Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam


Pití piva je ekumenická záležitost

[neděle, 1. listopad 2015]

mj. těmito slovy přivítal návštěvníky na úvod III. Klášterního pivobraní páter Juan z hostitelské farnosti svatého Tomáše. Ostatně v podobném duchu se nesly uvítací proslovy (stručné a krátké) všech církevních představitelů jednotlivých zúčastněných klášterů. Klášterů, kde se vaří pivo. Kromě „domácích“ augustiniánů, v jejichž klášteře se pivo přímo nevaří, ale dodává jej páně Matuškův pivovar v Broumech, se na Klášterním pivobraní představili se svými moky: Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha a Želivský klášterní pivovar. Kdo v pátek 30. 10. v podvečer zavítal do kláštera u sv. Tomáše na Malé Straně, rozhodně nelitoval. Na ochutnání bylo 8 druhů piv, ze Strahova a Břevnova po 2, ze Želivi 3 a domácí tmavý speciál. Tady nebyl problém ochutnat všechna piva, mým favoritem se stala polotmavá 13° ze Strahova. Jenom je škoda, že Strahov, či Břevnov nečepoval některý ze svých vyhlášených speciálů.

A že nejen pivem živ jest člověk, byť jako postní „jídlo“ bylo prý pivo dob minulých krmí vpravdě výtečnou, byla připravena i potrava duchovní. Jednak přednáška ing. Šuráně o historii a současnosti klášterních pivovarů a zejména „tahák“ večera – komentované prohlídky kláštera a kostela sv. Tomáše.

Pan páter Juan nejenže vede svoji farnost, ale umí se otáčet skvěle za pípou, což demonstroval téměř celý večer. A nedá mi, abych neprozradila ještě jeden „drb“ večera. Věhlasný a všem známý pivní odborník prohlásil: „nevěděl jsem, že celý život provozuji ekumenickou činnost!“

Pití piva je ekumenická záležitost

autor: Jana | Blok 19:38 [permalink] [comments: 3]


Branické mini - pivovary

[úterý, 29. září 2015]

Seznam přihlášených pivovarů:

Hendrych

Hostomice

Lobeč

Antoš

Monopol

Podlesí

Podřipský

Zichovec

přidán Gwern

a samozřejmě domácí Zemský

autor: Jana | Blok 10:38 [permalink] [comments: 8]


Branické mini

[sobota, 26. září 2015]

Zemský pivovar, společně s Pivní.info, Vás zvou na 1. ročník Branického festivalu minipivovarů, který se bude konat ve dnech 16. - 17. října 2015 v Dominikánském dvoře v Praze 4 – Braníku, Branická 44.

V pátek 16. října od 14 do 22 hod., v sobotu 17. října pak od 12 do 22 hod. Akce se zúčastní cca 10 minipivovarů z okolí Prahy a možná i odjinud. Konkrétní jména budou známa cca do týdne.

Vstupné na akci je 50 Kč dospělí, 20 Kč senioři, děti zdarma a je v něm zahrnuto něco malého k zakousnutí a košt Zemského piva. Část vstupného je určena na dobročinný účel (dětské zařízení v Praze 4).

Program :

pátek : oficielní zahájení v v 16 hod.

mezi 16 a 19 hod. postupné představení zúčastněných pivovarů

od 18 hod. decentní, komorní hudba

sobota: mezi 14 a 18 hod. opět představení pivovarů

od 15 hod. decentní, komorní hudba

ve 20 hod. vyhlášení vítěze ankety o nejlepší pivo festivalu

Po oba dny tombola s pivními cenami.

V areálu jsou jak stany zastřešené (nekuřácký i kuřácký), tak i volné sezení „pod širým nebem“.

Možnost mytí vlastního skla, příp. zapůjčení skla Zemského pivovaru na zálohu 50 Kč.

Dětský koutek.

Jídla na grilu.

autor: Jana | Blok 18:34 [permalink] [comments: 97]


Rostou….

[neděle, 23. srpen 2015]

Houbaři, neradujte se zbytečně, o houbách řeč nebude. Ale „jako houby po dešti“ utěšeně rostou nové pivovárky. Do jednoho takového, rostoucího, jsem byla tento týden pozvána. Návštěva měla být spojena s akcí usazování mohutného komínu na střechu. Bohužel, zamýšlené „show“ překazil vytrvalý déšť, tak jsme alespoň zhlédli, zatím, hrubou stavbu. Nebudu vás napínat- pivovárek se nachází nedaleko od Prahy, pod hřebeny brdských lesů, v Kytíně. Kytínský vzájemný pivovar staví kytínský rodák, pan ing. Michal Pomahač. Základní kámen byl položen 4. dubna 2014 a pokud vše dobře půjde, slavnostní otevření by se mělo konat v průběhu příštího roku. A vzhledem k tomu, že majitel je i fandou historie automobilismu, tak v areálu v budoucnu vyroste i Muzeum historie automobilismu.

Ostatně jednoho veterána francouzské značky Delage (na to jsem se musela zeptat, coby neznalec této problematiky) jsme mohli shlédnout pod střechou dílny. Hned v sousedství toho komína, přichystaného k instalaci. A když „na komín, tak na komín“. Nabídce vylézt si alespoň na jednu z částí jsem prostě neodolala.

Zatím je hotova hrubá stavba, na které i přes značnou nepřízeň počasí, panoval čilý ruch. Zhlédli jsme prostory, určené pro technologii, kuchyni i místnosti, určené k posezení. Pivovar by měl být střediskem setkávání místních obyvatel, ale samozřejmě, návštěvníci budou vítáni. Vždyť tato turistická oblast po tom přímo volá.

V pivovaru je plánována 500 l varna (s možností rozšíření kapacity), otevřená spilka s nádobami 3x 1000 litrů, ve sklepě pak tanky 9x 1000 l a 2x 500 l, určené pro svrchní kvašení. A jaká chystají návštěvníkům piva? Klasickou 10° a 12° a semo tamo nějaký speciálek. Tak se máme na co těšit.

Rostou….

autor: Jana | Blok 19:48 [permalink] [reaguj]


Smutná zpráva

[středa, 12. srpen 2015]

Vladimír Černohorský † 8. srpna 2015

„Žádné oprašování velikána! Na to je dost času, to si nezaslouží. Stále plný energie i života, milovník žen i dobrého pivka.“

Když jsem tuto větu psala zhruba před půl rokem do článku, určeném pro Pivní ročenku, nepředpokládala jsem, že času dost není, že Zubatá už má kosu nabroušenu a čeká jen na vhodnou příležitost. Svíce Vláďova života dohořela příliš rychle, zradilo srdíčko. Zpráva o jeho úmrtí mně připadala neskutečná, absurdní, skoro jako krutý žert… bohužel byla to krutá pravda. Vláďa náhle skonal v sobotu 8. srpna, mlád 74 let.

Milý Vláďo, už spolu nezavzpomínáme na naše sportovní mladá léta, ani spolu nepopijeme některé z Tvých vynikajících piv. Ještě před pár týdny jsi mi líčil, co všechno máš do budoucna v plánu a já se chystala nejen do Únětic, či k Valšům na Tvé pivko, ale i navštívit Tvoje rakouské působiště a popít konečně za Tvé přítomnosti (což se mi v minulosti nikdy nepodařilo) zdejšího moku. Dám si tedy některé z Tvých pivek jako vzpomínku na Tebe. Ostatně doufám, že i „tam nahoře“ budeš vařit tu pravou českou desítku a dvanáctku stejně tak, jako tady, na zemi.

Tvé zásluhy o pivovarnictví byly oceněny mnoha tituly, uznáními i medailemi, vypočítávat je teď nebudu, to přenechám jiným. Na Tebe budu vzpomínat především jako na dlouholetého kamaráda. Na věci neživé postupně padá prach, myslím ale, že největším uznáním Tvého řemesla je početná pivní komunita, která si Tvoje piva oblíbila.

Připíjím černým pivem na Tebe spolu se všemi Tvými pivními přáteli.

Čest Tvojí památce!

Dej Bůh štěstí.

Smutná zpráva

autor: Jana | Blok 11:39 [permalink] [comments: 7]


Dominikánský dvůr uvítal první návštěvníky

[pátek, 10. červenec 2015]

Ačkoli ostré spuštění provozu Zemského řemeslného pivovaru v branickém Dominikánském dvoře je ještě v nedohlednu, návštěvníci mohou ochutnat jeho piva již přímo v místě. Ve čtvrtek 9. července byla vnější část dvora slavnostně zpřístupněna veřejnosti. Sláva se samozřejmě neobešla bez projevů (neobyčejně sympaticky krátkých), stříhání pásky a… pochopitelně křtu nového piva – 14° Colorado Pale Ale (CPA). Jak pivovar sám uvádí, tak „CPA je již druhé české prvenství od Zemského řemeslného pivovaru. Jedná se o svrchně kvašené pivo ve stylu APA, jehož sládkem je Josh West z pivovaru Lone Tree Brewery v Coloradu, který stál i za loňským India Brown Ale.“ Při výrobě CPA bylo použito 6 druhů sladů, 5 amerických chmelů a specielní druh kvasnic. Pivo je nepasterované a nefiltrované, s 5,5% alkoholu a 45 IBU. Originální receptura pochází přímo od výše jmenovaného sládka, který tradiční recepturu APA přizpůsobil vysokohorské oblasti Skalistých hor, kde prý se musí upravit i délka chmelovaru, vzhledem k nadmořské výšce a okolnímu tlaku vzduchu. Vzhledem k tomu, že CPA byl uvařen v „českých nížinách“, tak s tím zde asi problém nebyl. Ostatně, přijďte ochutnat, pivo je krásně voňavé po ovoci, jantarové barvy a příjemně hořké.

Dominikánský dvůr můžete navštívit (zatím) přes léto, vždy od čtvrtka do soboty, mezi 14 a 22 hodinou. Letní pivní bar nabízí spodně i svrchně kvašená piva Zemského řemeslného pivovaru, točená i láhvová, jakož i nealko pivo, to je ovšem z Chotěboře. Pro děti pak, samozřejmě, nápoje nealkoholické. Dále něco malého k zakousnutí. Před sluncem, či deštěm vás ochrání připravené stany s dřevěnými lavicemi. Pro děti je ve dvoře vybudováno malé dětské hřiště a má ještě přibýt malinká „farmička“ s domácími zvířátky, jak se prý na řádný dvůr sluší. Pivovar ve dvoře rovněž chystá různé akce, ať už pivní, hudební, či další překvapení v průběhu sezóny. Tak ať se daří!

Fotogalerii naleznete zde...

Dominikánský dvůr uvítal první návštěvníky

autor: Jana | Blok 11:59 [permalink] [reaguj]


Národní

[pátek, 26. červen 2015]

Národní třída, Národní divadlo a do třetice…pivovar Národní. Ještěže Národní muzeum a Národní dům jsou umístěny jinde. To už by bylo, jak v té pohádce „Byl jednou jeden domeček, v tom domečku stoleček….atd.“ Opusťme však dětské pohádky a rovnýma nohama do skutečnosti! Dospělácké skutečnosti. Pivovar Národní, řečeno s Cimrmanem – je „předmětem vášnivých debat (nejen) v anarchistických kroužcích“, již nějakou dobu. Jaká je tedy skutečnost? Otevření pivovaru se konalo 1. 6., tento týden však proběhlo oficielní seznámení s pivovarem, kam jsem byla pozvána, tak mohu „z první ruky“ podat informace o současném stavu. Pivovar, jak je zdejším čtenářům známo, zatím přímo v místě svá piva nevaří, sládek Jaroslav Košťák je vaří dle své receptury zatím v pivovaru Kácov. Vítězství nad úřední hydrou je prý však na spadnutí, takže doufejme, že ochutnávku přímo místního moku lze očekávat v době relativně blízké. Zatím jsou na čepu piva značky Czech Lion (Český lev)- světlá 11° ve variantě nefiltrované i filtrované a 13° ptm. speciál nefiltr. Obě 11° se od sebe poměrně dost liší, zatímco nefiltr je krásně hořká, její filtrovaná verze jde více do sladova. 13° pak navozuje dojem spíše piva tmavého, než polotmavého. Není karamelově sladová, jako obvykle tato piva bývají, ale cikorkovo-kávově nahořklá. Mým favoritem během akce se stala 11° nefitr. Na svrchně kvašená piva, která do budoucna pivovar chystá, si musíme ještě chvíli počkat, až budou „ve svém“. Technologie pivovaru je na Národní přenesena od Bezoušků z Průhonic, majitel je totiž tentýž-pan Mužátko, který vlastní síť pizzerií Coloseum. Měděná, dvounádobová varna o objemu 500 litrů se nachází hned za výčepem. Ve sklepě pak je umístěna otevřená spilka 2x 1000 l a ležácké tanky – 5x 1000 l a 7x 500 l, rovněž tak čtyři tanky přetlačné po 500 l, jakož i svíčkový filtr. Slad odebírá pivovar ze Záhlinic a chmelí se ŽPČ.

Nechcete-li sedět přímo v restauraci, nabízí se příjemné posezení na přilehlé, klidné zahrádce, umístěné ve vnitrobloku. Celkem pivovar disponuje se 400 místy. A ještě se ve sklepě buduje „Divadelní klub“, přednostně sice určený pro sousedy z Národního, ale pivovar se nebrání ani rezervaci pro „mimodivadelní“ skupiny.

Fotogalerii naleznete zde...

Národní

autor: Jana | Blok 14:43 [permalink] [comments: 1]


Náplavka 2015

[pondělí, 22. červen 2015]

Další z pražských pivních festivalů, Pivo na Náplavce, s podtitulem III. ročník Festivalu malých a mini českých pivovarů, proběhl minulý pátek a sobotu na pražské náplavce mezi Palackého a železničním mostem. Již třetí víkend po sobě (na Žižkově, Pražském hradě a zde u Vltavy) mohli zájemci ochutnat vybraná piva z produkce výše uvedených pivovarů. Akce v pivní komunitě vychvalovaná i zatracovaná.

Než se podíváme na její klady i zápory, tak trochu statistiky. Zúčastnilo se 49 minipivovarů, včetně několika létajících a 9 malých pivovarů. V široké nabídce piv bylo také 250 litrů sudového festivalového piva Vltavská prsa11%, uvařeného specielně pro tuto příležitost v minipivovaru Slepý krtek, z něhož prý nezbyla ani kapka. Návštěvníků napočítali pořadatelé 7 tisíc platících a několik tisíc neplatících.

Festival je pořádán společností Archetyp (pořadatelem Farmářských trhů tamtéž) a jeho krédem je důraz na zodpovědnou konzumaci piva i její vysokou kulturní úroveň formou degustace výhradně ze skleněných džbánků 0,3 l. K pivu pak samozřejmě pestrý výběr gastronomických specialit. A to už se dostáváme k těm „plus a mínus“.

Kulturně pojatá degustace ano, ale proč k tomu přibaluje pořadatel povinnost zakoupit si za nemalý peníz festivalovou sklenici? Nejen náhodné návštěvníky to odradilo, ale i mnohé pivní „fajnšmekry“. I když ti, pokud se zúčastnili, si v nečetných případech přinesli stejně sklenice svoje (ať už z ročníků minulých, či úplně odlišné) a bez problémů popíjeli z nich. Domnívám se, a nejenom já, že mnohem lepší přístup k návštěvníkům byl v roce 2013, kdy byla nelogovaná sklenice za malý poplatek k zapůjčení (sběratelé si pak mohli koupit sklo logované za plnou cenu). Suplovalo to určitou formu vstupného, jež by v tomto prostoru stejně nešlo asi realizovat.

Navíc cena piv zde není nastavena zrovna nízko, řádově o 5 až 10 Kč vyšší oproti Žižkovu. To se ovšem dá pochopit nájmem atraktivního prostředí. Co však nechápu, proč na degustačním festivalu s „vysokou kulturní úrovní“(viz výše) musí být zařazena produkce hudební. Já osobně bych těmto x-řadým kapelám vůbec hudba neříkala, ale tak je to uvedeno. Jsou to další finanční náklady navíc, a kdo jde opravdu na degustaci piva, tak k tomu řev nepotřebuje. Naštěstí je náplavka dost dlouhá a dá se poodejít na jeden, či druhý konec a s přáteli vcelku nerušeně konverzovat.

Ostatně ve stejný termín probíhal na pražských vltavských ostrovech hudební festival United Islands of Prague, letos prý největší v historii, takže ti hudbymilovní stejně byli jinde. A pokud jim nešlo vyloženě o pivo z minipivovarů, tak tento festival nabízel i kvalitní jídlo, nápoje i kulinářské speciality. A to jsme, bohužel, u dalšího mínus – nevhodně vybraný termín. Nevím, co vedlo pořadatele ke změně z května na červen, ale pro příště by bylo vhodné, aby termín nekolidoval s jinými populárními akcemi.

Ale dost kritiky, Náplavka je festival sympatický, a pokud si pořadatelé vezmou k srdci připomínky návštěvníků, tak ti určitě přijdou v dalším roce znova. Co se týče nabízených piv, těžko mohu ohodnotit celý sortiment a navíc většinu z nich bylo možno ochutnat i na festivalech minulých víkendů. Známá a osvědčená jsem tentokrát, až na několik málo výjimek mých oblíbenců, které jsem si nemohla odpustit, vynechala, rovněž tak i taková, kterým se člověk raději preventivně po zkušenostech minulých vyhne. Zvolila jsem ze sortimentu ta, které jsem buď už delší dobu nepila (Heřman 11,5°, 11° ZLoun, Summer Ale 11°od Mordýře, speciál Slepého krtka…) nebo byla pro mne nová (12° Kellerbier z Blahovaru, 11° IQ z Konráda, 15° IPA z Kounic…), abych jmenovala alespoň některá ta, co mne zaujala. A nesmím zapomenout k nim přiřadit festivalová Vltavská prsa.

Zklamáním pro mne byl 13° Ale ze Sedlčan, což bylo dosti prázdné pivo. Úplnou pohromou ovšem byla 12° Lišákova pšenka z Topolan. Tímto se též omlouvám vltavským kaprům. Z jídla pak jednoznačně zvítězil guláš z chobotnice.

A ještě vítězové „všelidového“ hlasování: 1. Sedlčanský pivovar Krčín, 2. Pivovar Kolčavka, 3. Pivovar Starokladno.

Náplavka 2015

autor: Jana | Blok 20:01 [permalink] [comments: 22]


Pár postřehů ze Žižkova

[sobota, 6. červen 2015]

Nejsem návštěvníkem typických pivních slavností, většinou totiž nebývají o pivu, ale o zábavě, s pivem nemající kolikrát co do činění. Ty „o pivě“ jsou ovšem něco jiného. Takovým hybridem (alespoň tedy pro mne) je Žižkovské pivobraní. Mám to blízko, počet 35 pivovarů, z různých koutů naší vlasti, každý s několika druhy piv, dává už slušnou možnost vybrat si, co popít. Navíc v příjemném prostředí parku Parukářky. To vše v klidu a pohodě v pátek od 14 do cca 18 hodin (jak o sobotách, nevím, návštěvu uskutečňuji z níže popsaných důvodů pouze v pátek). Posléze už areálem zní neartikulovaný, bůhví proč zesílený na maximum, úděsný řev jakýchsi druho, či x-řadých kapel. Slova neslyšet, o pohodové konzumaci ani řeč, lépe je se vytratit. Scénář stejný každým rokem.

I v roce letošním přivezly jednotlivé pivovary slušnou nabídku piv, jenom možná měli jejich zástupci vzít v úvahu „tropy“, které panovaly. Dávat si cokoli silnějšího (a že tam bylo co vybírat) bylo jen pro obzvláště silné nátury. Drželi jsme se pro tentokrát „dešťovek“, či pšenic, sem tam střihnutých pár ležáky. Z 10° nás nejvíc zaujal Hektor z pivovaru Clock Potštejn, či Divočák z Moravského Žižkova. Pšenicím pak kralovala 11° z Příšova. Naopak zklamáním byla pšenice z Pacovského pivovaru. Ochutnané ležáky (Třebíč, Mordýř a další) měly všechny slušnou úroveň a byly dobře pitelné. Výjimkou byla 11° z Lipníku n.Bečvou, kde byl ve vůni i v chuti silný diacetyl. Ovšem ve 12° už prý nikoli, tu jsem ovšem sama neochutnala. Co se týče tmavých piv, mohu jen zprostředkovaně sdělit, výborná prý byla 13° Čert z Moravského Žižkova, jakož i 13° od Mordýře.

„Pivo piv“ z několika minulých festivalů – Pašáka- jsem dostala ochutnat (sama jsem odvahu neměla)- a … kanál by to jistil. Vítěze neznám, ale doufám, že to bude někdo kvalitní, jako třeba vítěz ročníku loňského-Slepý krtek. Ten měl u stánku asi frontu největší, ostatně jako vždy.

Největší devízou pátečního odpoledne byl asi stín. Kdo „urval“ aspoň kousek, tak si ho bedlivě střežil. Pochvala pořadatelům, že zakázali kouření ve stanu a pečlivě tento zákaz hlídali. Rovněž tak pochvala za dostatek WC i vody na umytí sklenic. Festival pořádá městská část Praha 3, více by to ale asi slušelo soukromému subjektu. Návštěvníkům je to jedno, ale to, že příspěvek 1,5 mil. na tuto akci jde z rozpočtu m.č., tudíž veřejných peněz, by jedno být nemělo.

Pár postřehů ze Žižkova

autor: Jana | Blok 18:08 [permalink] [comments: 3]


Hrad se blíží

[středa, 3. červen 2015]

Datum 12. a 13. června mají určitě všichni „pravověrní“ už dávno poznamenáno ve svých kalendářích. Tak dovolte jen malé připomenutí a rekapitulaci faktů, které zazněly na dnešní tiskové konferenci Českomoravského svazu minipivovarů. V letošním roce se bude konat již IV. ročník této, asi nejen podle mého názoru, skvostné akce. Na Festivalu minipivovarů se představí 71 pivovarů (svaz má v současné době 94 činných členů) se 140 druhy piva 25 různých stylů, vč. tří minipivovarů slovenských. Účast potvrdilo i 60 sládků, či zaměstnanců z přihlášených pivovarů, kteří budou podávat informace o svých pivovarech i pivech. Vstupenky jsou letos poprvé nabízeny i po internetu (www.minipivo.cz), jejich cena je 375 Kč, zbylé pak přímo na místě za 400 Kč. Cena, ostatně jako obvykle, zahrnuje katalog pivovarů, degustační sklenici a neomezenou degustaci. Hlavním partnerem 4. ročníku jsou Pacovské strojírny, a.s.

A pro statistiky ještě pár údajů – ke dnešnímu dni je evidováno v ČR 283 minipivovarů, v loňském roce 2 pivovary zanikly. Na 1 pivovar u nás připadá 32 tisíc obyvatel, v Německu 55 tisíc a evropský průměr se pohybuje mezi 50 a 60 tisíci.

autor: Jana | Blok 21:44 [permalink] [reaguj]


Seznam pivovarů na Žižkově

[pondělí, 1. červen 2015]

Seznam poskytla m.č.Praha 3, tak snad by to tak mělo být.

1. Good Bulldog

2. Pivovar Zlatá labuť Zvíkov

3. Pivovar Purkmistr

4. Pivovar Pašák

5. Rodinný pivovar Berounský medvěd

6. Pivovar Kout na Šumavě

7. Pivovar Modrá hvězda Dobřany

8. Hostinský pivovar u Bizona

9. Minipivovar Radnický klenot

10. Mikropivovar Letiny

11. Pivovar Modrava

12. Pivovar Příšov

13. Pivovar Mordýř

14. Pivovar Faltus

15. Rodinný pivovar Pacov

16. Minipivovar Stará škola Chudenice

17. Kounický pivovar

18. Minipivovar Richard Brno

19. Pivovar Mostecký kahan

20. Minipivovar Kozlíček

21. Minipivovar Permon

22. Minipivovar Marina

23. Minipivovar U Stočesů

24. Minipivovar Bobr Zadní Třebáň

25. Podklášterní pivovar Urban Třebíč

26. Pivovar Radoušť Šťáhlavy

27. Minipivovar Slepý krtek

28. Pivovar Vansdorf kocour

29. Želivský klášterní pivovar

30. Biskupický pivovar Gajdoš

31. Minipivovar Moravský Žižkov

32. Zámecký pivovar Břeclav

33. Rodinný Minipivovar Bravůr

34. První pivovar soukromý společenský

35. Pivovar Clock

autor: Jana | Blok 11:05 [permalink] [comments: 1]


Zemský řemeslný pivovar

[středa, 13. květen 2015]

má nejen nové logo, ale i inovovaný svůj India Brown Ale. Obé představili zástupci pivovaru na Českém pivním festivalu v Praze na Letné, kde též seznámili, nejen novináře, ale i ostatní zájemce s plány na rekonstrukci Dominikánského dvora v Praze Braníku. Samotná rekonstrukce by (pokud se nevyskytnou komplikace) mohla být zahájena do dvou let a prvního piva bychom se tak mohli dočkat v roce 2018. Zatím je Zemský řemeslný pivovar pivovarem létajícím. Svoje piva vaří v současné době v pivovaru Chotěboř, ovšem inovovaný India Brown Ale se vařil tentokráte v pivovaru MMX. Oproti první, loňské várce ubral sládek Joshua West (Colorado, USA) na barevnosti i na obsahu alkoholu. India Brown Ale je připraveno ze 4 vybraných druhů evropských sladů a 5 amerických chmelů s nasazením speciálního kmene kvasnic. Obsah alkoholu v této várce je 6,2%, EPM 16,3. Pivo je krásně voňavé, s výraznou pěnou, barvy temně hnědé, chuť nejprve do sladova, posléze následuje příjemně hořké doznívání. Pije se moc dobře. Zatím je k mání pouze na festivalu, v krátké době jej však zájemci budou moci ochutnat i jinde. Výrobu toho piva provází jedna kuriozita, bylo vařeno americkým sládkem Joshuou „na dálku“, pomocí videokonference. Přímo v místě pak byl sládek Max, který s ním konsultoval postup.

A jaká piva Zemského řemeslného pivovaru můžeme očekávat v nejbližší budoucnosti? Prý Pale Ale a pšenici.

A co se týče nového loga, tak je pro našince dost neobvyklé – pes s hořící pochodní v tlamě. Vysvětlení je ale jednoduché – je to znak dominikánského řádu, Domini Canes, neboli“pes boží“. Tato symbolika historicky provázela výrobu piva dominikánského řádu a nyní střeží odkaz Zemského řemeslného pivovaru.

Zemský řemeslný pivovar

autor: Jana | Blok 20:44 [permalink] [comments: 1]


FESTIVAL MINIPIVOVARŮ NA PRAŽSKÉM HRADĚ - tisková zpráva

[pondělí, 11. květen 2015]

FESTIVAL MINIPIVOVARŮ NA PRAŽSKÉM HRADĚ POPRVÉ NABÍZÍ VSTUPENKY V PŘEDPRODEJI

V pátek 12. června a v sobotu 13. června se bude konat již IV. ročník degustační akce roku - Pivo na Hrad s podtitulem Festival minipivovarů na Pražském hradě. Akce poprvé nabízí vstupenky v předprodeji, a to online na www.minipivo.cz. Vstupenek je z důvodu nařízení od Pražského hradu připraveno omezené množství, proto neváhejte a zajistěte si svou včas. Na každý den jich je uvolněno 1200 a v předprodeji je zakoupíte o 25 korun levněji. Cena zahrnuje katalog pivovarů, degustační sklenici a neomezenou degustaci.

Festival minipivovarů na Pražském hradě se stal výběrovou akcí, kde se představí 70 pivovarů, které jsou členy Českomoravského svazu minipivovarů, pořadatele akce. Každý z pivovarů vybere svá dvě nejlepší piva, až na pivovar U Fleků, jelikož vaří pivo jen jedno. K degustaci bude tedy připraveno 139 druhů piva 25 různých stylů z celé republiky. Celkově se vyčepuje přes 7000 litrů piva a degustační porce se bude čepovat 0,75 dl.

Akce Pivo na Hrad se bude konat v prostorách Královské zahrady Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 12. června od 14-20 hodin a v sobotu 13. června od 12-20 hodin. Na festivalu budou přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří budou podávat informace.

autor: Jana | Blok 10:34 [permalink] [comments: 15]


Dosud utajený Monopol

[čtvrtek, 7. květen 2015]

Teplický pivovar Monopol se na zdejších stránkách skloňuje už nějakou dobu, v poslední době zejména v souvislosti s bojem s „úředním šimlem“. Naštěstí (alespoň) „šiml“ řehtá jen přímo v pivovaru, takže posedět v secesní budově bývalého varieté zatím nelze, ovšem pivko již ochutnat návštěvník Teplic může. Teplice nejsou konec světa, tak co bych nezajela do tohoto lázeňského města za účelem degustace moků z úplně nového pivovaru! Pivo se zatím prodává ve stánku na náměstí Svobody, což není daleko od nádraží, tak mé kroky směřují právě tam. Stánek nese logo pivovaru, takže jej nelze přehlédnout. Ostatně nepřehlédnutelná je i fronta u něj. Okolo stánku je i malé posezení. Na čepu byly všechny druhy v současnosti uvařeného piva: 12° světlý ležák Monopol, 11° ptm. Karlík (po 33 Kč/0,5 l), speciální višňová jedenáctka (36 Kč/0,5 l) a svrchně kvašené pivo belgického typu Ale 14° (45 Kč/0,5 l). Až na ty „višně“ jsem ochutnala všechno a ani jedno pivo nemělo chybu. 12° je pivo, u kterého bych dokázala posedět celý večer, Karlík - pivo spíše sladovější, s jemnou hořkostí, Ale - krásně „ejlový“, takový, jak má být.

Na zpáteční cestě jsem se stavila ještě, původně alespoň zvenčí, okouknout pivovar. Bylo však otevřeno, tak jsem si dovolila vstoupit. A dokonce jsem zastihla „ na místě činu“ i paní sládkovou. Ano, zde vaří jedna z několika málo zástupkyň něžného pohlaví v této profesi, paní Martina Valterová. Pokud vám to jméno něco říká, vězte, že naposledy vařila v Ústí Na Rychtě. I přes to, že opravdu kmitala kolem varny, věnovala mi chvíli drahocenného času a seznámila se základními údaji o pivovaru, za což jí tímto ještě jednou děkuji. Varna je 10 hl, spilky jsou uzavřené (3x 20hl), ležácké tanky 5x 10hl, 4x 20hl a 10x 5hl. Vzhledem k situaci, která je výše popsaná, dodávají pivo pouze do stánku, jak točené, tak PETky. Ty však mizí přímo před očima, v krátké době po zahájení prodeje jich prý bylo prodáno 600 ks! Není divu, že paní sládková nestačí vařit a musí se hodně čiperně otáčet, aby (vlastně ještě neoficielní) pivovar uspokojil žíznivé zájemce. Na delší popovídání si najdeme čas později. Ráda se s pivovarem blíže seznámím, prostředí je opravdu nádherné (viz foto). Tak přeji mnoho zdaru v boji se šimlem (nebo snad hydrou?) úředním. A kdyby se prý někdo chtěl ptát, kdy pivovar otevře, tak ať svůj dotaz adresuje na místní hasiče.

Dosud utajený Monopol

autor: Jana | Blok 15:07 [permalink] [comments: 2]


Salon piva opět v Bratislavě

[čtvrtek, 9. duben 2015]

Po úspěšném loňském, prvním ročníku se rozhodli organizátoři akci zopakovat – a to hned 2x, na jaře a na podzim. Stará tržnice otevře své brány poprvé ve dnech 15. - 17. dubna, na podzim pak 16. - 18. září. Návštěvníci budou moci ochutnat piva z téměř 50 pivovarů ze Slovenska, Čech, ale i z Dánska, Německa, nebo Rakouska. Salon piva bude otevřen po všechny dny od 15 do 23 hodin. Denní vstupné je 5€, v čemž je zahrnuta sklenice Aspen (při jejím vrácení dostane návštěvník zpět 2€), katalog pivovarů a tužka. Dále si návštěvník může zakoupit žetony v hodnotě 0,50€, kterými pak lze platit za pivo a jídlo u jednotlivých stánků.

autor: Jana | Blok 20:12 [permalink] [comments: 4]


Výsledky Jarní ceny českých sládků

[sobota, 21. březen 2015]

Počet pivovarů: 115

Počet piv: 430

Světlé výčepní

1. Brdonoš (Podlesí u Příbrami)

2. Slavkovská Desítka (Pivovar Slavkov U Mlýna)

3. Popelínská desítka (Popelín)

Světlý ležák

1 Zlatá Labuť 11 (Zvíkov)

2 Permon (Sokolov)

3 Svatá Alžbeta (Cassa Brewery, Košice, SVK)

Polotmavý ležák

1.Řepiš (Pivovar U Stočesů)

2. Chomout (Chomoutov u Olomouce)

3. Tumaperk (Popelín)

Tmavý ležák

1. Černé Poupě (Pivovar Antoš Slaný)

2. Letinský tmavý ležák (Pivovar Letiny)

3. Zlatá Labuť (Zvíkov)

Světlý speciál

1. Zlatá Labuť 13 (Zvíkov)

2. Kohout 13 (Pivovar Faltus Česká Třebová)

3. Permon 13 (Sokolov)

Polotmavý speciál

1. Grošák (Pivovar Koníček)

2. Ján (Vywar, Holíč, SVK)

3. Excelent (Excelent, Rýmařov)

Tmavý speciál

1. Černá svině (Kostelec nad Černými Lesy)

2. Kohout 14 (Faltus Česká Třebová)

3. Svatý Norbert (Strahovský klášterní pivovar)

Silný speciál

1. Zvíkov Stout Strong (Zvíkov)

2. Hanácke Bock (Melichárek, Horka)

3. Břevnovský Benedikt Imperiál Stout (Praha)

Pšeničné pivo

1. Valášek (Vsetín)

2. Kaplan (Urban Třebíč)

3. Podřipské pšeničné (Ctíněves)

Pale ale

1. Cornel Single Malt Ale (Urban, Třebíč)

2. PAPA (Permon Sokolov)

3. Valášek (Vsetín)

IPA

1. Albrecht 15 (Frýdlant)

2. Hatatitla 14 (Pivovar Koníček)

3. IPA (Joes Garage Beer Plzeň)

Silné svrchně kvašené pivo

1. Indian black ALE (Dolní Ředice)

2. Krkonošský medvěd APA (Pivovarská Bašta Vrchlabí)

3. Off Imperial IPA (Létající pivovar Falkon)

Stout

1. Irish Stout (Na Kopečku)

2. Exorcist (Clock Potštejn

3. Oatmeal Stout (Pegas Brno)

Nejúspěšnějším pivovarem se stal Pivovarský dvůr Zvíkov. Na Jarní ceně českých sládků se také předávalo ocenění Stanislavu Bernardovi za přínos minipivovarům.

Výsledky Jarní ceny českých sládků

autor: Jana | Blok 22:22 [permalink] [comments: 1]


Boom minipivovarů stále trvá, tisková zpráva

[středa, 18. březen 2015]

Přestože jsou produkty minipivovarů v průměru o deset až padesát procent dražší, než pivo od velkých výrobců, stále vznikají po celé republice nové a každoročně jich přibyde kolem padesáti. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé speciály, a tak své zákazníky lákají na jiné pivo, než na v Česku nejrozšířenější ležák. V současné době jich je 280 a za loňský rok uvařily o 30% piva více, než o rok dříve a tvoří 1,2% z celkové produkce piva.

Nedokáži odhadnout, kam až číslo počtu minipivovarů poroste, ale tipuji, že jich bude mezi 350-400. Před dvěma lety byl můj tip ale 250, což jsme již překročili a letos určitě překročíme číslo 300,“ uvádí Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Od roku 1977/78 se v podstatě nezměnilo množství prodávaného piva, které se stále pohybuje okolo 15 – 15,5 milionů hektolitrů a bylo zvykem, že kdo chtěl na trhu prorazit, musel někoho vytlačit. Ještě před 4 – 5 lety tedy stály velké a malé pivovary proti sobě, ale v nyní se rozhodly, že začnou spolupracovat, tam kde je to možné a kde to má smysl. „Jelikož jsou minipivovary z 90% restauračními pivovary, vidím největší prostor ke spolupráci právě v restauracích. Spolupráci jsme ale zahájili například již na Dnu českého piva, do kterého se v loňském roce zapojilo 70 minipivovarů, to považuji za první vlaštovku. Diskuze o užší spolupráci probíhají a určitě již letos spustíme první projekt,“ dodává Šuráň.

Plzeňský Prazdroj také začínal jako minipivovar a jelikož pečoval o kvalitu, dostal se až tam, kde je. Proto vzkazuji malým pivovarům: bojujte a věnujte se především kvalitě a třeba dosáhnete stejného úspěchu jako Prazdroj,“ říká Václav Berka, Starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje. Právě péči o kvalitu vidí Berka jako ústřední motto spolupráce velkých a malých pivovarů. „Zákazníci musí dostávat kvalitní pivo, a zde je nutné spolupracovat,“ dodává Berka.

Proto také Českomoravský svaz minipivovarů pořádá pro své členy vzdělávací semináře, protože aby se minipivovary udržely na trhu, je pro ně otázka kvality stěžejní. Semináře jsou součástí i valné hromady před Jarní cenou českých sládků, která se v roce 2015 bude konat již po deváté. Akce se tradičně uskuteční v hlavním sále Pivovarského dvoru Zvíkov, a to v sobotu 21. března 2014 od 11 hodin. V letošním roce se bude degustovat 426 vzorků piva ze 113 pivovarů. Přitom před sedmi lety začínala skromně, za účasti 27 pivovarů a 40 vzorků piva.

Pořadatelem soutěže je Českomoravský svaz minipivovarů a jeho prezident k akci říká: „Jarní cena českých sládků je největší a nejprofesionálnější soutěž pouze pro minipivovary, které jsou nejdynamičtější částí pivovarského průmyslu (rostou tempem 20% ročně),“ dodává Šuráň.

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky budou zařazeny do 14 kategorií (světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, pšeničné pivo, speciální piva světlá, speciální piva tmavá, speciální piva silná, speciální piva polotmavá, piva typu Pale Ale, silná piva typu India Pale Ale a piva typu Stout). Piva bude hodnotit více než 80 degustátorů, kteří se budou střídat v 7 základních degustačních komisích (z nichž každá bude mít 7 členů) a speciálních finálových komisi. V předvečer Jarní ceny českých sládků se bude konat 7. valná hromada Českomoravského svazu minipivovarů, v jejímž rámci proběhnou vzdělávací semináře pro sládky minipivovarů.

autor: Jana | Blok 18:08 [permalink] [comments: 7]


Zdravé jádro kolektivu

[středa, 31. prosinec 2014]

Dáte mi za pravdu, že každý kolektiv má v sobě tzv. „zdravé jádro“, ať už se tím výrazem myslí cokoli. I PRK, jak se ukázalo, má své „zdravé jádro“. Zde tím myšleno vytrvalost v účasti. Stalo se již tradicí, že poslední sezení PRK není soutěžním, ale spíš přátelským posezením, i takovou malou generálkou na Silvestra, s předem určeným typem piv. V roce loňském byla tématem belgická trapistická piva a to s odborným komentářem páně Felčarovým. Pro závěr letošního roku jsme tak vysoko nehleděli. Na posledním, soutěžním sezení bylo jednohlasně dohodnuto, že okoštujeme vánoční speciály, jaké kdo sežene. Nadšení veliké, účast většiny členů PRK přislíbena. Ovšem „šedá jest teorie, zelený strom života“. Přislíbená účast se postupem času zmenšovala, zmenšovala a nestala se sice „nejmenší na celém světě“, ale nakonec (netradičně) v úterý 30. 12. dorazilo do Zlejch opravdu jen to „zdravé jádro“. Henri, Rosťa, moje maličkost a hostující člen (dle jeho vlastních slov člen technického personálu), nalévač Míra. Tu pobyt na horách, tu práce (?), tu rodinné povinnosti (či spíš nepřízeň manželek) nedovolily účast ostatního členstva. Vánoční speciály nakonec byly jen dva: Velkorybnickohastrmanský Vánoční bock 16° a Vánoční speciál 24° Starokladno, což nám dovolilo zhusta je prokládat pivy, čepovanými v Hanzově hospůdce. A pivo se pije a řeči se vedou. Za večer jsme stačili probrat (kromě politické situace, jak se na správné hospodské řeči sluší) české dějiny, cestování do končin blízkých i vzdálených, dávné zážitky vojenské, kulinářská a samozřejmě pivní témata. A asi i něco dalšího, ale to už si nevzpomínám. Henri si liboval, jak jsme se krásně „pohádali“ (a samozřejmě zase usmířili). Čas utíkal, jak splašená kráva a rozloučili jsme se až k půlnoci. Samozřejmě s přáním všeho dobrého (nejen pivka) v následujícím roce a tichou vzpomínkou na ty, jímž „osud“ v účasti zabránil.

P.S. Nevalná kvalita fotky není zapřičiněna vypitým alkoholem, ale téměř již vybitým mobilem.

Zdravé jádro kolektivu

autor: Jana | Blok 17:46 [permalink] [comments: 3]


Videokřest IBA

[čtvrtek, 4. prosinec 2014]

Křty piv jsem zažila různé, ale videokřest ještě ne, tedy až do 4. prosince. Na začátku tohoto záhadného výrazu byla pozvánka: „ZEMSKÝ ŘEMESLNÝ PIVOVAR vás zve na křtiny svého nového piva Zemský India Brown Ale. Křest z Colorada provede přes video konferenci autor Zemského IBA, sládek Joshua West.“

Zemský řemeslný pivovar není na českém pivním trhu žádným nováčkem. Jeho ležáky – letní, zimní jsou mezi pivní veřejností již nějakou dobu známy. Teď vstupuje na český trh s novinkou - silným pivem, hnědé barvy, s charakteristickou sladovou a chmelovou vůní i chutí, pro chladné zimní večery. Pivo je velmi populární v Americe a snad právě proto Zemský řemeslný pivovar pozval do Čech sládka z Colorada, pana Joshuu Westa. Pivovar je zatím ještě pivovarem „létajícím“, ale už má i své domovské sídlo - Dominikánský dvůr v Praze Braníku. Rekonstrukce zchátralého objektu však ještě nějaký ten pátek potrvá a tak zatím vaří svá piva v Chotěboři (ležáky) a nově tento speciál (a plánované další) v Lounech – pivovaru ZLoun.

První várka IBA byla uvařena 27. - 28. 10. za použití 4 druhů sladů a pěti druhů amerických chmelů. Pivo má obsah alkoholu 6,2% a obsah pův. mladiny je 16,3%. Je to styl piva, které má kořeny ve Skotsku a Anglii. Podle autora receptu je to „komplexní pivo, chmelené jako typ IPA, ale s výraznými tóny karamelu, sladu a čokolády, které končí robustní, příjemnou hořkostí.“ A já dodám, že s nádhernou citrusovou vůní a ač by se podle popisu mohlo zdát, že převládá sladová chuť, opak je pravdou – finálně krásně hořké pivo.

A jak to bylo s tím křtem? Po představení piva a pivovaru samotného bylo navázáno video spojení s Coloradem a pan Joshua West pozdravil přítomné v Praze. Na otázku, jaké pivo je, sborově všichni odpověděli „excellent“! Poté následoval virtuální i skutečný přípitek novým pivem. V nejbližší budoucnosti pivovar chystá Vánoční amber ale, později pak irský stout a na léto pšenici. A nejen pivo mohli pozvaní ochutnat, ale též o potravu duchovní bylo postaráno. Mladá výtvarnice Klára Sedlo, která je mimochodem i tvůrkyní etiket Zemského řemeslného pivovaru, se prezentovala svými obrázky z prostředí Dominikánského dvora.

Fotogalerii naleznete zde...

Videokřest IBA

autor: Jana | Blok 22:41 [permalink] [reaguj]


Vánoce v Úněticích

[neděle, 16. listopad 2014]

se zatím ještě slavit nezačaly, ale vánoční speciál již je na čepu. V sobotu 15.11. byl slavnostně naražen Únětický vánoční speciál – speciální pivo polotmavé 13°. A protože v Únětickém pivovaru není nikdy nic „jen tak“, k této příležitosti byla uspořádána náležitá oslava. O to hezčí, že těsně před tímto datem se Únětický pivovar vyloupl z lešení a zaskvěl se v plné kráse. V pivovarské stodole, krátce po hodině H (stanovené na 13 hod.), po malém zdržení, které vyplnil starosta obce, pan ing. Vladimír Vytiska hrou na ukulele a společně s přítomnými i zpěvem pivovarských písní, zazněla slavnostní tuš kapely CONSONARE (česko-německých evangelických pozounových sborů). Ještě před samotným naražením pak už jen krátká řeč a poděkování ředitele pivovaru, pana ing. Štěpána Tkadlece, oslavná báseň, složená na počest panem starostou a představení nového piva vrchním sládkem, panem ing. Vladimírem Černohorským. A pak už se chápe palice kmotr letošního vánočního speciálu - fotograf, pedagog, autor řady knih o fotografii – občan Únětic, pan Jan Pohribný a naráží dřevěný soudek. Slavnostní přípitek, potlesk a můžeme ochutnávat. Tentokrát za zvuků kapely VALKÝRA. I na děti bylo pamatováno – pohádkou o vánočním putování. Ti, co zůstali až do večera se mohli folkrockově veselit se skupinou FLÁM.

A jakýže vánoční speciál je? Ve „Vyhlášce“ pivovaru se mj. uvádí: „na jeho výrobu byly použity 4 druhy sladů: světlý plzeňský, mnichovský, karamelový a barvící. Jejich vhodným poměrem spolu s dávkou kvalitního českého chmele bylo dosaženo sladkohořké chuti opakovaně zvoucí k dalšímu napití“. Mohu jen dodat – vskutku výborné pivo! Ochutnejte

Fotogalerii naleznete zde...

Vánoce v Úněticích

autor: Jana | Blok 20:10 [permalink] [comments: 3]


«« « Strana 2 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI