ve mně konkurenci, když jsem z takové dálky, tak mi poradil – včetně toho, ať beru všechny suroviny z Humpolce.

Kde je starobělské pivo k sehnání?

Zásobujeme dvě hospody, pro více zájemců zatím pivo nemáme. Nejprve jsme začali prodávat U Matěje, ohlasy byly tak dobré, že předčily i naše optimistické představy. Chtěl jsem tady udělat hospodu, kde by se čepovalo převážně naše pivo. Naskytla se možnost pronajmout si Katolický dům, tak jsem toho využil. Katolický dům je teď naše pivovarská hospoda.

Chystáme úpravy venku i vevnitř, aby prostředí bylo hezčí, příjemnější a hosté se tam cítili dobře. Naše vize do budoucna je mít v přízemí pivnici, nahoře nekuřáckou restauraci a venku atrakce pro děti. Moje myšlenka je, že děti musí přemlouvat rodiče k návštěvě pivovarské restaurace. Katolický dům byl vždy centrem dění ve Staré Bělé a teď to nějak upadlo. Tak bychom zase rádi obnovili jeho význam.

Začala plesová sezona, do pivnice v Katolickém domě určitě přijdou i návštěvníci plesů, bude dost zásob?

Od počátku ledna až do konce března je tam každý pátek a sobotu ples. Jsme připraveni. A na některé plesy dáme pivo i jako dárek do tomboly. Katolický dům je naše pivovarská hospoda, tam bude naše pivo vždy na čepu.

Dá se starobělské pivo koupit i v lahvi?

Nedá, máme však izolované soudky, které udrží pivo v optimální teplotě až 24 hodin. Jsou o objemu 5, 10, 15, 20 a 25 litrů - pro okolí, kdyby chtěl někdo na zahradu. Pivo vypije, soudky vrátí. Ze soudku je pivo opravdu dobré a navíc k němu není potřeba mít výčepní zařízení. Pivo se čepuje samospádem pomocí ventilu. K tomuto účelu jsou tyto soudky speciálně vyrobené, takže když člověk chce, prostě si načepuje. S lahvemi je to složité, udělat tady distribuci s malými vratnými lahvemi, to je téměř nemožné – sběr, umývání, hygiena...

Zřídili jste si rodinný pivovar, co vaše rodinné oslavy – už příbuzní a známí hodnotili, co s manželkou vaříte?

U nás už se nepije nic jiného. A všem chutná.

Je to dobrodružné dělat pivo?

Je to výzva, něco nového, co nás nesmírně baví. Pro nás je to spíše koníček a hobby. Pomáhá celá rodina.

A vyplatí se to vůbec?

Tohle pro nás není prioritou, naše pivo je téměř za výrobní náklady. Přímo v hospodě je dvanáctka za 19 korun, což je o 30-40% méně než je běžné a až o 50% méně než je běžné u piva z malých pivovarů, jako máme my.

Vařit pivo je nevšední věc, stává se, že mě lidi, které znám jen od vidění, na ulici pozdraví a pivo pochválí. To mi dělá obrovskou radost. Připadá mi skvělé mít ve Staré Bělé něco charakteristického a našeho - Starobělský pivovar. Mám pocit, že nás to tady stmeluje. Proto na chuť samotného piva a dodržování přesného technologického postupu jeho výroby velice dbám.

Zdroj: Starobělský zpravodaj | Autorka: Jana BohušováSládci Plzeňského Prazdroje dnes uvařili slavnostní velikonoční várku ležáku Pilsner Urquell. Ve varně plzeňského pivovaru totiž požehnal nejen várku, ale i její výrobní suroviny biskup Monsignore František Radkovský. Část velikonoční várky bude po pěti týdnech ležení a zrání směřovat už popáté do Vatikánu jako dar města Plzně a Plzeňanů k oslavám velikonočních svátků. Odesláno bude symbolicky 2015 lahví zlatého ležáku, které letos doplní prozatím tajný speciální dar papeži Františku.

Plzeňští sládci připravili už popáté v historii sváteční várku zlatého ležáku, která obohatí oslavu Velikonoc v srdci Říma. Jejím unikem jsou zejména základní suroviny – plzeňský slad, žatecký chmel a měkká plzeňská voda, ze kterých se pivo Pilsner Urquell vyrábí už 172 let. Své požehnání dal surovinám plzeňský biskup Monsignore František Radkovský. Společně s Václavem Berkou, starším obchodním sládkem plzeňského pivovaru, pak podepsal Varní list velikonočního piva Pilsner Urquell, jenž poputuje společně s pivem do Vatikánu.

Ležák Pilsner Urquell získal své první historické požehnání už 5. října 1842, tedy před více než 172 lety. Novému pivovaru v Plzni tehdy slavnostně požehnal arciděkan Antonín Hlavan. Jsem rád, že Plzeňský Prazdroj tuto tradici opětovně připomíná a doufám, že požehnání přinese plzeňskému pivu stejný zdar, jakého se mu dostalo, když poprvé opustilo brány pivovaru,“ řekl biskup František Radkovský.

Žehnání velikonoční várce se odehrává téměř symbolicky ve stejné době, kdy začíná postní doba před nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Velikonoční pivní várka teď bude muset pět týdnů zrát, než se vypraví na cestu. V Plzeňském Prazdroji se totiž stále dodržuje tradiční receptura a výrobní technologie prvního sládka Josefa Grolla. „Plzeňský ležák Pilsner Urquell putoval do Vatikánu již na konci 19. století. Tehdy si ho na rady doktorů vyžádal papež Lev XIII. Před pěti lety jsme tradici obnovili a zasíláme ke Svatému stolci pivo vždy v období Velikonoc. Pilsner Urquell, který poputuje koncem března k papeži Františkovi, bude stejný jako ten, který si vychutnával jeho dávný předchůdce Lev XIII. před více než 112 lety. Receptura ani použité suroviny se totiž od zrodu originálního plzeňského piva nezměnily,“ doplnil po požehnání plzeňský sládek Václav Berka.

Kromě symbolických 2015 třetinkových lahví zlatého ležáku, které mají být darem plzeňského pivovaru a občanů města Plzně k oslavě Velikonoc, poputuje ke Svatému stolci do Vatikánu také unikátní dar z dílny známého českého designera Bořka Šípka. Jeho podoba je však zatím utajena a bude odhalena až s vysláním požehnané zásilky piva Pilsner Urquell z pivovaru, tedy přibližně týden před Velikonocemi.

Strana 1 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI