Reklama na PI Reklama na PI Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Stavebnicové minipivovaryNovinky v Banskej Štiavnici

[sobota, 11. duben 2015]

Štiavnica vyslovene láka, aby sa tu otvorili menej tradičné podniky. Poviem to rovno, pýta si vyslovene špecialitky. Jedna pred nejakým časom pribudla. S ňou aj moje radostné skríknutie, že som sa v Štiavnici konečne dobre najedol.

Foto

Spája niekožko typov prevádzok sa zdá by dobrý nápad. O to viac, keď ide o pivovar. Erb je malý pivovar spojený s reštauráciou a navyše aj divadlom. Keď vojdete do priestoru, prejdete okolo presklených dverí, cez ktoré môžete zbada celú novučičkú technológiu pivovaru. Vystúpate po schodoch a ocitnete sa v reštaurácii, do ktorej zdola “prerastajú” naleštené medené tanky, kde sa varí pivo. Priestor je členený útulne, ako klasická “knajpa”. Ešte ďalej sa dá výjs von na terasu.

Foto

Hneď, ako sme sa usadili, príjemne nás prekvapila vôňa z kuchyne. Žiadne vysmážané smrady, ale skutočná vôňa jedla. Dobrý začiatok. Príjemnému priestoru sekundovala aj hudba, žiadne rádio s dopravnými správami. Čašníčka nás oslovila promtne a nestratila náladu, ani keď sa po naše rozhodnutie musela zopárkrát vráti. Nerobím to schválne, ale ak má vaša milovaná bruško v šastnom očakávaní, veci nejdú vždy hladko…

Foto

Jedálny lístok je verný charakteru podniku a hlavnej téme miesta – pivu. Nájdete v ňom drobnosti na zahryznutie, ale aj výdatné jedlá. Ponuka nie je príliš široká a prevaha je samozrejme na mäsových jedlách. Potešilo ma, že som v lístku našiel klasiku – sviečková na smotane s viedenskou knedžou (12,50 €). Bola zaradená v dennej ponuke. Milovaná si vybrala kuracie prsia plnené špenátom a syrom (8,60 €), ako prílohu ryžu (1,40 €). Na jedlo sme čakali primeraný čas. Čašníčka nám priniesla obe porcie vežmi decentne nazdobené pažítkou a vetvičkou tymiánu.

Foto

Kuracie bolo nadmieru jemné a mäkké, vo vnútri listový špenát a dochutené vlastnou šavou. Ryža bola najslabším článkom nášho stolovania, trochu fádna a blatová. Ale nie natožko, aby úplne pokazila dojem. Napritomu sviečková bola bez jedinej chyby. Kuchár ju prešpikoval slaninkou, ktorá dala inak chudému mäsu šmak. Plátky boli o niečo tenšie, ale na druhej strane z dobrej suroviny. Sviečková skrátka vyzerala ako sviečková, nezostala iba v názve jedla. Bola tu omáčka z koreňovej zeleniny, brusnice a kopček šžahačky. Knedla biela, čerstvá a nadýchaná.

Chladené, horké a s jemným nádychom dymu

Kto teraz čaká, že sme dobré jedlo zapili čapovaným pivom priamo z miesta, bude asi sklamaný. Tehotná a šofér nie je najšastnejšia kombinácia na testovane pivovaru, ale napriek tomu sme to vyriešili elegantne. Opýtal som sa čašníčky, či si môžem v Erbe kúpi pivo so sebou. Mali naflaškovaný iba 12% dymový ležiak, vo vežkej 0.75 fžaške (5 € vrátane zálohy). Výborne, prosím si jeden domov. Slečna myslela aj na detaily a priniesla mi k nemu papierovú tašku, aby som sa s pivom nevláčil po ulici.

Dvanástku som si vychutnal v kžude doma. Mala o niečo tmavšiu farbu a jemný nádych dymu, ktorým sa “údi” jačmenný slad. Pivo bolo skôr horké ako sladké. Dymové pivo, čiže “rauchbier”, má vežmi jednoduchú históriu. Asi pred 400 rokmi v nemeckom Bambergu zhorel pivoval a zachránili z neho pár vriec sladu. Samozrejme, že ho nezahodili, ale spravili z neho pivo. Zistili, že je celkom chutné, tak to zopakovali. Rauchbier bol na svete, akurát už kvôli nemu nepodpažovali rovno celé pivovary.

Foto

Boli ste v Erbe? Ako sa vám páčilo? A čo ste si dali?

Erb – Pivovar, Reštaurácia, Divadlo

Novozámocká 2 (oproti starej synagóge)

Banská Štiavnica

Zdroj: Delikatesy | Autor: Viktor Klimo

http://www.delikatesy.sk/restauracie/pivovar-erb-7053


Eduarda Radu pivo nepúša

[pátek, 20. srpen 2010]

Po pôsobení vo vyhnianskom Steigeri podnikatež rozbehol malý pivovar v Banskej Štiavnici

Podnikatež Eduard Rada po predaji akcií vyhnianskeho pivovaru Steiger, ktorý za 15 rokov prevádzkovania posunul na pozíciu slovenskej trojky hneď za tuzemskými dcérami nadnárodných gigantov Heineken a SABMiller, v ňom drží len desatinu podielov a už ho neriadi. No toto leto sa do pivovarníckeho biznisu vrátil. V historickom centre Banskej Štiavnice v zrenovovanej budove, ktorá patrí medzi národné kultúrne pamiatky, otvoril malý pivovar s reštauráciou i menším divadlom pre stovku žudí. Rozbeh tohto projektu s novou pivnou značkou ERB ho stál celkovo dva milióny eur.

ERB so svojou ročnou plánovanou produkciou na úrovni dva a pol tisíca hektolitrov kryje len zhruba stotinu objemov, ktoré predtým E. Rada varil vo vežkom pivovare Steiger. No podža neho sa už ďalší vežký pivovar na Slovensku postavi nedá. Trh s pivom do reštaurácií a obchodov je obsadený. „Uspie možno už len s malým pivovarom. Ak mu urobíte dobré meno vysokou kvalitou a osobitými chuami. Potom môžete za pivo pýta viac peňazí,“ hovorí E. Rada. Na pulty supermarketov so svojim pivom ís nechce. „Pracujeme síce aj na sieti externých odberatežov, ale budú to len luxusné hotely a reštaurácie,“ pokračuje E. Rada.

Pivné reštaurácie na Slovensku v posledných rokoch pribúdajú. Z celkovej tuzemskej produkcie piva síce kryjú iba zlomok, no darí sa im hlavne preto, že ponúkajú pivá s osobitejšími chuami. Vežkovýroba piva v krajine naopak nezažíva žahké časy. Produkcia piva vo vežkých pivovaroch neustále klesá a slovenské závody sa zatvárajú. Z bývalej pätnástky sprivatizovaných pivovarov zostala iba pätica. Od najvydarenejšieho roku 2002 domáca výroba piva do vlaňajška klesla z vyše 4,8 milióna hektolitrov na 3,3 milióna. Príčinou nie je iba zvýšenie spotrebných daní na pivo, ale aj to, že Slováci uprednostňujú iné druhy nápojov.

Vôbec prvý reštauračný pivovar vznikol na Slovensku už v roku 1992 v Banskej Bystrici. Ide o podnik Perla so svojou značkou Zlatá Perla. Neskôr vznikli ďalšie - napríklad košický Golem, trnavský Sessler či rožňavský Kaltenecker. Tento rok pribudol prvý reštauračný pivovar aj v Bratislave. Podnik Meštiansky pivovar so značkou Bratislavský ležiak otvorila eseročka Bratislavský meštiansky pivovar. E. Rada svoj reštauračný pivovar ERB otvoril pod hlavičkou eseročky ERB - Eduard Rada Breweries. Pri pive ale štiavnické investície tohto podnikateža nekončia.

Teraz chce hneď vedža svojej pivnej reštaurácie v ďalšej historickej budove otvori aj hotel. Štvorhviezdičkový s tridsiatkou izieb za vyše dva milióny eur. A neskôr opä v susedstve pivnej reštaurácie chce zrenovova aj bývalú židovskú synagógu. Prebuduje ju na galériu a väčšie divadlo až pre vyše 250 žudí. Rozpočet na tento tretí projekt zatiaž ale vypracovaný nemá. Konečným ciežom podnikateža je aby v meste mal zrenovované celé malé námestie.

Zdroj: ETrend.cz


V Banskej Štiavnici po 300 rokoch opä varia zlatý mok. Výrobu môže každý návštevník vidie a čerstvo vyrobené pivo priamo tam aj ochutna.

Foto

Pivovar Erb zriadili v zrekonštruovanom Čačányho dome. Cez presklené dvere na chodbe vidia štamgasti celú technológiu varenia piva, ktorej rozmiestnenie sa muselo podriadi aj náročným požiadavkám pamiatkarov.

Foto

Hoci sa tam čapuje asi najdrahšie slovenské pivo od prvovýrobcu, o hostí nie je núdza. Okrem tradičnej svetlej desiatky a dvanástky tam čapujú aj pšeničné či údené - to je tmavé pivo s chuou pripomínajúcou údenú slaninu.

Foto

Prispeli Nóri

„Chceme sa sta špičkovou pivovarníckou reštauráciou nielen na Slovensku, ale aj v Európe,“ netají svoje ambície majitež pivovaru Eduard Rada. Tento podnikatež asi pred štyrmi rokmi predal väčšinový podiel vo vyhnianskom pivovare Steiger a odvtedy pracoval na projekte v Čačányho dome.

Foto

Na rekonštrukciu objektu prispela takmer polovicou aj nórska vláda. Tradícia varenia piva sa touto malou fabrikou do Štiavnice vrátila, lebo pred tristo rokmi varili pivo až na trinástich miestach tohto baníckeho mestečka.

Ceny piva:

ležiak svetlý 10 stupňov, pol litra – 1,80 eura

ležiak svetlý, 12 stupňov, pol litra – 1,90 eura

kvasinkové pivo 12 stupňov, pol litra – 2,30 eura

tmavé 13 stupňov – 2,10 eura

Zdroj: Pluska.sk | Autor a foto: Ján ŠperkaIslám v ČR nechceme Pivní prodejna Pod Zelenou Horou Vrčeň