Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

květen 2012

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv květen 2012



Konec pivního zpravodajského servisu?

[pondělí, 21. květen 2012]

Dnes mne kontaktovala paní z obchodního oddělení ČTK s tím, že na PI neprávem využíváme jejich zpravodajství. I model, který provozujeme od Nového roku, je prý špatně.

Cituji: "píši Vám v souvislosti s publikací zpravodajství ČTK, publikovaném několik let na stránkách http://pivni.info. Ke zveřejňování zpráv, či jejich částí, je třeba mít s ČTK smlouvu s řádnou licencí. Licenci pro zveřejňování zpráv je třeba mít i v případě, že články ČTK přebíráte z jiných zdrojů (zpravodajské servery i další různé webové stránky).

Každý web, který je s ČTK řádně smluven, mívá na stránkách upozornění o zákazu přebírání zpravodajství ČTK (viz například České noviny: http://www.ceskenoviny.cz/podminky_uziti/#copyright). Poslední dva roky provádíme pravidelný sken internetu, a weby, které nepatří mezi naše klienty, a přesto zprávy publikují, oslovujeme. Nabízíme smlouvu pro odběr a publikaci zpráv, odkup dosud publikovaných zpráv, či odstranění zpráv.

Pokud budete chtít nadále naše zpravodajství zpřístupňovat, jedinou bezplatnou formou je titulek, který je zároveň proklikem a vede na zdrojovou zprávu."

Jelikož si myslím, že pro naše zájmové zpravodajství nemá smysl platit několik tisíc Kč měsíčně, rozhodl jsem se pro smazání (či předělání do vyhovující formy) příspěvků, které mají co do činění s ČTK. Protože je v kategorii blogů (kam i převzaté novinové články patří) přes 9 000 příspěvků, nevím, zda je časově/technicky možné vše vyfiltrovat.

A teď babo raď...


Přes 65 pivních speciálů z produkce malých českých pivovarů a minipivovarů budou moci ochutnat návštěvníci 1. ročníku Žižkovského pivobraní. Na festivalu zlatavého moku, který pořádá městská část Praha 3, se tak budou mimo jiné prezentovat pivní značky jako Plzeňský pašák, Podskalská koza nebo Slepý krtek, ale také další speciály z malých českých pivovarů s ročním výstavem do 200 tisíc, respektive 20 tisíc hektolitrů, jenž Pražané a zahraniční návštěvníci nemají běžně možnost potkat a ochutnat. Akce proběhne v pátek 8. června a sobotu 9. června v oblíbeném parku Parukářka na Žižkově, neděle je pak vyhrazena sběratelskému Pivnímu blešímu trhu na farmářském tržišti na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Právě zaměření na malé pivovary a minipivovary, které jsou především restauračními pivovary, dává žižkovskému festivalu zlatavého moku výjimečnou pozici mezi dalšími pivními oslavami.

V roce 1989 byl jediným českým minipivovarem pivovar U Fleků, letos jejich počet dosáhl 130 a zdá se, že není konečný. Odhadujeme, že během příštích dvou let dosáhne čísla 200 až 250. Příčin jejich nárůstu může být více, ale za hlavních lze pokládat fádní chuť českého ležáku z velkých průmyslových pivovarů a zájem zákazníků o pestřejší nabídku adekvátní tomu, co již ochutnali v cizině,“ tvrdí prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Tomu bude přizpůsobena i organizace festivalu, která by měla mít spíše kultivovaný degustační charakter namísto kulis obřího beerfestu se stohy umělohmotných kelímků a pijáky soutěžícími ve spotřebě laciného piva.

Snažíme se organizací Žižkovského pivobraní spíše navázat na myšlenku farmářských trhů, chceme dát prostor malým českým producentům a přilákat spíše návštěvníky, kteří chtějí degustovat jejich produkty, než pijáky zaměřené na spotřebu. Organizace i program je proto připraven tak, aby přilákal i rodiny s dětmi,“ uvedl zástupce starosty Pavel Sladkovský. Žižkovské pivobraní tak v mnoha ohledech bude připomínat spíše vinařské degustační akce, než obligátní pivní slavnosti. Pivo se zde bude čepovat výhradně do speciálních festivalových třetinkových sklenic, které si návštěvník pořídí, pro umělohmotnou kelímkovou kulturu bude platit na Parukářce pro tuto akci zákaz.

Pro děti a abstinující budou připraveny české limonády ze sortimentu malých producentů. Vše doplní nabídka pochoutek pivní gastronomie. Právě na rodiny s dětmi bude pamatovat i program festivalu – vedle tří moderních dětských hřišť a nejdelší skluzavky v Praze, kterou je park vybaven, bude pro nejmenší připraven speciální program s dětským divadlem a výtvarnými dílnami. „Tatínkové se mohou oddávat degustacím piva a poslechu rockové hudby, maminky mohou trávit čas s dětmi na dětském hřišti. Tím není řečeno, že si úlohy nemohou vyměnit. K zajímavému pokoukání bude také přítomnost několika autoveteránů, stejně jako hasičské auto s hasiči,“ dodal hlavní organizátor Jiří Sedláček z občanského sdružení Archetyp.

Prezentace minipivovarů a malých pivovarů

V České republice se každoročně koná množství přehlídek, festivalů, slavností a soutěží všeho druhu, které prezentují tradiční a bohatou českou produkci piva. Pivní fandové o nich vědí a také je hojně navštěvují. Podobnou příležitost s výjimkou akcí pořádaných továrními pivovary, zatím Pražané neměli. Žižkovské pivobraní je akcí, která by ráda představila Pražanům současnou produkci minipivovarů a malých českých pivovarů, které t.č. v České republice prožívají období rozkvětu.

V případě minipivovarů se jedná v převážné většině o pivovary restaurační. Jejich počet již dosáhl 130 a zdá se, že není konečný. Již si založily i vlastní Českomoravský svaz minipivovarů a také mají svého prezidenta. Jím je vyhlášený pivovarský odborník Ing. Jan Šuráň, který odhaduje, že během příštích dvou let dosáhne počet minipivovarů v ČR čísla 200 – 250. Je třeba připomenout, že v roce 1989 byl jejich jediným zástupcem pivovar U Fleků. Příčin jejich nárůstu může být více, ale za jednu z hlavních lze pokládat fádní chuť českého ležáku z velkých průmyslových pivovarů a zájem zákazníků o pestřejší nabídku adekvátní tomu, co již ochutnali v cizině.

Odlišné pojetí prezentace piv – program pro celou rodinu

Žižkovské pivobraní nechce být zaměřeno jenom na prostou konzumaci piva, ale chce se výrazně odlišit od jiných podobných akcí. Kultura pití piva, jídlo a zábava pro celou rodinu jsou klíčovými výrazy Žižkovského pivobraní. Návštěvník bude svědkem spíše intelektuálně zaměřeného pivního (degustačního) festivalu, než festivalů, na které byl až dosud možná zvyklý, nebo takový očekával. Nejde o to se jenom opít, ale dostat do piva jako tradičního a prastarého nápoje vyšší kulturu konzumace.

Termín a čas konání

8. a 9. června 2012 Park Parukářka (Vrch svatého Kříže) Praha 3

10. června – Pivní bleší trh – náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 (Jiřák)

Místo konání

Park Parukářka, resp. „Vrch svatého Kříže“ je zeleným srdcem Žižkova. Každoročně se zde koná řada festivalů a větších akcí. Je zde dostatečný prostor pro pohyb návštěvníků i pro stavbu velkokapacitních stanů pro konzumaci piva a doprovodné gastronomie.

Vystavovatelé a sortiment

Budou představeny malé české pivovary a minipivovary s ročním výstavem do 200.000 respektive 20.000 hektolitrů z České republiky se sortimentem v kategoriích:

a) výčepní, ležáky, speciální, portery, speciální se sníženým obsahem alkoholu, se sníženým obsahem cukru, pšeničná, kvasnicová, nealkoholická, bylinná, lehká netradiční

b) vlastní limonády nebo minerálky

c) pivní suvenýry a prospekty (pivní tácky, etikety, speciální sklenice apod.)

Přihlášené pivovary

K datu 7. 5. 2012 jsou přihlášeny tyto pivovary:

*Rodinný minipivovar Pacov, *Minipivovar U Stočesů Rokycany, *Novoměstský pivovar s.r.o., *Jihlavský radniční pivovar, *Slepý krtek Ujkovice, *Klášterní pivovar Strahov, *Pivovar Chotěboř s.r.o., *Pivovárek s.r.o. – Plzeňský pašák, *Pivovarský dvůr Chýně, *Pivovar Herold Březnice a.s., *Pivovar Taschenberg, *Pivovar Dalešice, *Klášterní pivovar Želiv, *Bohemia Regent a.s., *Tradiční pivovar v Rakovníku a.s., *Pivovarský dvůr Zvíkov s.r.o., *Pivovar Ferdinand a.s., *První soukromý pivovar společenský s.r.o., *Pivovar Černá Hora, *Pivovar Klášter, *Pivovar Jihlava, *Pivovar Protivín, *Pivovar Rychtář, *Pivovar Uherský Brod, *Pivovar Vysoký Chlumec, *Pivovar Liberec Vratislavice – Konrád, *Pivovar Nymburk s.r.o.. Pivo bude k dispozici také ve stánku Střední průmyslové školy potravinářských technologií Praha a ve stánku Sdružení přátel piva.

Katalog

bude ojedinělou informační pomůckou prezentující nejen zúčastněné pivovary, ale také jejich sortiment. Dále pak přítomnou gastronomii, kulturní program a doprovodné programy pivní zábavy a vzdělanosti.

Průvodce návštěvníka pivního festivalu

Uvařit dobré pivo vyžaduje mnoho umu a znalostí. Od pěstitelů chmele a sladovnického ječmene, přes sladovníky, sládky a všechny pracovníky v pivovaru. Přistupujte proto k pivu s úctou, vychutnejte si každý doušek dobře uvařeného, ošetřeného a načepovaného piva. Na pivním festivalu určitě nestihnete ochutnat vše, udělejte si proto nějaký plán, co zajímavého chcete poznat. Začínejte od piv slabších a postupně přejděte k silnějším a speciálním pivům. Je vhodné pít nejenom pivo, pokud se občas napijete obyčejné vody usnadní to vašemu organismu odbourávat alkohol a osvěžíte své chuťové buňky. Nezapomínejte na jídlo, to Vám také pomůže být delší dobu v dobré kondici. Pláštěnku nebo deštník v batůžku na zádech oceníte, pokud začne pršet a vy vybaveni můžete na pivním festivalu v klidu zůstat. Pamatujte, že konzumace alkoholu Vám může způsobit potíže, chování člověka pod vlivem alkoholu může být nebezpečné nejen jemu samotnému, ale i okolí. Proto pijte s rozumem a znejte svoji míru. Mějte plán, jak se dostat bezpečně domů.

Hlasování o nejoblíbenější pivo

V tomto případě nepůjde o odborné hodnocení vystavených piv nebo sortimentu jednotlivých pivovarů. Aplikaci degustátorských kriterií při hodnocení, pořadatelé nepožadují, ani nechtějí použít. Při hodnocení, půjde spíše o fandění jednotlivým pivovarům nebo jejich produkci. Každý návštěvník bude mít k dispozici tři kupony, které přidělí dle vlastního uvážení třem pivovarům. Součet přidělených kuponů stanoví každý den pořadí popularity, oblíbenosti či podpory tří pivovarů zúčastněnou veřejností.

Doprovodná gastronomie

Kvalitní a čerstvé pochutiny k pivu od českých farmářů, především sýry (včetně pivních), nakládané delikatesy, kvalitní uzeniny, čerstvé grilované ryby, domácí hamburgery, hovězí steaky v biokvalitě z plemen Angus, Davelské párečky, vepřová žebra na zázvoru a černém pivu, přírodní karbanátek s pivní omáčkou a další dobroty vhodné k pivu.

Vstupné

Každý návštěvník, pokud chce degustovat (pít pivo), si může zakoupit výroční DEGUSTAČNÍ SET, který se sestává z třetinové sklenice s uchem, katalogem s tužkou a pivním (festivalovým) táckem anebo si může zakoupit „pouze“ pivní sklenici.

Program pro dospělé

Během celého festivalu bude zajištěn kulturní program především živých hudebních vystoupení, jako např. Hudba Praha, Vltava nebo Blue Effect. Program rockové hudby bude přerušován v pravidelných dvouhodinových intervalech vzdělávacími lekcemi či zábavnými soutěžemi. Členové Sdružení přátel piva budou na mikrofon vysvětlovat přítomným posluchačům zásady čepování a degustace piva, rozdíly v druzích piva, značení piva stupni, atd., První pivní extraliga povede zase zábavou sekci.

Program pro děti

Kromě využití všech atrakcí blízkého dětského hřiště bude na připraveném dětském jevišti probíhat moderovaný program pro malé diváky. Pro malé fanoušky aut bude k dispozici také výstavka několika skutečných auto – veteránů.

Soutěže

"Co chceme? Povznést kulturu pití piva a zbořit zažité, nepravdivé mýty o pivu. Naučit nejširší veřejnost poznávat kvalitní pivo a vážit si dobrého piva bez ohledu na to, zda je z restauračního minipivovaru nebo z velkého pivovaru", říká František Trantina z První pivní extraligy.

Zajímavosti

- PET lahve – v samostatném stánku si lze zakoupit speciální PET lahve s ouškem na uzávěru a pivo si odnést domů

- Pivní ročenka – je čerstvě vydanou publikací, která bude v prodeji a která kromě mnoho pivních zajímavostí také představuje některé ze zúčastněných pivovarů

- třetí den – neděle 10. 6. 2012 bude vyhrazen sběratelům pivních suvenýrů, tentokrát na náměstí Jiřího z Poděbrad v prostoru Farmářského tržiště (naproti škole). Předpokládá se obsazení 22 stánků.

Líheň sládků

Asi málokdo tuší, že v Praze v jedné škole existují hned dva funkční minipivovary. Tou školou je Střední průmyslová škola potravinářských technologií v Podskalské ulici v Praze 2, která je jedinou střední školou toho druhu v ČR. Škola se bude prezentovat nejen vlastním stánkem, ale také degustací zde studenty vyrobeného piva. Pivo značky „Podskalská koza“ je normálně neprodejné. Studenti školy po celou dobu konání Žižkovského pivobraní budou na ploše vykonávat poradenskou činnost. Jejich pedagogové, pak zájemcům o studium budou ve stánku zprostředkovávat potřebné studijní informace.

V oboru Technologie potravin se jedná o výuku čtyř specializací:

- Technologie piva, vína, lihovin a nealkoholických nápojů (nosný obor), - Zpracování mouky, technologie pekařských a cukrářských výrobků

- Zpracování tuků, výroba kosmetiky a drogistického zboží, - Technologie zpracování masa a masných výrobků, Studium, které je zakončeno maturitní zkouškou je čtyřleté a k hlavním předmětům patří:

- Technologie výroby sladu a piva, - Analytická chemie, - Mikrobiologie, - Strojnictví

Nosný předmět Technologie výroby sladu a piva se studuje ve čtvrtém ročníku 4 hodiny týdně. Školu v Podskalské absolvovala většina sládků pracujících dnes v minipivovarech.

Dopravní dostupnost MHD - Parukářka

METRO „A“: Flora, odsud 350 m pěšky nebo 1 stanice tramvají

TRAM: č. 5, 9, 26 do stanice Olšanské náměstí

BUS: č. 175 do stanice Olšanské náměstí

Dopravní dostupnost MHD – náměstí Jiřího z Poděbrad

METRO „A“: Jiřího z Poděbrad

TRAM: č. 11, do stanice Jiřího z Poděbrad

Tisková zpráva





Z pivovaru zněla rocková hudba

[pondělí, 21. květen 2012]








Staropramen získal tři ocenění v prestižní soutěži Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2012. V kategorii piv zvítězil Staropramen Nefiltrovaný. Další dvě ocenění si odnáší Staropramen Cool Lemon, jenž obdržel cenu poroty a navíc toto pivo s citrónovou příchutí zabodovalo i v hodnocení uživatelů mediálního partnera soutěže – portálu Aukro.cz, kteří nízkoalkoholický Cool Lemon označili za nejoblíbenější novinku.

Vítězství na této prestižní soutěži je pro Staropramen důkazem, že spotřebitelé oceňují novinky na českém pivním trhu, které se dokážou trefit do jejich chutí. Staropramenu se to v roce 2011 povedlo hned dvakrát. Nejprve v květnu, kdy spotřebitelům nabídl Staropramen Cool Lemon, čímž otevřel zcela nový segment osvěžujících piv s ovocnou příchutí a nízkým obsahem alkoholu. Od července nabídl Staropramen Nefiltrovaný, určený pro tradičnější pivaře, kteří ocení unikátní ležák připravený dle speciální receptury s přidáním pšeničného sladu.

Získaných ocenění si velmi vážíme. Zvláště to pak platí pro ta, která jsou přímo od našich spotřebitelů. Pevně věříme, že je potěšíme i dalšími novinkami, které připravujeme,“ říká mluvčí pivovaru Staropramen Pavel Barvík.

Právě spotřebitelé byli totiž ti, kteří o vítězství Staropramenu Nefiltrovaného v kategorii piv rozhodli. O přihlášených produktech hlasovalo na 4 000 respondentů širokého průzkumu, jenž bral v potaz například věk, pohlaví region a velikost místa bydliště. Výrobky jsou poté oceněny na základě skóre tvořeného dojmem z výrobku (obal, značka a očekávání od produktu) a úmyslem jeho opětovného zakoupení.

Vítězný Staropramen Nefiltrovaný je unikátní ležák, který připravoval tým vrchního sládka pivovaru Zdeňka Luxe tak, aby jeho konzumentům poskytl i ve všedních dnech nevšední chuťový zážitek. Nefiltrovaný má typický zákal a velmi osobitou neuhlazenou chuť, podpořenou příjemnou chlebovinkou díky podílu pšeničného sladu. Harmonii vůně i chuti podpořili smíchovští pivovarníci velmi malým množstvím koriandru. Staropramen Nefiltrovaný si získal své místo jak na stolech domácností, tak v hospodách a restauracích.

Jak odborné porotě, tak i uživatelům portálu Aukro, který se stal mediálním partnerem soutěže, zachutnala další loňská novinka – Staropramen Cool Lemon. Toto nízkoalkoholické pivo s příchutí citronu po uvedení do obchodní sítě i do hospod a restaurací změnilo český pivní trh. Na úspěch Staropramenu Cool Lemonu nyní navazuje i další novinka - Staropramenu Cool Grep.

Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2012

Jedná se o marketingový program, který již 12. rokem monitoruje, oceňuje a podporuje nové a inovativní výrobky nebo výrobkové řady uvedené na český rychloobrátkový trh během předchozího roku a půl. Oceněné produkty jsou vyhlášeny na základě průzkumu v ČR provedeného na reprezentativním vzorku 4 000 respondentů. Ocenění probíhá na slavnostní závěrečné ceremonii konané v Praze v květnu. Více na www.volba-spotrebitelu.cz.

Tisková zpráva


Apetitfestival začíná

[sobota, 19. květen 2012]

Prodej Spilky

[pátek, 18. květen 2012]

Prodáme 3 spilky (1x 580 L, 2x 626 L). Materiál: nerez. Na každé spilce 2x výpusť 1″. Součástí sestavy je víko na mytí včetně ostřikovací hlavice. Spilky lze koupit i jednotlivě.

Cena 14 000 Kč (jednotlivé spilky)

Cena 36 000 Kč (sestava 3 spilek + víko)

viz.http://zlinskysvec.cz/bazar/

Prodej Spilky

Pivovar Ostravar, nejdéle fungující pivovar v Moravskoslezském kraji, se letos připravuje na svou již stopatnáctou letní sezónu. „V rámci přípravy investujeme do obnovy zařízení přes 50 miliónů korun,“ říká vrchní sládek pivovaru Ostravar Richard Kornas. „To je nejvíce peněz za posledních 15 let.

Na začátku nového tisíciletí nastoupil pivovar Ostravar program dlouhodobého rozvoje a zlepšování výroby. Do této chvíle stál tento program ostravský pivovar skoro čtvrt miliardy korun.

Program dlouhodobého rozvoje a zlepšování výroby spočívá v tom, že každý rok především během zimních měsíců využívá Ostravar toto období s přirozeně nižší poptávkou po pivu k obnově a modernizaci výrobních zařízení. Loni takto Ostravar zmodernizoval spilku, předloni zase uvedl do provozu novou velkokapacitní myčku lahví.

Naše největší investice letos směřují do finálních technologií zpracování piva,“ říká vrchní sládek pivovaru Ostravar Richard Kornas. „Kromě těchto investic máme v plánu vybavit novými přístroji naši laboratoř, která nám pomáhá střežit kvalitu našich piv. Za důležité považujeme také investice do ekologie provozu a bezpečnosti práce.

Největší a momentálně probíhající investicí v ostravském pivovaru je vybudování nového přetlačného sklepa. „Přetlačné tanky slouží k uchování už filtrovaného piva. To znamená, že se jedná o pivo připravené rovnou ke stáčení,“ vysvětluje vrchní sládek.

Ostravar v dubnu a květnu instaluje a zprovozní 8 nových nerezových tanků v hodnotě téměř 20 miliónů korun. „Nové tanky mají větší kapacitu než 26 starých. Dokážeme v nich uskladnit celkem 7 tisíc hektolitrů piva připraveného rovnou ke stáčení,“ prozrazuje Richard Kornas.

Ostravar si od nových tanků slibuje jednodušší manipulaci a sanitaci zařízení. „Nové tanky však mají také pozitivní vliv na ekologii - přinesou úspory ve spotřebě vody i eletřiny,“ upozorňuje Kornas.

Již dnes přitom patří výroba piva v Ostravaru k nejefektivnějším vůbec. Například v případě nakládání s vodou patří Ostravar ke světové špičce. Na jeden litr piva spotřebují ostravští pivovarníci pouhé 3,5 litry vody.

TOP 5 investic pivovaru Ostravar v letech 2008 až 2012:

2012: výstavba nových přetlačných tanků

2011: rekonstrukce spilky

2010: nová CIP (mycí stanice) pro varnu,

2009: nová myčka vratných lahví Delta 28

2008: rekonstrukce chlazení

Tisková zpráva





Malé pivovary rostou jako houby po dešti

[čtvrtek, 17. květen 2012]


V Praze dnes začíná pivní festival

[čtvrtek, 17. květen 2012]

Překrásné prostředí chráněné krajinné oblasti na Geofondu v Chotěboři nabízí jedinečné procházky i vyjížďky přírodou, zejména malebným údolím řeky Doubravy. Přímo na Geofondu si pak návštěvníci mohou nejenom odpočinout, ale dát si také něco dobrého na zub. Nově si tam přijdou na své i fanoušci a příznivci piva Rebel. Už několik týdnů se tam totiž čepuje dobře vychlazená jedenáctka. A podle reakcí pivařům jednoznačně chutná.

Foto

Zdroj: HBRebel.cz


Novinka: tramvaj na pivu

[středa, 16. květen 2012]

Přátelé našeho piva, pivovar Konrad ve spolupráci s Boverou klubem vydal speciální etiketu tramvajového vozu 6MT Evidenční číslo 117 ku příležitosti 115 výročí zahájení městské döpravy v Liberci. Pivo s etiketou bude k dostání při historických jízdách ve dnech 1.5.2012 a 8.5.2012na lince č.1 Lidové sady - Viadukt

Foto

Zdroj: Pivo-Konrad.cz


V bednárně pivovaru Plzeňského Prazdroje dnes proběhl ceremoniál přijetí dvou zaučených tovaryšů mezi mistry bednáře. Po přijímacím rituálu byl novinářům představen tzv. jubilejní 170litrový sud, jeden z těch, které se stanou součástí oslav 170. výročí zrodu společnosti Plzeňský Prazdroj a ležáku Pilsner Urquell.

Foto

Po třech letech učednické práce ve starobylém řemesle konečně vstoupili Ladislav Brůha a Karel Hofman do cechu bednářského. Součástí přijímací zkoušky byla závěrečná práce na 38hektolitrovém ležáckém sudu – tzv. bednění dna. Následoval tradiční bednářský pohlavek dle starého zvyku a poté představení výroby prvního z deseti 170litrových sudů, které bednářská parta zhotovuje pro letošní oslavy 170. výročí společnosti Plzeňský Prazdroj a piva Pilsner Urquell.

Plzeňský Prazdroj je jedním z posledních míst v Evropě, kde se zachovává řemeslná zručnost pivovarských bednářů. Bednáři stavějí a opravují sudy náročnými klasickými postupy, které si předávají z generace na generaci. Pro zachování řemesla je proto důležitá výchova dalších nástupců mistrů pivovarských bednářů. V Pivovarském muzeu ve Veleslavínově ulici v Plzni je do konce května otevřena velmi zajímavá výstava „Starobylé řemeslo bednářské“. Její návštěvu doporučuji všem, kteří mají zájem se dozvědět zajímavosti o tomto dnes již skutečně velmi vzácném řemesle,“ vysvětluje Jindřiška Eliášková, manažerka cestovního ruchu a historického dědictví společnosti Plzeňský Prazdroj.

Foto

Prazdroj doslova hýčká bednářský um nejen z úcty k tradici, ale i z praktických důvodů. Pivo zrající postaru v dubových sudech pivovarských sklepů slouží k trvalému porovnávání s pivem vyráběným s pomocí moderních technologických zařízení.

Počátky bednářského řemesla se datují od 8. století a ve středověku bývalo tzv. čestným zaměstnáním. Nemohl jej vykonávat syn metaře, kata či hlídače dřeva aj. I dnes si tato profese klade poměrně vysoké nároky. Plzeňský Prazdroj, jehož původní bednárna vznikla hned při založení pivovaru v roce 1842, vyhledává adepty bednářského řemesla mezi zkušenými truhláři. Dnes Pracuje v Pivovaru 7 bednářů.

Foto

Práce se dřevem, zvláště pak na dubových ležáckých sudech a kvasných kádích, je krásným tradičním řemeslem a určitě mě těší dnešní pasování na bednáře. Od starších kolegů je ale v této těžké poctivé práci stále co se učit,“ svěřil se jeden z nových bednářských mistrů Ladislav Brůha. „Oba, já i Láďa, jsme vyučení truhláři, práce se dřevem nám učarovala už dávno, ale bednařina, zvláště ta pivovarská, je vzácné a starobylé řemeslo. Proto jsme se pro něj rozhodli. A že je s ním spojena i spousta dřiny – no, je to opravdu chlapská práce“, dodává s úsměvem Karel Hofman.

Samotné dřevo, z kterého se sudy a kádě vyrábějí, podléhá přísnému výběru. Na výrobu pivních sudů se používá výhradně dubové dřevo, přičemž porážené duby musí mít v průměru více než 70 cm a do výšky 10 m nesmí růst větve. Duby se těží v místech, kde je tvrdší podloží a stromy rostou pomalu. Minimální přírůstek, tedy letokruhy blízko sebe, je důležitá vlastnost dřeva, aby sud neprotékal. Nejvhodnější doba těžby je v zimě: ve fázi vegetačního klidu neobsahují stromy tolik mízy. Než se dřevo použije na výrobu sudů, musí schnout přirozenou cestou v tzv. štosech minimálně 6 let.

Tisková zpráva


V pivovarském muzeum si mohou nyní návštěvníci prohlédnout dočasnou expozici etiket a starých lahví, do kterých se Holba stáčela v době založení pivovaru. Do konce května tady bude k vidění například první etiketa, která zdobila lahev s Holbou Šerák i další etikety, více než 40 let staré. Mezi lahvemi jsou i kousky z doby založení pivovaru až po ty současné.

Foto

Výstava etiket a lahví je součástí stále muzejní expozice, která přibližuje atmosféru pivovarnického řemesla a mapuje vývoj pivovarnictví na Hanušovicku. Najdete tady nejen nástroje a zařízení, které se kdysi při výrobě piva používaly, ale také historická výčepní zařízení, připomínající atmosféru dřívějších hospod. A nechybí ani právovárečné listy na pergamenu nebo listy tovaryšské. Kromě vlastní výroby piva Vás expozice seznámí se surovinami, pro vznik zlatého moku nezbytnými, a připomene i jejich složitou dopravu v době koňských povozů. Zajímavým "oživením" jsou voskové figuríny sládka i štamgasta v životní velikosti.

Tisková zpráva


Veľká pivná koštovka v Prievidzi

[středa, 16. květen 2012]







Chřestové pivo

[úterý, 15. květen 2012]

Z plnící linky pivovaru Zubr sjíždějí první sudy, naplněné ochuceným pivem. Jde o absolutní novinku v sortimentu značky, charakteristickou nízkým obsahem alkoholu 2 procenta a především exotickou chutí YUZU&Limety. Vybrali si ji sami konzumenti při testování a dolaďování charakteru ochuceného Zubra.

Nechtěli jsme jít cestou pivní limonády a dlouho jsme hledali příchuť, která by podtrhla vlastní chuť piva a to se povedlo,“ komentuje vývoj produktu Nataša Rousková, sládková pivovaru Zubr. Yuzu je japonský citrusový plod s mimořádně osvěžující chutí a lahodným aroma. Jeho konzumace přináší delikátní chuťový zážitek, ideálně harmonující s tělem piva. Díky zvýšenému podílu ovocných složek přináší Zubr YUZU&Limeta osvěžení v každém doušku.

Jde o pivní nápoj s lákavou osvěžující chutí, ideální pro letní pití. Jeho další výhodou je nízký obsah alkoholu a přirozené nasycení oxidem uhličitým,“ říká Petr Hermély z marketingu pivovaru Zubr. Technologie výroby této novinky se zásadně neliší od klasicky vyráběného piva, do kterého se po ukončení zrání přidává ovocná složka. Načepované pivo chrání bílá hustá pěna v kontrastu se zlatou opaleskující barvou. Orientaci v nabídce usnadní i jeho výrazná etiketa s grafikou exotického ovoce.

Zubr YUZU&Limeta bude konzumentům k dispozici ve všech typech balení – sudech, skleněných NRW lahvích, PET lahvích s objemem 1,5 l a plechovkách.

Zubr jako první dává pivu příchuť exotiky. Dosud byl totiž s pivem spojován nejčastěji citron, pomeranč nebo různé druhy tuzemského ovoce. Yuzu je malý citrusový plod, u nás takřka neznámý, který roste na plantážích především v Japonsku a je využívaný v potravinářském průmyslu na celém světě. V rámci projektu „Léto s chutí Yuzu“ připravuje Zubr sérii ochutnávek nového produktu nejen v místech prodeje, ale také na koupalištích , festivalech a výletních místech.

Tisková zpráva



Pivofest 2012 bude ve znamení idolů. Na Krakonošově náměstí v Trutnově zazní v sobotu 9. června písně Václava Neckáře, Dalibora Jandy a Tomáše Kluse. Pípy roztočí řada pivovarů.

Letošní Pivofest bude pánskou jízdou. Tradiční trutnovské pivní slavnosti opouštějí staré řády a pravidla, podle kterých se o hlavní hvězdu každoročně hlasovalo a do poslední chvíle byla úzkostlivě tajena, a headlinery odkryjí už nyní. Heslem devátého ročníku budiž: Žádné tajnosti. V sobotu 9. června se na Krakonošově náměstí sejdou lamači dívčích srdcí od let šedesátých až po současnost – Václav Neckář, Dalibor Janda a Tomáš Klus.

Václav Neckář byl ikonou šedesátých a sedmdesátých let a loni zaznamenal nevídaný comeback s písní Půlnoční. Dalibor Janda zářil se svým nezaměnitelným chraplákem hlavně v osmdesátých letech. Tomáš Klus je idolem současnosti a jeho roztomile nesmělý kukuč, chytré texty a neohrané melodie podlamují kolena slečnám i dámám pokročilejšího věku.

Kromě nabitého hudebního programu čeká návštěvníky taky několik pivovarů. Pravidelnými účastníky jsou například domácí Krakonoš, Svijany, Bernard, Rohozec nebo náchodský Primátor, který představí svou novinku v podobě grepového piva. Znovu přijede loňský nováček Tambor ze Dvora Králové nad Labem a premiéru bude na Pivofestu v Trutnově mít Pivovar Černá Hora.

Tisková zpráva


Pivní slavnosti v Pacově 2. června 2012

[pondělí, 14. květen 2012]

Rok s rokem se sešel a opět je tu jaro. Loni jsme uspořádali Pivní slavnosti v Zámeckém parku a pro velký ohlas jsme se rozhodli, že založíme tradici Pivních slavností v Pacově.

Loni jsme začínali, ještě nebylo vše tak, jak bychom si představovali. Letošní Pivní slavnosti nejsou pouze slavností piva a příležitostí pro milovníky zlatého moku, ale i oslavou Mezinárodního dne dětí. Naším přáním je, aby se na slavnostech sešla celá rodina. Dospělí ochutnají pestrou nabídku piva a všichni společně se pobaví.

Letos jsme ve spolupráci s Rodinným centrem Sovička za přispění místních firem připravili zábavné odpoledne se spoustou soutěží a atrakcí pro nejmenší návštěvníky slavností. Celé zábavné odpoledne pro děti bude ukončeno loutkovým divadelním představením souboru Teatro Truhla - Pavel Truhlář z Prahy.

Proto jsme Slavnosti piva spojili s oslavou MDD a tímto netradičním spojením bychom chtěli veřejnost přesvědčit, že Slavnosti piva nemusí být jen o pivu, ale že to může být i rodinná zábava.

Kromě Rodinného minipivovaru Pacov, který slavnosti pořádá, se dále zúčastní a můžete ochutnat i jejich pivo: Minipivovar v Jelínkově vile - Velké Meziříčí, Minipivovar Kozlíček - Horní Dubenky, Pivovar Na Rychtě - Ústí nad Labem, Klášterní pivovar Želiv, německý pivovar Veldensteiner.

Podle požadavků hostů bude pivo čepováno do kelímků i do skla. Případní zájemci o exkurzi do minipivovaru pořadatele se přihlaste nejméně 7 dní předem. Sběratelé pivních suvenýrů též nepřijdou zkrátka. Každý minipivovar vždy přiveze dostatečné množství svého propagačního materiálu, jako jsou pivní etikety, sklo, tácky apod.

Celý den budou hrát k poslechu i tanci kapely Schift, Bonebroke, Evergreen band.

Věříme, že se vše povede a bude nám přát počasí.

Němcová Vlaďka; Rodinný minipivovar Pacov

[blokpi] 12:33 [permalink] [reaguj]


V České Třebové se opět vaří pivo

[pondělí, 14. květen 2012]





Pivní klub 300

[sobota, 12. květen 2012]


Hitem jsou mixy piva a limonád

[pátek, 11. květen 2012]

Trend svěžích ovocných nápojů vstupuje i do segmentu nealkoholických piv. V průběhu května a června uvede značka Birell do vybraných řetězců a restaurací letní novinku Birell Limetka & Malina se svěží ovocnou chutí. Birell Limetka & Malina je určen všem, kteří vyznávají osvěžující nápoje a zdravý životní styl. Právě ovocnou příchuť podle průzkumu společnosti TNS Aisa oceňuje u nápojů tohoto typu nejvíce respondentů.

Foto

Svěží ovocné chutě jsou tím, co si spotřebitelé žádají. Nealkoholické pivo v této podobě by si přála téměř jedna třetina respondentů březnového průzkumu agentury TNS Aisa. Naopak na českém pivním trhu doposud méně obvyklé chutě, jako kořeněné, bylinkové, sladké či dokonce slané, zatím spotřebitele příliš nelákají. Značka Birell vychází vstříc požadavkům trhu a představuje Birell s limetkovou a malinovou příchutí. Novinka nabízí spotřebitelům kromě ovocné chuti i další důležité atributy, které jsou při výběru nealkoholického piva podstatné. Za nejdůležitější vlastnosti považují respondenti skutečnost, že se jedná o přírodní nápoj (15 %), že neobsahuje chemické konzervanty (11 %) a barviva (8 %). Nutriční hodnoty sleduje 7 % respondentů průzkumu.

Náš nový Birell s příchutí limetek a malin se vyrábí přidáním přírodních ovocných šťáv do hotového Birellu Světlého. Nápoj si tak uchovává všechny přednosti nejoblíbenějšího českého nealkoholického piva a navíc nabízí novou osvěžující příchuť ovoce. Jsem přesvědčena, že si Birell získá touto novinkou řadu nových příznivců,“ uvedla Martina Kuncová, brand manažerka značky Birell.

Birell Limetka & Malina, který je určen především pro zahnání žízně na cestách, po sportu nebo během pracovních schůzek, je na trh uváděn v 0,5l plechovce.

Birell Limetka a Malina neobsahuje žádné chemické konzervanty a barviva a jeho kalorická hodnota činí pouhých 30 kalorií na 100 ml, což je podstatně méně než u sycených limonád .

Doporučená cena v maloobchodě je 19,90 Kč

Birell Limetka & Malina bude v průběhu května a června postupně distribuován do prodejen Žabka, Tesco Express, vybraných prodejen Billa, čerpacích stanic a restaurací.

O průzkumu: průzkum byl realizovaný agenturou TNS Aisa. Online dotazování probíhalo v měsíci březnu na vzorku 580 pivních fanoušků. Průzkumu se zúčastnilo 70 % mužů a 30 % žen ve věku 18–65 let.

Tisková zpráva


Limetkové a malinové pivo nebo čokoláda jako přísada slaných pokrmů. To je malá ukázka toho, co nabídne mlsným jazýčkům letošní ročník Apetit Festivalu. Chybět nebude ani kuchařská show osobnosti českých obrazovek Zdeňka Pohlreicha.

Mediálně známý kuchař mající zkušenosti z hotelů Alcron a Marriott Zdeněk Pohlreich na Apetit Festival přijede i letos. Vařit bude přímo před zraky diváků a podle jeho slov se na plzeňské publikum moc těší. „Doufám, že publikum bude stejně skvělé jako vloni, bude to příjemná zábava,“ říká Zdeněk Pohlreich. Na festivalu budou restaurace nabízet pokrmy české i mezinárodní kuchyně. Jak se známý kuchař dívá na české stravovací návky? „Stravování se možná mění, ale podle mě moc pomalu a u malého množství lidí. Vidím to na několik dalších generací,“ myslí si Pohlreich. A na čem si on sám rád pochutná? „Mám rád francouzskou a italskou kuchyni, také španělská je skvělá. Miluju ryby, seafood, pastu a zeleninu,“ uzavírá Pohlreich.

Kromě gastronomických zážitků teplé kuchyně se bude na festivalu prezentovat také 20 pivovarů, které dovezou jak tradiční druhy piva, tak také pivní novinky. „Nabízet budeme novinku uvedenou na trh koncem loňského roku – Polotmavý šerák. Návštěvníci také budou mít možnost ochutnat pivo Escape ochucené zázvorem, malinou a limetkou. Tradičně pak dovezeme naše 11stupňové kvasnicové pivo,“ říká produkční pivovaru Holba Ivana Zíková. Pivovar U Stočesů bude nabízet Stočeskou 11 – světlý ležák a polotmavý 12stupňový ležák Řepiš. „V nabídce budou i ochucené speciály jako pšeničná limetka a malina a také naše Malinovka - Stočeská limonáda,“ popisuje nabídku pivovaru U Stočesů sládek Jaroslav Řepiš.

Širokou nabídku pivních značek, které se od sebe odlišují pestrou škálou chutí, přináší společnost Pivovary Lobkowicz, jejíž produkty budou moci návštěvníci festivalu také ochutnat. „Vedle světlých výčepních piv a ležáků lze nalézt v naší nabídce i širokou řadu speciálů – od polotmavých přes vícestupňová piva až po tmavé ležáky a nealkoholická piva. Pro letošní zastoupení na Apetit Festivalu se budou Pivovary Lobkowicz prezentovat produkty značky Lobkowicz premium, produkty Pivovaru Ježek, Pivovaru Rychtář, Pivovaru Černá Hora,“ říká zástupce Pivovarů Lobkowicz Jan Fábry.

Že čokoláda nemusí být jen sladká a ve formě lanýžů nebo pralinek, to chce návštěvníkům Apetit Festivalu dokázat Lucie Glaister, majitelka Glaisters Chocolates. „Vedle čokoládových lanýžů, jejichž výrobě se věnuji celoročně, jsem začala experimentovat se 100% kakaem společně s praženými kakaovými boby jako ingrediencí ve slaných pokrmech. Jako různé druhy kávy i kakao má své odrůdy a po upražení lze rozeznat různé chuťové profily. Do slaných pokrmů se používá, podobně jako sůl nebo pepř, záleží na osobní preferenci, kolik se použije, každopádně dokáže příjemně podtrhnout a zvýraznit chuť pokrmu,“ vysvětluje Lucie Glaister. Návštěvníkům bude nabízet španělské Gazpacho, polévku kde 100% kakao pozvedá chuť červené papriky. „Polévka se servíruje zastudena a v horkém počasí je velmi osvěžující. Zdobí jí celý kakaový bob od Claudia Coralla - rarita ve světě kakaa,“ pokračuje majitelka čokoládovny. Hlavním chodem bude kachní konfit s praženými kakaovými boby, koriandrem a višněmi na otevřené tortille.

Milovníci kávy si přijdou na své v kavárně Anděl café & station, která zastupuje jako jediná kavárna v Plzni italskou pražírnu Vescovi. „Na Apetit festivalu budeme nabízet dva druhy kávy. Směs Tipo bar (80% arabica a 20% robusta) a fairtrade kávu Ethiopia Sidamo (100% arabica). Kromě vynikající kávy budeme připravovat výběr z klasického kavárenského sortimentu. Anděl station je cukrárna s pekárnou, takže budeme mít připravený výběr z těch nejlepších dezertů a sladkostí, které vyrábíme. Jedná se vždy o produkty z kvalitních a nešizených surovin a ingrediencí,“ vysvětluje Petr Oulík z kavárny Anděl café & station. Za všechny dezerty lze uvést např. Čokoládový top dezert, Andělský hříšný, Sicilský tvarohový, Cheesecake či Tiramisu.

Součástí programu Apetit Festivalu bude také finálové okolo soutěže určené středním školám na území našeho regionu, které se bude konat 19. května a je nazvané „Vaříme s regionální potravinou Plzeňského kraje“. Soutěž se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance a pod patronací Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočky Šumava. Finalisté si v 10 hod. připraví své prezentace, porotci, mezi kterými zasedne i Zdeněk Pohlreich, pak ve 14 hod. vyhlásí výsledky soutěže.

Apetit festival 2012 se uskuteční v termínu 19. až 20. května 2012.

Tisková zpráva


«« « Strana 2 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI