Reklama na PI Reklama na PI Rastal

Pivovar Vysoký Chlumec


Stavebnicové minipivovary


Pivovar Vysoký Chlumec získal zlato

[pátek, 13. červen 2014]


Vysokochlumečtí sládci navazují na tradici vaření výčepního piva v tomto pivovaru a přicházejí s novou desítkou nazvanou Princ Max X. V distribuci je od dubna letošního roku a již jej čepuje na devět desítek hospod v Praze a ve Středočeském kraji.

Výčepní piva vyráběná ve Vysokém Chlumci se v posledních letech jmenovala Princ. Právě s tímto odkazem jsme vymýšleli název pro naše nové pivo, ačkoli ho vaříme podle odlišné receptury než před lety,“ vysvětlil Pavel Kortus, sládek Pivovaru Vysoký Chlumec. Právě na vyšší stupňovitost odkazuje druhá část názvu – Max X, tedy maximální nebo nejsilnější desítka, protože právě tou na tuzemském pivním trhu pivo o stupňovitosti 10,7 % pravděpodobně je. „I přesto zůstal obsah alkoholu zachován na 4,0 % obj.,“ uvedl Kortus.

Pivo se vyznačuje plnou sladovou chutí, která později přechází do příjemné chmelové hořkosti. Princ Max X rovněž zaujme medovou barvou a sladovou vůní.

Zdroj: Tisková zpráva K Brewery

Princ Max X: nejsilnější desítka na trhu

Pivovar oslavil jubileum

[pátek, 11. srpen 2006]

Lobkowiczký pivovar ve Vysokém Chlumci vyrábí nejvíce piva ve své dosavadní historii. Lobkowiczký pivovar ve Vysokém Chlumci u Sedlčan patří mezi nejstarší pivovary v Česku. Vařit pivo začal přesně před 540 lety a toto výročí oslavil nejen slavnostmi piva, ale především největší produkcí ve své dosavadní historii.

„Jen pro srovnání. V 19. století se výstav pivovaru pohyboval kolem deseti tisíc hektolitrů ročně, začátkem 20. století to bylo zhruba třicet tisíc. V současnosti dosahuje výroba piva Lobkowicz 120 tisíc hektolitrů za rok,“ uvedl ředitel pivovaru Petr Peniaštek.

Firma zaměstnává více než dvě stě lidí

Pivovar je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v kraji. Celkový počet zaměstnanců vzrostl v posledních třech letech o čtvrtinu a ustálil se na sedmdesáti. „Nejvíce potěšitelné je, že díky stabilně vytížené výrobě se podařilo více než zdvojnásobit produktivitu práce na jednoho zaměstnance. Proto můžeme pravidelně zvyšovat mzdy,“ uvedl ředitel.

Dvě třetiny obratu pivovaru pochází z exportu. Dlouhodobě největším odbytištěm je Německo, kde končí skoro polovina celého vývozu českého piva. „Jako jeden z mála trhů je specifický tím, že na prvních místech importérů figurují menší české pivovary, což je hodně ovlivněno celkovým uspořádáním maloobchodu. Dále vyvážíme do Švédska, Velké Británie, Francie a Kanady,“ poznamenal Petr Peniaštek. Připomněl však, že ačkoliv narůstající prodej lobkowiczkého piva ve Švédsku a Kanadě svědčí o zájmu o tyto výrobky, ani v jednom případě se nepodařilo přesvědčit státní úředníky, kteří v těchto zemích kontrolují velkou část distribuce alkoholu, aby mu dali větší prostor.

„Stále se potýkáme s tím, že pivovary mezi sebou nesoutěží jen kvalitou piva, cenou a službou, ale pořád vynalézají nové a nové legální formy kupování si exkluzivity prodeje jediného piva v jednotlivých restauracích,“ podotkl ředitel. Trápí ho také posilování koruny. Oslabováním eura vůči koruně ztrácí pivovar na tržbách čtyři až pět milionů korun ročně.

Dobré hospodářské výsledky se odrážejí také na životě celého regionu. Nejen proto, že pivovar již bezmála tři roky nezdražil, ale především v propojenosti s místními podniky. Všichni rozhodující dodavatelé jsou z okruhu zhruba dvou desítek kilometrů, k největším patří zemědělské společnosti v Kosově Hoře, Sedlčanech, Táboře, Dublovicích a Milevsku.

Dlouhodobá spolupráce se podle vedení vyplácí, neboť za posledních pět let nemuseli na Vysokém Chlumci ani jednou měnit své hlavní dodavatele. (MF Dnes)


Setkají se skuteční milovníci piva

[úterý, 11. červenec 2006]

Pohled ředitele pivovaru

Lobkowiczký pivovar ve Vysokém Chlumci letos slaví 540 let svého založení.

„Při této příležitosti se 29. července od třinácti hodin uskuteční Slavnosti piva s kulturním programem,“ říká ředitel pivovaru Petr Peniaštek.

* Komu jsou oslavy určeny?

Oslavy jsou koncipovány jako setkání skutečných milovníků našeho piva a kraje Sedlčanska. Organizačně se pro tuto akci držíme zásady „Místní pivo pro místní lidi s místní kulturou“. Většina účinkujících tak pochází z nejbližšího okolí. Chceme, aby se zde potkali sousedé a popovídali si u dobrého piva, jídla a muziky.

* Jaký program jste připravili?

Během odpoledne a večera vystoupí Dechovka Míly Nováka, Talisman, reMIX, Ginevra nebo Klasik, připraveny jsou soutěže pro děti či rodeo bizon. Večer pak bude rocková zábava s kapelami Second Hand Band a Marshband.

* Pustíte návštěvníky do pivovaru? Zastavíte výrobu?

Hlavní hudební program se bude odehrávat uprostřed pivovaru. Výrobní prostory budou uzavřeny, výroba běží nepřetržitě 24 hodin.

* Kdy za těch 540 let prožíval pivovar nejhorší a naopak nejlepší období?

Hodně špatného si prožil s celým Sedlčanskem během třicetileté války při drancování švédskými vojsky. V průběhu první světové války dokonce přestal kvůli nedostatku surovin a energie vyrábět. Paradoxně se pivovaru nejlépe dařilo vždy po dlouhodobých válkách, kdy byl pivovarský provoz značně zrekonstruován a zmodernizován. (MF Dnes)


Pivovaru v Chlumci se daří

[středa, 11. leden 2006]

Lobkowiczký pivovar ve Vysokém Chlumci u Sedlčan zaměstnává sedmdesát lidí a v posledním roce se mu dařilo.

„Loňský konečný výstav ve výši 110 tisíc hektolitrů piva s ochrannou známkou Lobkowicz a Démon byl vůbec nejvyšším za 540 let, kdy pivovar existuje,“ uvedl ředitel Petr Paniaštek.

* Roste počet vašich zaměstnanců?

Celkový počet narostl v posledních třech letech o čtvrtinu a ustálil se na sedmdesáti lidech.

* Do jakých zemí pivo vyvážíte?

Dlouhodobě největším odbytištěm pro jakékoliv české pivo je Německo, kde končí skoro polovina celého vývozu českého piva. Dále vyvážíme do Švédska, Velké Británie, Francie a Kanady. Celkový podíl exportu na obratu naší firmy je aktuálně dvě třetiny.

* Je vůbec něco, co váš pivovar trápí?

Ačkoliv naše narůstající prodeje ve Švédsku a Kanadě svědčí o zájmu o naše výrobky, ani v jednom případě se nám nepodařilo přesvědčit státní úředníky, kteří v těchto zemích kontrolují velkou část distribuce alkoholu, aby nám dali větší prostor. Stále nás také trápí skutečnost, že pivovary mezi sebou nesoutěží jen kvalitou piva, cenou a službou, nýbrž že stále vynalézají nové a nové legální formy takzvaného kupování si exkluzivity prodeje jediného piva v jednotlivých restauracích.

* Jaké plány máte na letošní rok?

Byli bychom velice spokojeni, pokud bychom opět dokázali překonat hranici sto tisíc hektolitrů prodaného piva při zachování ziskovosti z roku 2005. (MF Dnes)


Williama Lobkowicze, který s Rainerem Schrotem vlastní Lobkowiczký pivovar, jsme požádali o rozhovor.

Co pro vás znamenal rok 2005?

V letošním roce se nám podařilo prolomit magickou hranici a při roční výrobě piva se náš malý pivovar dostal nad 100 tisíc hektolitrů. Těší mne, že v posledních třech letech jsme navýšili stav zaměstnanců, tedy z původních 54 na 71. Za dva poslední roky jsme také zvýšili průměrné mzdy zaměstnancům o dvacet procent. Nebylo to pod tlakem odborů, ale z naší vůle. Už dvakrát po sobě se stalo, že jsme při vyjednávání o mzdách odboráře předběhli. Naposledy to bylo asi před třemi týdny.

Vaší rodině patří také zámky v Nelahozevsi a Roudnici. Jak pokračuje jejich rekonstrukce?

V Roudnici děláme nové fasády. Velikou letošní investicí byla oprava hlavní věže, v interiérech jsme zcela rekonstruovali tři místnosti, včetně starých kachlových kamen, upravovali jsme podlahy. V Nelahozevsi jsme například udělali novou restauraci a zdvojnásobili též prostory kuchyně. Objekty vylepšujeme už devět let a spolupracujeme při tom s památkáři. Postupujeme podle projektů. Hlavní věc je, že se nám podařilo dát do pořádku střechy, což bylo velmi finančně nákladné.

Kde strávíte letos Vánoce?

Tentokrát budeme o Vánocích v USA. Svátky strávíme společně v rodinném kruhu a s přáteli. Těším se, že závěrem roku s mými příbuznými i příbuznými mojí ženy budeme lyžovat, trochu cestovat, ale hlavně si chceme užít klidu a rodinné pohody a samozřejmě, že budeme popíjet naše pivo. Rodina je pro mne nesmírně důležitá. Nechci ji šidit na úkor svého zaměstnání. Důležité je, abych se dětem věnoval právě teď, jak při studiu, tak při jejich hrách. Nechci nic promeškat. Uvědomuji si, že až budou dospělé, tak mne nebudou tolik potřebovat. (Benešovský deník)


V příštím roce oslaví Lobkowiczký pivovar 540 let od doby, kdy se v něm začalo vařit pivo. "Ve spolupráci s obcí a starostou Vysokého Chlumce Františkem Chlastákem jsme požádali kraj o dotaci na akci, která má pracovní název Kulturní léto. Do té bychom chtěli včlenit i oslavy pivovaru," uvedl ředitel Lobkowiczkého pivovaru Petr Peniaštek. "Znamená to, že nechceme v létě už dělat na statku Rockfest. Byla to přechodná akce v době, kdy pivovar navyšoval výrobu a nemohl se tak kultuře věnovat. Vrátit zábavu chceme do areálu a program budeme vybírat takový, aby byl příjemný pro všechny generace. Nepůjde o žádnou mega akci, ale tak pro 1000 až 1500 návštěvníků," plánuje ředitel. (Příbramský deník)


Strana 1 z 2 » »»
1 2

Islám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň