Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Česká pivní kultura je prý vzorem i pro pivovarníky v Chile

Co se píše o pivovarech a pivu


Česká pivní kultura je prý vzorem i pro pivovarníky v Chile

[úterý, 31. srpen 2010]

Chilská vína se v Česku pijí běžně, těžko ale najdeme někoho, kdo by ochutnal chilské pivo. Přitom se ale v této latinskoamerické zemi vaří. Zejména na jihu, kde je silný německý vliv.

Zemětřesení postihlo hlavně pivovary středního Chile. Nám se vyhnulo, takže jsme zvýšili produkci. Ale teď už se lidé uklidnili a spotřeba piva obecně stoupá," připomíná přírodní katastrofu z února ředitel pivovaru Kunstmann Mauricio Delannoy.

Foto

Pivovar v jihochilské Valdivii nabízí zhruba desítku druhů piv. Exportují se hlavně do zemí Latinské Ameriky, v Evropě jsou v podstatě nedostupná. Přestože pivovar navazuje na německou tradici výroby chmelového moku.

Rodina Kunstmannů přišla do Valdivie z Drážďan v 50. letech 19. století. Tehdy do Chile z Německa přicházeli lidé různých profesí. Pivovarnickou tradici tu kolem roku 1850 začal Karl Anwaldter. Výrobu piva v regionu přeťalo až ničivé zemětřesení v roce 1960.

Navázali jsme na ni před 18 lety. Přímo v tomto pivovaru vyrábíme 13 let," přibližuje v malém muzeu piva za zvuku bavorské muziky ředitel Delannoy.

Německý chmel a chilská voda

V Chile jsou nejběžnějšími piva Escudo nebo Cristal. Narazíte také na lokální značky. Kunstmann je ale znám svým důrazem na kvalitu, jak vyzdvihuje Mauricio Delannoy:

Jednou z nejdůležitějších složek je voda z hor. Tady na jihu Chile, kde není průmyslová výroba, je skutečně čistá. Chmel dovážíme z Německa."

Zlatavý nápoj z Čech ředitel chilského pivovaru ještě podle svých slov neochutnal, ale jeho tradici zná. „Můj šéf, který jezdí pravidelně do Evropy, mi o tradici českého piva vyprávěl. Pro nás je česká pivní tradice příkladem," lichotí Mauricio Delannoy.

Zdroj: Rozhlas.cz | Autorka a foto: Kateřina Křenová


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

kopr

úterý, 31. srpen 2010
23:18

Pivní tradice, o níž je v závěru řeč, není pivní kultura, jak zní titulek. To pro přesnost. Ale aby nám Chilané měli v budoucnu co závidět, protože z ní u nás podnikající nadnárodní kolosy dost ubírají. Snaha šetřit na surovinách a zkracování výrobních lhůt totiž mění chuť řady jejich značek, které se tak přiblížily unifikovaným europivům. Prazdroj zase snížil hořkost. Tomu napomáhá i koncentrace výroby, kdy z jednoho pivovaru vychází víc značek, chuťově prakticky stejných. Češi přitom chtějí, aby byla domácí piva kvalitní (z dobrých surovin) a tradiční (s neměnícím se chuťovým profilem).


napsal(a): kopr [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI