Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

srpen 2012

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv srpen 2012



Původní naučná stezka z Karlova nad Ovčárnu, která vznikla již před 41 lety, dostala nyní zcela novou podobu. Tu ve spolupráci s CHKO podpořil hanušovický pivovar Holba. Trasu dlouhou 5,5 km projdete přibližně za dvě hodiny a vystoupáte do nadmořské výšky 1370 m..

Stezka Vás dovede k nejúžasnější scenérii Jeseníků – ledovcovému karu s jeho rozeklanými skalisky, jarními vodopády a do léta ležícím sněhem.

Z informačních tabulí se na 11 zastaveních dozvíte zajímavosti nejen o Velké kotlině, ale také o přírodních podmínkách a historii území v jejím okolí.

Velká kotlina je klenotem jesenické přírody a pro svoji druhovou rozmanitost bývá také nazývána botanickou zahradou Moravy a Slezska. Na ploše 1 km2 tady roste několik set druhů rostlin, z nichž 57 druhů je chráněných. Některé z nich mají svůj domov pouze tady a nerostou nikde jinde na světě. Na skalách ve Velké kotlině se můžete setkat s kamzíkem horským, původem z rakouských Alp, který byl do Jeseníků přivezen v roce 1913.

Snaha o zachování jedinečných a nenahraditelných hodnot Velké kotliny vedla k jejímu vyhlášení státní přírodní rezervací již v roce 1955.Od roku 1991 je toto území součástí národní přírodní rezervace Praděd.

Naučná stezka Velkou kotlinou je v pořadí 4. stezkou, podporovanou pivovarem Holba v rámci spolupráce s CHKO Jeseníky.








V pivovaru lákali hlavně na novinku

[pondělí, 20. srpen 2012]



Nové pivo si odbylo premiéru

[neděle, 19. srpen 2012]







Do Nošovic zavítá v neděli 19. srpna akce fajne léto, která se střídá u významných technických památek v Moravskoslezském kraji. U pivovaru Radegast se mohou návštěvníci mimo jiné těšit na silácké vystoupení Ladi Hanzla a zasoutěžit si v chlapských disciplínách. Připraveny budou exkurze pivovarem za zvýhodněnou cenu a otevřeno bude Návštěvnické centrum. Program začíná ve 13 hod. a skončí úderem 17. hod.

V Nošovicích si budou moci návštěvnici vyzkoušet adrenalinové disciplíny, jako je lezení po pivních přepravkách či originální nošovický dřep. Při něm budou mít odvážlivci na zádech plný pivní sud. Své umění předvede také silák Láďa Hanzel. Po chlapských výkonech si mohou dát lidé zdarma zelný guláš či vychutnat moravský koláč.

Otevřena bude také prohlídková trasa pivovarem Radegast. „Pro tento výjimečný den jsme připravili zvýhodněné vstupné 40 Kč. Exkurzní trasu, která je od letošní sezóny zajímavější a umožňuje také nahlédnout do ležáckého sklepa, zakončí návštěvníci ochutnávkou piva Radegast v degustační síni nad pivovarem. Na exkurzi se můžou zájemci vydat už od 10 hod.“ řekla vedoucí Návštěvnického centra pivovaru Radegast Martina Sikorová.

Projekt fajne léto pořádá Moravskoslezský kraj. Zapojeny jsou do něj nejvýznamnější technické památky severomoravského regionu včetně pivovaru Radegast.


Les Moules v Pařížské ulici je jediným místem v Praze, kde je možné každý den vybírat z více než 100 druhů piv! Vedle stálé nabídky lahvových belgických piv každý měsíc prezentují několik čepovaných speciálů. V říjnu budou mít příznivci piva v Les Moules mimořádnou příležitost posedět u orosené sklenice čepovaného Hopusu, Kwaku nebo výtečného malinového piva Bacchus frambozen.

Hopus je autentické hořké pivo zlatavé barvy z pivovaru Lefebvre s obsahem alkoholu 5 %. Jeho charakter předznamenává název, který spojuje chmel (hop – angl.) a práci (opus – latin.). Každému doušku dominuje vzácná, silná, opravdová chuť chmelu. Speciální svrchně kvašený Hopus se vaří z pěti různých druhů českého, slovenského a německého chmelu, výsledkem je unikátní vůně a hořkost.

Pauwel Kwak je silné polotmavé svrchně kvašené belgické pivo jantarové barvy s obsahem alkoholu 8 %. Sladová chuť a vůně při doznívání připomínají náznak brandy a hrozinek. Pauwel Kwak vaří již sedmá generace rodiny Bosteels ve stejnojmenném pivovaru ve vlámském městečku Buggenhout stále ze tří druhů sladu s trochou bílého kandysového cukru. Podává se chlazené na 13 °C v tradiční sklenici svérázného tvaru, která se v časech koňských dostavníků zasouvala do třmenu, aby ji měl jezdec stále po ruce.

Bacchus frambozen je osvěžující malinové pivo z pivovaru Brouwerij Van Honsebrouck N. V. Má tmavě rudou barvu a obsah alkoholu 5 %. Pivo vařené podle staré vlámské receptury vyniká krásnou rovnováhou sladké a kyselé chuti.

Belgian Beer Cafe Les Moules je nejen vyhlášenou pivní, ale také rybí restaurací. Sezónní menu bude už od poloviny září ve znamení ústřic. Vyhlášené ústřice Fine de Claire, vylovené z Atlantského oceánu, tady servírují zásadně čerstvé. Určitě se dají zapíjet i pivem, ale jejich specifická chuť nejlépe vynikne v kombinaci s pravým champagne.


Uplynulý víkend byl ve znamení rovnou tří akcí konaných ve Vyškovském pivovaru.

V sobotu 11. 8. 2012 od rána probíhaly Farmářské trhy v pivovaru, na kterých proběhla premiéra již dlouho ohlašované pivní novinky z varny Vyškovského pivovaru, pšeničného piva Weissbier. A premiéra dle ohlasů byla více jak úspěšná. Navíc se nám povedlo zajistit na farmářské trhy doposud největší počet stánkařů se širokou nabídkou výrobků.

Sobotní večerní hodiny byly ve znamení Předpouťové zábavy v pivovaru. Několik set návštěvníků si bohatě užilo rockových tónů a lahodného piva.

V neděli po celý den probíhal Den otevřených vrat Vyškovakého pivovaru. Již tradičně je tato největší pivovarská akce spojena s Vyškovskou poutí. A od rána až do pozdních nočních hodin putovaly proudy příznivců Vyškovského piva areálem. Mnoho návštěvníků využilo možnosti shlédnout prostory, kde se jejich oblíbené pivo vyrábí. A opět se s velkým úspěchem setkalo novinkové pivo z pokladnice světových pivních stylů – Weissbier, který byl podáván v kvasnicové a nepasterované podobě. Weissbier nesl poprvé nové logo CROSS THE WORLD, které je pokračováním přechozích speciálů prezentovaných dříve pod značkou JUBILER. A jako již tradičně měli všichni možnost zapůjčit si sklenice a nechat si nápoje čepovat do skla, čímž přispěli ke zkulturnění a především k ekologii snížením spotřebovaných plastových kelímků.

Poprvé byla navázána i spolupráce s Oblastní charitou Vyškov. Návštěvníci Dne otevřených vrat měli možnost podpořit Charitu dobrovolným vstupným, nebo koupí výrobků, které s láskou vyrobili klienti Oblastní charity. Pivovar se také poprvé zavázal k daru pro charitu a z každého prodaného nápoje poputuje menší částka na účet Oblastní charity Vyškov.

Zaměstnanci pivovaru děkují všem za hojnou účast, která předčila loňský rok, kdy letos branou pivovaru prošlo více jak 3.500 návštěvníků.


Navštivte pivovarské slavnosti a připijte si osmnáctistupňovou Holbou Strong

Vynikající muzikanti Čechomoru tentokrát přijedou do hor a stanou se hlavní kapelou Velkých pivovarských slavností v Holbě. Jejich v pořadí 9. ročník letos uspořádá pivovar Holba na přelomu srpna. Brány pivovaru se pro veřejnost otevřou už v pátek 31. srpna odpoledne a oslavy potrvají až do sobotní půlnoci.

Pro návštěvníky letos pivovarníci navíc připravili skutečnou lahůdku. Pivní fajnšmekři se mohou těšit na osmnáctistupňový, tmavý porter Holba Strong. Jde o speciál s jedinečnou charakteristikou, vyrobený v omezeném množství právě u příležitosti slavností. Jeho název vychází z vysoké stupňovitosti a to, jak se vydařil, budou moci posoudit všichni návštěvníci. Dalšími čepovanými speciály budou nefiltrovaná Holba Kvasničák a Holba Šerák se symbolickou stupňovitostí 13.51. Holba počítá se 60 výčepními zařízeními, ze kterých poteče nejen Holba, ale i Zubr, Litovel nebo Steiger. Každoročně slavnosti navštíví na 10 tisíc lidí, proto je třeba zajistit plynulou a vstřícnou obsluhu. „Chceme, aby každý dostal pivo správně vychlazené, dobře načepované a přitom nemusel dlouho čekat“, říká Vladimír Zíka, ředitel pivovaru Holba.

Kdo navštíví pivovar už v pátek, čeká ho příjemné posezení na nádvoří pivovaru s programem.

Zájemci se budou moci podívat do výroby v rámci exkurzí se zajímavým výkladem pivovarských odborníků. Exkurze proběhnou od tří hodin odpoledne až do večera a během této doby se na nádvoří pivovaru vystřídají kapely jako legendární Rangers- Plavci, cimbálovka J. Šmukaře, country k tanci a poslechu zahrají Bonneville.

Sobotní slavnost zahájí ceremonie v historickém duchu, spojená s naražením soudku a přípitkem Ryzím pivem z hor. Salvami pak čestná stráž 10 krojovaných mušketýrů otevře programové odpoledne, trvající až do nočních hodin. Provázet jím bude oblíbený Petr Rychlý a kromě jedinečného Čechomoru a jeho sólistů tady zahraje desítka kapel jako David Deyl, slovenská Peha, Bladex, Bambus Rock, Bludověnka, Moravští muzikanti, cimbálovka Javor nebo harmonikář Pepino.

Pivovarské slavnosti Holba patří k nejvýznamnější společenským akcím v regionu a důležitý je i jejich charitativní přínos, na regionální charitu jde 5 Kč z každé vstupenky.

Po ukončení akce bude zajištěna mimořádná vlaková doprava ve směrech Šumperk, Jeseník a letos poprvé pojede vlak i do Zábřehu na Moravě.

Vstupenky na pivovarské slavnosti je možné zakoupit za zvýhodněné ceny ve vzorkové prodejně pivovaru Holba v Hanušovicích, v informačních centrech v Hanušovicích, Šumperku, Králíkách, Zábřehu a Starém Městě nebo přímo na akci.

Jednodenní páteční vstupenka za cenu 50 Kč. Jednodenní vstupenka na sobotu 90 Kč v předprodeji nebo 120 Kč na akci. Dvoudenní vstupenka 120 Kč v předprodeji nebo 150 Kč na akci

Program akce najdete na www.holba.cz


Letošní druhý ročník pivního festivalu představil návštěvníkům téměř sto druhů piv od 25 velkých i malých rodinných pivovarů. Takovou bilancí se nemůže pochlubit žádná jiná pivní akce na jižní Moravě.

Ve vinařském kraji je pivní festival, který se konal 10. a 11. srpna v mikulovském amfiteátru, spíše raritou. Podle organizátorů je to však počátek nové tradice, která potěší zejména ty, kteří před vínem dávají přednost zlatavému moku s pěnou.

Pivní festival osobně zahájil starosta města Mikulov, pan Rostislav Koštial, spolu s obchodním radou velvyslanectví Ruské federace, Alexandrem Turovem, který si také připravil úvodní slovo v češtině. Oba pánové se této důležité funkce ujali namísto ministra zemědělství Petra Bendla, pod jehož záštitou byl festival pořádán. Mezi další významné hosty patřil i reprezentant Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, pan Ing. Vlastimil Vlček spolu s manželkou, kteří jsou velkými milovníky kvalitního piva.

I přesto, že počasí příliš nepřálo, akce přilákala na tři tisícovky pivních fanoušků, kteří mohli vybírat z široké škály různých piv i pivních speciálů. Že návštěvníkům chutnalo, o tom svědčí 150 vytočených beček piva. Pivní fanoušci mohli okusit takové chmelové dobroty, jako je Poutník, Svatovar, Kvasar, Stout, Pacovský Golem, Konrad, Bělečská Carevna, Hubertus, Kvasslav, Kryštof, Kumburák a mnohé další.

Na letošním ročníku předvedli vynikající vystoupení Mňága a Žďorp, Xindl X, nejlepší český Roxette revival – The RockSet, talentované kapely Gate Crasher, Nebe, blázniví Ukulele Troublemakers a originální Medicimbal. Organizátoři nezapomněli ani na rodiny s dětmi, pro které byl připraven dětský koutek s dílničkami a klaunem. Velký úspěch sklidil také bazén z hasičské pěny.

Průběh festivalu byl zpestřen pivním turnajem s různými soutěžemi, do kterých se fanoušci piva zapojovali v hojném počtu. Jedním z vrcholů sobotního programu byla MISS mokré tričko. Z devíti adeptek si sami návštěvníci svým potleskem zvolili výherkyni, která obdržela mnoho hodnotných cen.

Celé dva dny čekali návštěvníci i organizátoři na nejdůležitější okamžik, kdy se dozví, které z piv na letošním Mikulovském Pivobraní bude oceněno titulem "Pivo jižní Moravy". Každý návštěvník měl možnost vžít se do role degustátorů a hlasovat pro pivo, které mu nejvíce chutná. Na druhé příčce se v netradiční soutěži a obrovské konkurenci umístil kvasnicový Pardál Echt, následovaný třetím Kvasslavem z rodinného minipivovaru Bravůr. Titul „Pivo jižní Moravy“ nakonec vybojoval mikulovský minipivovar Mamut se svým dvanáctistupňovým pivem. Jak uvádí ředitelka festivalu, Veronika Žuravlova, sama dává přednost spíše lehčím pivům. Jejím favoritem je Dalešická 11°, která na festivalu samozřejmě nemohla chybět.

Součástí Mikulovského Pivobraní je i fotosoutěž, která nese název „Nejlepší okamžik z Mikulovského Pivobraní 2012“. Návštěvníci mohou své fotografie zasílat až do 14. září. Pravidla soutěže jsou uvedeny na www.mikulovskepivobrani.cz. Výherce soutěže získá fotoaparát značky Olympus.

Jak prozrazují organizátoři, v dalších ročnících se chtějí zaměřit především na propagaci českého a moravského výrobku mezi zahraničními partnery. Cílem je reprezentovat pivovarnické technologie, české suroviny pro výrobu piva i samotné pivovary a pomoci jim tak v navázání nových obchodních kontaktů.


Největším lákadlem na tradiční Litovelský Otvírák, bylo dobré pivo i možnost podívat se do výroby, kde se pivo vaří podle tradičních receptur už 119 let. Na Otvírák letos přišlo celkem 10 500 lidí a zatímco loni se exkurzí zúčastnilo 2053 lidí, letos to bylo dokonce o 500 více.

Největší obdiv patřil varně s již tradičně obdivovanými měděnými varnými káděmi, otevřené spilce a také minipivovaru, který je v provozu od loňského roku.

Právě v něm pivovarníci vaří speciály, z nichž některé nabídli právě na Otvíráku. Kromě Gustáva fajnšměkři s uznáním degustovali WITbier a někteří vůbec poprvé v životě také speciální pivo ALE, charakteristické svým ovocným aroma, O tom, že skvěle chutnaly nejen speciály, přesvědčilo i množství celkově vypitého piva značky. Celkem se vypilo 222 hl a tedy celých 44 400 piv, takže na každého návštěvníka to byla více než 4 piva.

Kromě rychlého a kvalitního pivního servisu, návštěvníci ocenili dobrou organizaci, hudební program i zajištění dopravy. Akci ukončil slavnostní ohňostroj.


Další úspěšný rok oslaví Pivovar Chotěboř na již tradiční letní pivovarské slavnosti. Čtvrtý ročník se uskuteční na chotěbořském náměstí v sobotu 18. srpna od 14 hodin. Vstupné je stejně jako v předchozích ročnících zdarma. Celé odpoledne bude vyhrazeno zábavě a chotěbořskému pivu.

Bude se tu točit světlá dvanáctka Premium a velice oblíbená polotmavá jedenáctka Polo. Obě piva budou za jednotnou cenu 20 korun,“ uvedl Petr Štěpánek z Pivovaru Chotěboř.

Pivovar v Chotěboři se za poslední rok rozrostl o nové výrobní a skladovací prostory, díky čemuž se jeho kapacita zvýšila až na 25 tisíc hektolitrů ročně. Přestože je stále spíše regionálním pivovarem, se svými pivy slaví úspěchy po celé republice, například v Praze či Brně. „Nejúspěšnější je dvanáctistupňové Premium, oblíbené je rovněž jedenáctistupňové Polo,“ upřesnil Štěpánek.

Vystoupí Vilém Čok i místní legenda

Doplnil, že úspěšný uplynulý rok chce Pivovar Chotěboř oslavit s fanoušky a pivaři právě na srpnových slavnostech. Program je sestaven tak, aby si akci užily celé rodiny. Vše odstartuje ve 14 hodin dechová kapela Veselá sedma, představí se i Dance Team Chotěboř. Vpodvečer zahraje Peter Nagy revival, Defragment a místní legenda Titan. Na závěr vystoupí Vilém Čok s kapelou.

Chybět nebudou ani nejrůznější pivní soutěže a akce pro děti. Odpoledne mohou návštěvníci navíc přispět na dobrou věc, okolo 17. hodiny totiž proběhne charitativní dražba ve prospěch občanského sdružení Benediktus. Dražit se bude originální keramická socha z dílny sdružení, které podporuje lidi s postižením.







Weissbier nebo také Weizenbier

[pátek, 17. srpen 2012]


Na stadiónech bude nové pivo

[pátek, 17. srpen 2012]

Na Žatecku začíná sklizeň chmele

[čtvrtek, 16. srpen 2012]

















«« « Strana 2 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI